Ustrezno vodena paša
Paša je način rabe travinja, ki je lahko zahteven tako z vidika prehrane in zdravja domačih živali kot tudi z vidika ohranjanja ekstenzivnih travišč. Vpliv paše je bolj kompleksen od košnje, zato je nevarnost poslabšanja kmetijske in naravovarstvene vrednosti pašne ruše večja.
Koristi
Paša se po vplivih na travno rušo in tla bistveno razlikuje od kosne rabe. Njena sprejemljivost za ohranjanje ekstenzivnih travišč je precej odvisna od lastnosti terena in tal. Pri paši še bolj kot pri košnji obstaja kar nekaj ključnih vidikov, od katerih vsak zase lahko pomeni uspeh ali neuspeh pri ohranjanju značilne sestave travne ruše ter s tem ohranjanja združbe rastlin in živali.
Ustrezno vodena oziroma nadzorovana paša je način ohranjanja kmetijske rabe na območjih, ki bi se sicer zarasla z gozdom. Posebej na obrobnih kmetijskih območjih, npr. strmih ali kamnitih terenih, omogoča ohranjanje kmetovanja na večjem obsegu kmetijskih zemljišč kot delovno intenzivnejša košnja.
Paša konj na kraških pašnikih na Podgorskem krasu v poznojesenskem času.
Foto: Klemen Eler
Paša se pri nas v zadnjih dvajsetih letih močneje širi. Kljub obstoju dobrih praks se najde tudi veliko primerov zgrešenega gospodarjenja, kjer vodenje paše ni v skladu z dobrobitjo živali ali pa škodljivo učinkuje na združbe travniških rastlin in živali ter na tla. V Sloveniji nam trenutno primanjkuje raziskav ali zbranih izkušenj iz terena, da bi za različne tipe travišč ugotovili optimalne parametre paše.
Iz zgodovinskih razlogov, zlasti več kot 200 let favorizirane hlevske reje živine pri nas in marsikje drugod v Srednji Evropi, pri ohranjanju travišč dajemo prednost košnji. Drugje, posebej v zahodnem in severnem delu celine, pa se kot ugodnejši način rabe za namene ohranjanja travišč visoke naravne vrednosti obravnava pašo.
Učinki paše v primerjavi s košnjo
V ekološkem smislu ima paša pri ohranjanju travišč visoke naravne vrednosti naslednje specifične učinke v primerjavi s košnjo:
- Domače živali se z rastlinami na pašniku vsaj do določene mere hranijo selektivno. To pomeni, da puščajo manj hranljive, olesenele, neužitne, trnate, dlakave in strupene vrste, in iščejo travno rušo ali posamezne rastline, ki so okusnejše.
- Živali na pašniku puščajo svoje izločke, ki pomenijo hranila za rastline.
- Teptanje živali, posebej tistih večjih, učinkuje na travno rušo in tla.
- Paša se začenja prej v sezoni, da travna ruša ni previsoka, saj bi takrat živali veliko zelinja pohodile in ne zaužile.
Navedeni učinki so razlog, da pašnik ni enake vrstne sestave rastlin ali vsaj ne fiziognomskega izgleda kot travnik v kosni rabi. Travna ruša je zaradi učinkov teptanja, izločkov živali in selektivnega hranjenja živali bolj heterogena in pogosto nižja kot ruša v kosni rabi v podobnih pedo-klimatskih razmerah. Zaradi teptanja je več odpiranja travne ruše, kar omogoča lažjo nasemenitev tako travniških rastlin kot tudi nekaterih enoletnic, bolj značilnih za ruderalna rastišča. Izločki živali pomenijo raznolikost v talnih razmerah, kar omogoča hkratno uspevanje bolj in nekoliko manj zahtevnih rastlin za hranila. Iztrebki so tudi življenjski prostor in hrana koprofagnim organizmom.
