Nepokošen del travnika

Začasno nerabljeni deli travnikov in pašnikov predstavljajo življenjski prostor za različne organizme in služijo kot banka semen za okoliške površine.

Nepokošen pas. Foto: Katarina Denac

Koristi

Nepokošeni deli na košenih travnikih so življenjsko okolje za različne vrste žuželk, kot so metulji, čebele in hrošči, ki imajo izjemen pomen tako za ekosistem kot za kmetijsko pridelavo, saj oprašujejo različne vrste rastlin. Poleg življenjskega prostora za različne razvojne stadije nudijo tudi prehranjevalna mesta, zavetje in mesta za razmnoževanje. Metuljem in hroščem omogočajo prezimovanje in razvoj celotnega življenjskega cikla. So tudi vir za ponovno naselitev žuželk na košene površine.

Ptice ekstenzivnih travnikov, kot sta kosec in jerebica, v nepokošenih delih najdejo zavetje, spet druge, kot sta na primer poljski škrjanec in veliki strnad, pa tam najdejo hrano. Za nočno aktivnega velikega skovika, ki se prehranjuje predvsem s kobilicami, so nepokošeni deli bistvenega pomena, saj na njih najde hrano. Julija, ko je njegova potreba po hrani višja zaradi hranjenja mladičev, je namreč na takih delih lahko do štirikrat več kobilic kot na košenih predelih. Zavetje in hrano v nepokošenih delih poišče tudi poljski zajec, čigar populacija v zadnjih desetletjih v Evropi upada.

Nepokošeni deli travnikov predstavljajo tudi semensko banko za okoliške košene površine in tako pripomorejo k ohranjanju biotske pestrosti na travniku in okoliških površinah.

Nepokošen pas. Foto: Katarina Denac

Nepokošen del travnika so življensko okolje za številne živali. Pokosimo ga ob naslednji košnji. Nepokošen del ob vsaki košnji obvezno vzpostavimo na drugem delu travnika.
Foto: Katarina Denac

Nepokošen pas. Foto: Damijan Denac

Nepokošen del naj obsega od 5 do 10 % strnjene površine travnika. Najbolje je, če ga lahko vzpostavimo blizu vodnih teles, grmišč in mejic.
Foto: Damijan Denac

Kako?

  • Nepokošen del vzpostavimo ob vsaki košnji in ga pokosimo ob naslednji košnji, ko obvezno tudi pospravimo pokošeno biomaso. Hkrati vzpostavimo nov nepokošen del, ki mora biti obvezno na drugem predelu travnika, saj s tem preprečujemo zaraščanje in širjenje invazivnih rastlin.
  • Če travnik kosimo enkrat letno, na nepokošenem delu košnjo in paše ne izvajamo eno leto (do naslednje košnje).
  • Nepokošene pustimo vsaj 5–10 % strnjene površine travnika. Oblika ni pomembna, važno je le, da je čim bolj strnjena. Na podoben način lahko oddelimo tudi del pašnika.
  • V primeru večjih strnjenih površin travinja vzpostavimo več nepokošenih pasov v širini vsaj 5 metrov, med seboj pa naj si bodo največ 250 metrov narazen, saj to omogoča nemoten prehod žuželk med njimi.
  • Nepokošen del travnika ali del pašnika, ki ga začasno izvzamemo iz paše, je najbolje vzpostaviti blizu drugih krajinskih značilnosti, kot so vodna telesa, mokrišča, grmišča in mejice, saj se tako hitreje vzpostavi vrstno pestra združba, hkrati pa ta del deluje kot prehodni pas med različnimi življenjskimi okolji.
  • Za nepokošen del travnika niso primerna mesta s hitro rastočimi grmovnicami in invazivnimi tujerodnimi rastlinskimi vrstami.

Pogosta vprašanja

Na nekaterih nepokošenih delih se lahko pojavijo tujerodne invazivne rastlinske vrste. V teh primerih jih je treba takoj odstraniti ročno oziroma izvesti košnjo za omejevanje njihovega širjenja v skladu z navodili za odstranjevanje in ob upoštevanju časovnih omejitev, če smo vključeni v katero od shem KOPOP. Za odstranjevanje ne uporabljajmo fitofarmacevtskih sredstev.

V skladu Uredbo o pravilih Pogojenosti iz leta 2024 morajo biti travniške površine in zatravljene površine travniških visokodebelnih sadovnjakov vzdrževane vsaj enkrat letno, najpozneje do 15. 10. tekočega leta. To pomeni, da na dvo- ali večkrat košenih travnikih lahko puščate nepokošen del travnika, če ga v skladu z zgornjimi priporočili ob vsaki košnji vzpostavite na drugem delu travnika (zahteva PZR 3) .

Na enokosnih travnikih puščanje nepokošenih delov zaenkrat ni dovoljeno. Izjema so travniške površine na območju mokrišč in šotišč (DKOP 2), ki morajo biti obdelane vsaj enkrat v dveh letih. Izjema so tudi površine, na katerih se izvajajo KOPOP ukrepi ali v druge podobne intervencije, ki zahtevajo vzpostavitev nepokošenega dela (pasu) na travniku