Travniški pasovi ob robovih njiv
Travniški pasovi z domorodnimi travniškimi rastlinami so nekaj metrov široki pasovi ob robovih ornih površin. Služijo kot življenjski prostor številnih rastlin in živali, hkrati pa zmanjšujejo erozijo, zadržujejo vlago in izboljšujejo rodovitnost tal.
Koristi
Intenzifikacija kmetijstva je v zadnjih desetletjih vodila v izginjanje ekstenzivno gojenih in vrstno bogatih travnikov. Zaradi združevanja manjših obdelovalnih površin v večje izginjajo tudi ozare, omejki med njivami in drugi robni življenjski prostori. Tako se postopoma zmanjšuje mozaičnost kmetijske kulturne krajine, posledično pa tudi površin, ki jih živali uporabljajo kot prehranjevališča, zatočišča in gnezdišča.
Z vzpostavitvijo travniškega pasu ob njivi zagotovimo zatočišče in vir hrane mnogim koristnim nevretenčarjem, tako opraševalcem kot plenilskim vrstam, ki se hranijo s škodljivci na njivah.
Zdrava nevretenčarska združba je ključnega pomena tudi za žužkojede ptice, ki travniške pasove uporabljajo kot lovno mesto. V pasovih najdejo zatočišče tudi večje živali: koristijo plazilcem, dvoživkam in sesalcem, ki lahko v njih živijo ali pa jih uporabljajo kot koridorje za premikanje po kmetijski krajini, kjer bi bili sicer izpostavljeni plenilcem. Nekatere vrste ptic, kot je rumeni strnad, lahko na takšnih pasovih tudi gnezdijo.
Travniški pasovi ob nalivih in vetru preprečujejo erozijo tal in zmanjšujejo spiranje fitofarmacevtskih sredstev in gnojil v vodotoke. Izboljšujejo tudi vodozadrževalne sposobnosti tal, saj povečujejo vlažnost tal in zmanjšujejo izhlapevanje vode.
Travniški pasovi z domorodnimi travniškimi rastlinami so nekaj metrov široki pasovi ob robovih ornih površin. Ponekod jih poznajo tudi pod imenom ozare ali omejki.
Foto: Katarina Denac
Travniški pas naj bo širok od 3 do 10 metrov, pokosimo pa ga enkrat do dvakrat na leto s prvo košnjo po koncu junija ali po 10. juliju.
Foto: Katja Konc
Ključni napotki?
- Vzdržujmo in razširimo že prisotne travniške pasove, saj je njihovo ohranjanje lažje od vzpostavitve novih.
- Najboljše obdobje za začetek vzpostavitve novega travniškega pasu je zgodaj jeseni (avgusta in septembra).
- Pri vzpostavitvi pasov uporabimo semensko mešanico, zeleni mulč ali seneni drobir iz domorodnih travniških vrst iz lokalnega okolja.
- Travniški pas naj bo širok vsaj 3 metre, na večjih njivah pa lahko vzpostavimo tudi širši, do 10 metrov širok pas.
- Med orno površino in travniškim pasom ustvarimo vsaj 2 metra širok prehodni pas, kjer ne uporabljamo fitofarmacevtskih sredstev (FFS), ki bi ogrožala opraševalce.
- V prvem letu pas kosimo trikrat in pri tem biomaso odstranimo s površine, da preprečimo razrast plevelnih in invazivnih rastlin.
- Po vzpostavitvi travniški pas kosimo enkrat do dvakrat na leto od konca junija dalje. Na širših pasovih lahko ustvarimo tudi mozaično vegetacijo, tako da notranjo in zunanjo polovico pasu kosimo različno pogosto.
Kako?
Finančna podpora
Za vzpostavitev travniških pasov ob robovih njiv trenutno ni mogoče pridobiti finančne podpore.