Kako lahko pomagam

Foto: Jure Novak

  • Cvetoč travnik. Foto: Katarina Denac

    Ekstenzivna travišča so travniki in pašniki z majhnimi letnimi vložki hranil in dela, zato običajno kmetiji nudijo nizek pridelek in krmno vrednost. Hkrati pa so izjemnega pomena z vidika ohranjanja biodiverzitete in tradicionalne kmetijske krajine.

  • Medovite rastline. Foto: Blaž Koderman

    Predvsem tam, kjer ni dovolj cvetočih travnikov in mejic, lahko prehranske razmere za opraševalce na njivah deloma izboljšamo s setvijo medovitih rastlin.

  • Posamezna drevesa. Foto: Damijan Denac

    Posamezna drevesa in grmi v krajini nudijo zavetje različnim vrstam živali, ki v njih gnezdijo in se prehranjujejo. Stara in deloma odmrla drevesa so lahko tudi pomembno bivališče za nevretenčarje.

  • Paša. Foto: Aleš Pintar

    Paša je način rabe travinja, ki je lahko zahteven tako z vidika prehrane in zdravja domačih živali kot tudi z vidika ohranjanja ekstenzivnih travišč. Vpliv paše je bolj kompleksen od košnje, zato je nevarnost poslabšanja kmetijske in naravovarstvene vrednosti pašne ruše večja.

  • Mejica Fokovci. Foto: Katarina Denac

    Mejice so značilni strukturni elementi kulturne krajine. V najširšem smislu tako imenujemo so vse linijske strukture grmovja ali dreves, ki jih pri tleh obrašča bolj ali manj bogat sloj zelišč.

  • Seneni opad. Foto: Katja Konc

    Ekstenzivni travniki so ključnega pomena za ohranjanje biotske pestrosti, saj zagotavljajo življenjski prostor številnim vrstam, hkrati pa igrajo ključno vlogo pri blaženju podnebnih sprememb in omogočanju trajnostnih kmetijskih praks, ki prispevajo k zdravju tal in obnovi ekosistemov.

  • Zaraščeno zemljišče. Foto: Katja Konc

    Opustitev kmetijske rabe vodi v prevlado grmovnih in drevesnih vrst, ki ima poleg izgube kmetijskih zemljišč negativne posledice tudi za rastline in živali, ki potrebujejo odprto, ekstenzivno rabljeno kmetijsko krajino.

  • Čebela samotarka. Foto: Blaž Koderman

    Uporaba fitofarmacevtskih sredstev v kmetijstvu mora biti preudarna in skladna z navodili, da je vpliv na okolje in naravo čim manjši.

  • Travniški pasovi. Foto: Damijan Denac

    Travniški pasovi so pomembno prehranjevališče, gnezdišče in zatočišče za žuželke, ptice in sesalce, koristni pa so lahko tudi za pridelavo, saj predstavljajo habitat za opraševalce.

  • Travniški sadovnjak. Foto: Damijan Denac

    Visokodebelni sadovnjaki so pomemben element tradicionalne kmetijske krajine in življenjski prostor številnih organizmov.

  • Gnezdilnica za čebele samotarke. Foto: Danilo Bevk

    Čebele samotarke so odlične opraševalke sadnega drevja. Ker ne oprašujejo daleč od svojega gnezda, je zelo pomembno, da imajo možnost gnezdenja v bližini sadovnjaka.

  • Obrežna vegetacija. Foto: Nika Kogovšek

    Obrežna vegetacija je linijsko lesnato, grmičasto ali zelnato rastje vzdolž vodotoka, ki prispeva k ohranjanju kakovosti vode in biotske pestrosti, še posebej v kmetijski krajini.

  • Jeseni so mnoga slabo vzdrževana ravninska območja ob rekah, cestah in poteh ter ob gozdnih robovih polna invazivnih rastlin, ki se pogosto razširijo tudi na kmetijske površine. Foto: Klemen Eler

    Invazivne rastline zmanjšujejo pridelek, povečujejo stroške pridelave in povzročajo škodo na zemljiščih in infrastrukturi, nekatere pa so strupene tudi za rejne živali. Izpodrivajo tudi domorodne vrste in povzročajo slabšanje stanja njihovih habitatov.

  • Kmečki vrt. Foto: Katja Konc

    Raznolik vrt, poln domorodnih okrasnih rastlin, dišavnic, začimb in domače ekološke zelenjave ni samo lep, prijeten in poln okusne hrane, temveč tudi dom mnogim rastlinam in živalim.

