Poljski škrjanec
Poljski škrjanec je značilna vrsta odprtih travnikov in obdelovalnih površin z redkejšo in nizko raslo vegetacijo.
Poljski škrjanec v Sloveniji
V Sloveniji se je številčnost poljskega škrjanca izrazito zmanjšala – v obdobju 2008–2023 je populacija upadla za več kot 60 %. Na Ljubljanskem barju, kjer je v začetku 90. let prejšnjega stoletja veljal za pogostega gnezdilca, se je populacija v treh desetletjih (1991–2021) zmanjšala za več kot 90 %.
Trenutno ga v Sloveniji v večjih gostotah najdemo na Podgorskem krasu, kraških poljih v zahodnem in osrednjem delu države (Cerkniško jezero in Pivško), delih Ljubljanske kotline, Krško-Brežiškem polju, Dravsko-Ptujskem polju, na vzhodnem delu Goričkega, v Slovenskih goricah ter na Pomurski ravnini.
Poljskega škrjanca lahko prepoznamo po zanj značilnem petju.
Foto: David Knez
Poljski škrjanec uporablja zaplate neposejanih tal na njivah za prehranjevališče, razgledišče (oprezanje pred morebitnimi plenilci) in teritorialne boje med samci.
Foto: Tilen Basle
Poljski škrjanec na njivi.
Foto: Alen Ploj
Kaj ta vrsta potrebuje?
-
Poljski škrjanec je izvorno gnezdilec step, danes pa je v Evropi vezan predvsem na odprto kmetijsko krajino.
-
Naseljuje različne tipe travnikov in obdelovalnih površin. Najraje izbira življenjska okolja z nizko raslo vegetacijo in večjim deležem golih tal, kot so njive z jarim žitom ali njive v prahi.
-
Izogiba se predelom v bližini mejic, gozdov, stavb in daljnovodov, saj je tam njegovo gnezdo bolj izpostavljeno plenilcem.
-
Na odprtih travnikih, pašnikih in njivah si za gnezdo izkoplje plitvo jamico na tleh.
-
V toplem delu leta se hrani z žuželkami, v hladnem pa s semeni in drugim rastlinskim materialom, ki ga išče med žetvenimi ostanki.
-
Poljski škrjanec pri nas tudi prezimuje, običajno v manjših skupinah (do nekaj 10 osebkov), ki se klatijo v iskanju hrane. Nekaj se jih premakne tudi južneje.
-
Čez naše kraje se poljski škrjanci tudi selijo, saj ptice v severni Evropi pozimi v večji meri zapustijo gnezdišča. Jeseni in spomladi lahko zato pri nas opazujemo velike jate poljskih škrjancev, ki občasno štejejo tudi več kot 100 osebkov.
Dejavniki ogrožanja
Poglavitni razlog za upad populacij poljskega škrjanca v Evropi je povečevanje njivskih površin z visoko in hitrorastočimi ter gosto sejanimi kulturami, kot so koruza, ozimno žito, sončnice in oljna ogrščica. V visoki in gosti vegetaciji se namreč poljski škrjanci težko premikajo in lovijo žuželke, hkrati pa imajo tudi slabši pregled nad plenilci. Takšnim območjem se zato izogibajo.
Ogroža ga tudi:
- intenziviranje rabe travnikov, na katerih ima zaradi pogostih košenj nizek gnezditveni uspeh,
- spreminjanje travnikov v njive,
- intenzivna paša, zaradi katere lahko na pašnikih pride do naključnega poteptanja gnezd s strani živine,
- opuščanje kmetijstva in posledično zaraščanje travniških površin.
Zaplate neposejanih tal pripomorejo k večji gnezditveni gostoti poljskega škrjanca.
Foto: Barbara Zakšek
Kako lahko pomagam?
Gradiva
Poljski škrjanec med petjem