O spletnem portalu
Spletni portal je nastal v okviru projekta:
EIP KROTA: Izboljšanje naravovarstvenih učinkov kmetijskih pridelovalnih sistemov v Sloveniji, 2022–2025
Namen projekta je izboljšanje stanja biotske pestrosti v okviru tipičnih proizvodnih sistemov v slovenskem kmetijstvu ter preizkus skladnosti ciljnih ukrepov za izbrane travniške habitatne tipe in vrste dvoživk, plazilcev, sesalcev in metuljev s tehnologijo pridelave žit, zelenjave, grozdja in jabolk ter prireje mleka in mesa. V projektu, ki je financiran iz Programa razvoja podeželja Republike Slovenije 2014–2020 v okviru ukrepa Sodelovanje, podukrep M16.5 – Okolje in podnebne spremembe, sodeluje 14 partnerjev, od tega sedem kmetijskih gospodarstev.
V okviru projekta pripravljamo podatkovne podlage in različice ukrepov za ohranjanje in obnovo populacij izbranih vrst dvoživk (hribski urh, veliki pupek, zelena rega in rosnica), plazilcev (zelenec, pozidna kuščarica in navadni gož), metuljev (hromi volnoritec in repkarji) in sesalcev (hrček), ki so vezane na kmetijske ekosisteme. Vse vrste, razen repkarjev, so zaščitene po Direktivi o habitatih in imajo upadajoče populacije ali neznan status zaradi pomanjkanja podatkov. Pilotno bodo preizkusili tudi ukrepe za obnovo dveh travniških Natura 2000 habitatnih tipov (6210 in 6510), ki sta glede na zadnje poročilo po Habitatni direktivi za obdobje 2013 -2018 v slabem stanju (ocena U2) tako v alpski kot kontinentalni regiji.
Pomemben del projekta je namenjen tudi prenosu znanja med ciljnimi skupinami, ki so ključne za uvajanje v projektu razvitih rešitev v prakso in za njihovo morebitno vključitev v instrumente kmetijske politike. Poseben poudarek je namenjen dvigu usposobljenosti kmetijskih svetovalcev in zainteresiranih kmetijskih gospodarstev, zato smo vzpostavili spletni portal o naravi prijaznem kmetovanju, ki vključuje praktična navodila in primere dobrih praks iz izbranih EIP in drugih projektov ter služi kot trajno nacionalno stičišče informacij na področju varstva narave v kmetijstvu.
Spletna stran Evropske komisije, namenjena Evropskemu kmetijskemu skladu za razvoj podeželja
Spletni portal bomo nadgradili v okviru projekta:
ULTRA: Naravni viri in hrana – Ohranjanje biodiverzitete v odpornih in trajnostnih kmetijskih sistemih
Namen projekta Ohranjanje biodiverzitete v odpornih in trajnostnih kmetijskih sistemih je posodobiti programe visokošolskega izobraževanja na področju kmetijstva s kompetencami s področja ohranjanja biodiverzitete v kmetijskih sistemih in uskladitev s ponudbo na univerzitetnih in magistrskih študijskih programi BF. Posodobitev poteka na podlagi analize visokošolskega izobraževanja na UL glede vsebin, povezanih z ohranjanjem biodiverzitete v kmetijstvu in evidentiranja potrebe gospodarstva, javnega in nevladnega sektorja. Razvili in preizkusili bomo tudi vseživljenjski izobraževalni modul (mikrodokazilo) ter za potrebe praktičnega in vseživljenjskega usposabljanja študentov in strokovnjakov oblikovali mrežo učnih kmetij in demonstracijskih posestev. Prizadevali si bomo tudi za ustanovitev interdisciplinarnega centra BF na področju ohranjanja biodiverzitete in okrepili internacionalizacijo študijskih programov in mobilnosti pedagoškega kadra. V projektu je načrtovano tudi spremljanje z evalvacijo za preverjanje rezultatov in učinkov ter na njihovi podlagi nadgradnja prvotno zasnovanih in izvedenih rešitev.