O nas

Foto: Jure Novak

Kmetovati z naravo je portal znanja, ki je nastal v partnerstvu sodelavcev slovenskih raziskovalnih in strokovnih organizacij, ki se ukvarjamo s področjem ohranjanja biodiverzitete v kmetijskih ekosistemih. Njegov namen je na enem mestu podati strokovna priporočila, ki so v skladu z našimi spoznanji in izkušnjami iz prakse.

Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta

BF UL je raziskovalna in izobraževalna skupnost sodelavcev in študentov s področja ved o živi naravi, kmetijstva, gozdarstva in ribištva ter z njimi povezanih proizvodnih tehnologij. Vsako leto na naših študijskih programih študira skoraj 3.000 študentov. V okviru fakultete delujemo različne raziskovalne skupine, ki se ukvarjamo z ekološkimi, genetskimi, varstvenimi, agroekološkimi, agronomskimi, zootehniškimi in socio-ekonomskimi vidiki ohranjanja biodiverzitete v kmetijstvu.

povezava do spletne strani

Center za kartografijo favne in flore

CKFF je zasebni neprofitni zavod, v katerem zbiramo, organiziramo in posredujemo podatke in informacije o razširjenosti rastlinskih in živalskih vrst v Sloveniji. Ukvarjamo se z inventarizacijami različnih živalskih in rastlinskih skupin, pripravo strokovnih podlag, različnimi tipi monitoringov s stališča narave in raziskavami ekologije posameznih vrst. Ob tem tesno sodelujemo pri izvedbi različnih naravovarstvenih ukrepov. Nudimo podporo pri uresničevanju projektov, za katere sta nujna uporaba geografskih informacijskih sistemov (GIS) in urejanje večjega števila podatkov. Vzdržujemo podatkovno zbirko s prek dva milijona florističnih in favnističnih podatkov.

povezava do spletne strani

Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije

DOPPS je neprofitna in nevladna organizacija, ki deluje v javnem interesu na področju ohranjanja narave, varstva okolja in raziskovalne dejavnosti. Delamo za varstvo ptic in njihovih življenjskih okolij. S tem prispevamo k ohranjanju narave in dobrobiti celotne družbe. Naše poslanstvo uresničujemo z naravovarstvenim, znanstvenoraziskovalnim, izobraževalnim in publicističnim delom ter s sodelovanjem z drugimi organizacijami. Upravljamo tudi s tremi naravnimi rezervati, kjer preizkušamo nove naravi prijazne kmetijske prakse in izobražujemo različne ciljne skupine.

povezava do spletne strani

Nacionalni inštitut za biologijo

NIB je javni raziskovalni inštitut s 190 zaposlenimi, ki se ukvarja s temeljnimi, razvojnimi in aplikativnimi raziskavami na področjih biodiverzitete, biotehnologije, biofizike, biomedicine in sistemske biologije. Naše dejavnosti so vpete v okoljsko problematiko, kmetijstvo in prehrano ter v zadnjem času vse bolj v zdravje. V okviru raziskovalne skupine na Oddelku za raziskave organizmov in ekosistemov proučujemo pestrost, ekologijo in stanje divjih opraševalcev in drugih vrst kmetijske krajine ter njihove interakcije s kmetijsko pridelavo.

povezava do spletne strani

Univerza v Mariboru, Fakulteta za naravoslovje in matematiko

FNM UM je izobraževalno, raziskovalno in aplikativno razvojno središče na področju biologije, ekologije, fizike in matematike ter izobraževanje učiteljev z vseh področij naravoslovja, matematike in tehničnih strok na vseh nivojih izobraževanja. Raziskovalne skupine na Oddelku za biologijo se med drugim ukvarjamo z raziskovanjem vegetacije in sukcesije, tujerodnih invazivnih vrst ter biologije in ekologije različnih vrst in združb.

povezava do spletne strani

ZRC SAZU, Biološki inštitut Jovana Hadžija

BIJH z več kot 70-letnim delovanjem sodi med vodilne biološke raziskovalne skupine v Sloveniji. Naši sodelavci se ukvarjajo s temeljnimi in aplikativnimi raziskavami rastlinstva in živalstva na regionalnem in globalnem nivoju. Znotraj inštituta delujejo raziskovane skupine, v katerih preučujemo floro, vegetacijo, metulje in pajke ter njihove sistematiko, ekologijo, vedenje in evolucijo.

povezava do spletne strani