Izobraževanje in gradiva
Foto: Damijan Denac

Mikrodokazilo UL: Svetovanje in upravljanje na področju varstva narave v kmetijstvu
Na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani (BF UL) bomo v študijskem letu 2024/25 v sodelovanju z zunanjimi partnerji vzpostavili nov program vseživljenjskega strokovnega usposabljanja na področju ohranjanja biodiverzitete v kmetijstvu. Usposabljanje je namenjeno kmetijskim in naravovarstvenim svetovalcem, kontrolorjem in inšpektorjem, uradnikom s pristojnih javnih institucij, sodelavcem na upravah zavarovanih območij, drugim strokovnjakom ter zainteresiranim študentom in posameznikom. Program je namenjen pridobitvi mikrodokazila Univerze v Ljubljani, ki predstavlja dokazilo o osnovni ravni usposobljenosti na področju naravovarstvenega svetovanja na kmetijah.
Geodetski zavod Celje: Ohranjanje in vzpostavitev mejic ter drugih krajinskih elementov v kmetijski krajini
V knjižici je zbrana večina znanih podatkov o razširjenosti dvoživk v vzhodnem delu Triglavskega narodnega parka.
Kosec je ptica travišč z visoko, a ne pregosto vegetacijo, ki jih v Sloveniji najdemo predvsem na poplavnih ravnicah ter v gorskem svetu.
V knjižici je zbrana večina znanih podatkov o razširjenosti dvoživk v Krajinskem parku Goričko.
Priročnik za preprečevanje dostopa medvedom do odpadnih virov hrane.
Geodetski zavod Celje: Priročnik za ohranjanje in vzpostavitev mejic ter drugih krajinskih elementov v kmetijski krajini
Publikacija je nastala v projektu Izboljšanje naravovarstvenih učinkov kmetijskih pridelovalnih sistemov v Sloveniji (EIP KROTA).
Protokol je nastal v okviru projekta LIFE For Seeds in zaobjema različne načine obnove ekstenzivnih travnikov, ki jih bodo tudi preizkušali v projektu.
V knjižici je zbrana večina znanih podatkov o razširjenosti dvoživk in plazilcev v slovenskem visokogorju.
S to knjižico se želi predstaviti lastnosti in zatiranje invazivnih rastlin, ki so pri nas že razširjene in so tudi del navzkrižne skladnosti, ter potencialne nove invazivke, ki so že prisotne ponekod pri nas in za katere je zgodnje odkrivanje in odstranitev majhnih populacij zelo učinkovit način reševanja problema.
V terenskem priročniku so prikazani rastline, glive, žuželke in sesalci. Rastline so razdeljene glede na življenjsko obliko na drevesa, grme, vzpenjavke in zelnate rastline.
V priročniku so predstavljeni pomen opraševanja, pestrost in ogroženost opraševalcev in ukrepi za varovanje opraševalcev v sadjarstvu.
Izdelava gnezdilnice v zgradbah (prispevek v angleščini).
Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije je v glasilu Zelena dežela (št. 149, okt. 2018) objavila članek Vloga mejic v kmetijski krajini,
Priročnik je rezultat terenskega dela, pregleda objavljene literature in pričevanj Kraševcev, ki so še živeli tradicionalno kmečko življenje.
V publikaciji je predstavljen skrivni svet mejic in nekaj njihovih prebivalcev. Publikacija je nastala v projektu "Mej-Mo jih!"
Projekt EIP Travniški sadovnjaki je sofinanciran s strani Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano in EU.
Določevalni ključ je namenjen spodbujanju otrok in mladostnikov k spoznavanju čudovitega sveta dvoživk ter aktivnemu raziskovanju narave.
Brošura CKFF z več informacijami o namenu mlak za varstvo dvoživk in navodili za njihovo vzpostavitev.
Brošura CKFF z več informacijami o namenu mlak za varstvo dvoživk in navodili za njihovo vzpostavitev.
Monografija obravnava polnaravna travišča, ki v Sloveniji in v Evropi, predstavljajo reliktno tradicionalno kulturno krajino.
Spletna aplikacija Invazivke je del javnega elektronskega informacijskega sistema za zbiranje podatkov o invazivnih tujerodnih vrstah (ITV) in povezuje več obstoječih informacijskih sistemov, ki že zbirajo podatke o ITV v Sloveniji.
Obrezovanje sadnega drevja je pomemben tehnološki ukrep s katerim želimo doseči, da drevesa redno rodijo in dajejo kvalitetne plodove.
Zloženka svetuje, kako postopati v primeru škode, ki so jo povzročile živali zavarovanih vrst.
Spletna stran Varna paša je nastala z namenom osveščanja o zavarovanih živalskih vrstah in o načinih zaščite človekovega premoženja pred škodami, povzročenih s strani teh vrst.
Travniški sadovnjaki avtohtonih in tradicionalnih slovenskih sort kot podpora biotske pestrosti in ohranjanja tradicionalnega kulturnega vzorca slovenskega podeželja
Primeri ustreznih lokacij za gnezdilnico v kmetijskih objektih (prispevek v angleščini).
Ukrepi za zmanjševanje konfliktov.
Opraševanje zagotavlja eno najpomembnejših ekosistemskih storitev, pomembnih tako za kmetijstvo kot za naravo oziroma za biotsko pestrost.
Namen priročnika Vzdrževanje in gradnja kraških suhih zidov je v tem, da ga lahko uporabljajo tudi neuki in nevešči graditelji suhih zidov.
V brošuri so obravnavani ukepi in priporočila, ki prispevajo k preprečevanju izgub živali in škode zaradi napadov velikih zveri.
Publikacija je nastala v projektu Kmetovanje z(a) biodiverziteto na nižinskih kmetijah v Sloveniji (EIP VIVEK).
Publikacija predstavlja vse avtohtone in tradicionalne slovenske pasme.
V Krajinskem parku Goričko so v okviru projekta sadili mejice za izboljšanje življenjskega prostora velikega skovika.
Predlog načrta upravljanja vrtnega strnada (Emberiza hortulana) (Projekt Like)