Jesenska paša goveda (bohinjska cika) na sicer košenih travnikih v Karavankah. Kombinirana raba je tradicionalen način gospodarjenja s travišči tako v ravnini kot na strmejših območjih. Za ohranjanje ekstenzivnih travnikov je ugodna, ker združuje pomembne vidike obeh načinov rabe – košnja je ugodna zaradi zakasnitve rabe proti poletju ter neselektivnosti, paše pa zaradi delnega odpiranja ruše zaradi teptanja (ugodno za kalice rastlin) in večje heterogenost razmer v talnih dejavnikih (izločki). Pozna paša ima relativno majhne učinke na sestavo ruše, ker ne prizadene rastnih vršičkov rastlin tako kot spomladanska paša, saj so popaseni večinoma le listi rastlin.
Foto: Klemen Eler
Zaradi omenjenega se v raziskavah pogosto kaže večje število vrst rastlin in tudi živali na enoto površine pašnika kot travnika. Ima pa paša lahko negativne učinke na nekatere specialistične vrste, kot so na primer tiste, ki so vezane na siromašnejša rastišča, kar dosegamo s stalnim iznašanjem hranil pri košnji. Na nekaterih tipih tal, kot so na primer mokrotna ali vlažna tla, pri nas še nismo uspeli najti režima paše, ki ne bi imel prevelikih učinkov na sestavo življenjske združbe, zato je paša tam odsvetovana in v okviru določenih ukrpeov SKP tudi prepovedana.
Paša govedi cikaste pasme po paši koz mlečne pasme na Kočevskem. Zaporedna paša dveh živali z različnimi načini hranjenja izboljša popašenost, posebej na zaraščajočih območjih. Na spodnji sliki je travna ruša polsuhega travišča pred pašo koz, ki kaže na ustrezno vodeno pašo z dovolj veliko intenzivnostjo paše, vendar kratkim časom zadrževanja živali na pašniku. S tem je paša karseda podobna kosni rabi, kar je na nosilnih tleh na kraških območjih mnogo lažje kot na vlažnih ali mokrotnih tleh.
Foto: Klemen Eler
Ključni napotki
- Za ohranjanje ekstenzivnih travišč izvajamo nadzorovano pašo, ki pomeni dobro poznavanje zahtev pašnih živali in stanja travne ruše, pa tudi talnih razmer, posebej nosilnosti tal ter občutljivosti na erozijo in zbijanje.
- Izogibamo se dolgim zadrževalnim časom na pašniku in po možnosti dodatnemu krmljenju živali (razen dodajanja soli oz. mineralov).
- Za zmanjševanje učinkov teptanja, stalnega objedanja rastlin ter pojava neželenih rastlin v ruši pašnik pregradimo na čredinke in v vsaki pasemo le nekaj dni, površino pa nato prepustimo večtedenski regeneraciji.
- Po paši po potrebi izvajamo čistilno košnjo pašnih ostankov.
- Izbiramo nezahtevne pasme živali. Mogoče so kombinacije živali (ne hkrati, pač pa ena za drugo), s čimer izkoriščamo različno naravo hranjenja (npr. govedo kot masovni jedec, koze in osli kot prebirači).
- Območja na pašniku, ki kažejo znake prepašenosti, odgradimo, da omogočimo regeneracijo ruše. V zelo mokrih razmerah je živali bolje umakniti s pašnika, da preprečimo večje poškodbe ruše.
- Skozi sezono spremljamo višino in gostoto travne ruše, da živali pravi čas umaknemo s pašnika oz. prestavimo v drugo čredinko. Določen del lahko tudi odgradimo, da pred pašo ocenjujemo sestavo travne ruše, ki nam kaže dolgoročnejši učinek paše.
Kako?
Galerija
Finančna podpora
Za ureditev ekstenzivnih pašnikov je na določenih območjih Natura 2000 mogoče pridobiti naložbeno podporo v okviru ukrepa IRP22 Neproizvodne naložbe, povezane z izvajanjem naravovarstvenih podintervencij.
Za vzdrževanje že vzpostavljenih travnikov in pašnikov lahko na nekaterih območjih Natura 2000 v zahodnem delu Slovenije pridobite finančno podporo v okviru KOPOP ukrepa BK.6 Suhi kraški travniki in pašniki.