Čmrlji
Čmrlji so eni ključnih opraševalcev. Brez njih bi sadno drevje v slabem vremenu ostalo neoprašeno.
Čmrlji v Sloveniji
V Sloveniji je bilo doslej najdenih vsaj 35 vrst čmrljev. Najdemo jih povsod, od nižin do gora. Splošno razširjenih je okrog 10 vrst. Največ čmrljev najdemo v pestrem življenjskem okolju, ki jim omogoča dovolj prehranskih virov in varnih mest za gnezdenje in prezimovanje.
Kar četrtini vrst čmrljev v Evropi grozi izmrtje, pri polovici vrst pa populacije upadajo, zato je ponekod že ogrožena kmetijska pridelava. Občutno upadanje števila čmrljev opažamo tudi v Sloveniji.
Divji opraševalci v kmetijstvu opravijo več kot polovico opraševanja. Ne vplivajo samo na količino, ampak tudi na kakovost pridelka.
Foto: Mojca Pibernik
Ključni za preživetje čmrljev so vrstno bogati travniki. Na fotografiji je veliki črno-rdeči čmrlj.
Foto: Danilo Bevk
Kaj čmrlji potrebujejo?
-
Hrano od pomladi do jeseni, ki jo najdejo predvsem na pisanih travnikih in v mejicah.
-
Varen prostor za gnezdenje, ki ga zagotavlja raznolika, mozaična kmetijska krajina, kjer se prepletajo mejice in ekstenzivni travniki.
-
Večina vrst gnezdi v tleh v opuščenih gnezdih malih sesalcev, v mahu ali šopih trav, nekatere vrste pa tudi višje, v duplih, na poslopjih in podobno.
-
Na kmetijskih zemljiščih mora biti raba FFS čim manjša in pravilna, saj je tako za čmrlje manjša možnost zastrupitve.
Gnezdo rjavih čmrljev (prekrito je še z mahom). Čmrlje najlažje najdemo ob košnji, ko zaradi sprememb ne najdejo takoj poti do gnezda in krožijo v polmeru neka metrov od vhoda.
Foto: Danilo Bevk
Življenjski krog čmrljev
Čmrlji živijo v skupnostih, ki jih sestavljajo ena matica, delavke in kratek čas tudi samci. Štejejo nekaj deset do nekaj sto članov, odvisno od vrste. Nastanejo pomladi in najpozneje jeseni propadejo. Pri čmrljih namreč prezimijo samo mlade matice, torej matice, ki so se izlegle v zadnji sezoni.
Vsi čmrlji spomladi so zato matice. Dejavne postanejo ob prvi močnejši otoplitvi. Prve lahko opazimo že februarja, pogosteje pa marca ali aprila. Najprej se nekaj časa hranijo na spomladanskem cvetju (žafran, pljučnik, vrbe …), nato pa začnejo iskati primerno mesto za gnezdenje.
Ko se čez kak mesec izleže prva generacija delavk, matice prenehajo letati na pašo, to nalogo pa prevzamejo delavke. Na vrhuncu razvoja družine se razvijejo nove matice in samci. Pri nekaterih vrstah je to lahko že konec maja ali junija, pri večini julija ali avgusta, pri nekaterih šele septembra. Matice po parjenju odidejo prezimovat, gnezdo pa nato propade. Matice večinoma prezimujejo v tleh.
Dejavniki ogrožanja
Čmrlji se soočajo s pomanjkanjem hrane. Mnogi travniki so vedno bolj gnojeni ter zgodaj in pogosto košeni, zato ne zacvetijo in opraševalcem ne zagotavljajo hrane. Ponekod pa so travnike zamenjale velike njive monokultur. Na razpoložljivost hrane negativno vplivajo tudi podnebne spremembe, ki se kažejo kot pozebe ali suše, ter ponekod tudi velika gostota medonosnih čebel.
Ogrožajo jih tudi pesticidi, še posebej ob nepravilni uporabi. Še posebej kritično je obdobje dejavnosti matic. Te tudi oprašujejo sadno drevje in vsaka napaka pri uporabi FFS lahko povzroči smrt matic in s tem propad gnezd.
Primanjkuje tudi primernih mest za gnezdenje. Veliko gnezd čmrljev v tleh uničijo (povozijo) kmetijski stroji. Mejic in omejkov, kjer bi lahko varno gnezdili, pa je vse manj.
Your Content Goes Here
Vsi čmrlji pomladi so matice. Oprašujejo tudi v sadovnjakih. Če se zaradi nepravilne uporabe FFS zastrupijo, propade celotno gnezdo. Na fotografiji je svetli zemeljski čmrlj.
Foto: Danilo Bevk
Kako lahko pomagam?
Video
Čmrlji – mojstri opraševanja
(vir: Nacionalni inštitut za biologijo)
Divji opraševalci in pridelava hrane
doc. dr. Danilo Bevk (NIB) (vir: projekt EIP KROTA)