  • Gnezdilnica za smrdokavro

    Veliki skovik in smrdokavra sta ogroženi gnezdilki visokodebelnih sadovnjakov, ki se pogosto soočata s pomanjkanjem ustreznih gnezdilnih mest – dupel. Pomagamo jima lahko z namestitvijo ustreznih gnezdilnic.

  • Gnezdilnica pegaste sove. Foto: Gregor Bernard

    Izguba gnezdišč je glavni dejavnik, ki povzroča zmanjševanje številčnosti pegaste sove v Evropi. Z namestitvijo gnezdilnice na kozolcu, skednju, hlevu ali opuščeni hiši lahko pomembno pomagamo naši najredkejši sovi.

  • Preže. Foto: Damijan Denac

    V odprti kmetijski krajini, trajnem nasadu in okolici kmečkih poslopij lahko z namestitvijo prež nekaterim pticam zagotovimo primerno lovno mesto. S tem pripomoremo k naravnemu uravnavanju številčnosti škodljivcev.

  • Gozdni otok. Foto: Damijan Denac

    Gozdni otoki so majhna sklenjena zemljišča, porasla z gozdom, ki se v kmetijski krajini nahajajo med obdelovalnimi površinami.

  • Travniški pas z njivsko vijolico. Foto: Katarina Denac

    Travniški pasovi z domorodnimi travniškimi rastlinami so nekaj metrov široki pasovi ob robovih ornih površin. Služijo kot življenjski prostor številnih rastlin in živali, hkrati pa zmanjšujejo erozijo, zadržujejo vlago in izboljšujejo rodovitnost tal.

  • Naravi prijazna košnja. Foto: Damijan Denac

    S pazljivo košnjo lahko na travnikih ohranjamo vrstno pestro in številčno nevretenčarsko združbo. Močno lahko zmanjšamo tudi smrtnost na tleh gnezdečih ptic in drugih živali, ki iščejo kritje v visoki vegetaciji.

  • Grmišče. Foto: Damijan Denac

    Grmišča so pomembne krajinske značilnosti, ki povečajo mozaičnost kulturne krajine in omogočijo večjo lokalno pestrost vrst in življenjskih okolij. So ključnega pomena za ohranjanje določenih ogroženih vrst.

  • Nepokošen pas. Foto: Katarina Denac

    Začasno nerabljeni deli travnikov in pašnikov predstavljajo življenjski prostor za različne organizme in služijo kot banka semen za okoliške površine.

  • Mlaka. Foto: Aja Zamolo

    Mlake so pomembna življenjska okolja za dvoživke. Tu odlagajo mreste, jajca ali ličinke, nekatere pa se tudi po obdobju parjenja zadržujejo v vodi ali ob njej.

  • Gnezdo pribe. Foto: Tilen Basle

    Priba je ogrožena ptica, ki gnezdi pretežno na njivah, zato med kmetijskimi opravili pogosto pride do nenamernega uničenja njenih gnezd. Njeno gnezditveno uspešnost lahko izboljšamo, če se spomladi z mehanizacijo izognemo njenim gnezdom.

  • Praha. Foto: Katarina Denac

    Vrstno in strukturno raznoliko rastlinstvo, ki se vzpostavi na površinah v prahi, predstavlja pomemben življenjski prostor in vir hrane za številne nevretenčarje, ptice, sesalce in druge živalske skupine.

  • Zaplata neposejanih tal. Foto: Barbara Zakšek

    Z vzpostavitvijo zaplat neposejanih tal bomo izboljšali gnezditvene pogoje za poljskega škrjanca, ki se spopada z enim najbolj strmih upadov številčnosti med vsemi pticami kmetijske krajine pri nas.

  • Skladnjak. Foto: Aja Zamolo

    Kompostni kupi, kupi skal in kamenja, štori in odrez lesne vegetacije v kmetijski krajini plazilcem in drugim živalim zagotavljajo skrivališča, mesta za odlaganje jajc, prezimovališča, parišča in mesta za sončenje.

  • Gnezdo hribskega škrjanca. Foto: Katarina Denac

    Na Goričkem živi dokaj izolirana in močno ogrožena populacija hribskega škrjanca. Z varovanjem njegovih gnezd lahko zagotovimo boljši gnezditveni uspeh in v kombinaciji z drugimi praksami dolgoročno tudi ponovno povečanje številčnosti.

  • Suhi zid. Foto: Aja Zamolo

    Suhi zidovi so tradicionalne strukture iz kamna, ki v kmetijski krajini nimajo le kulturnega pomena, temveč živalim zagotavljajo skrivališča, mesta za odlaganje jajc, prezimovališča, parišča in mesta za sončenje.