Obnova ekstenzivnih travnikov
Ekstenzivni travniki so ključnega pomena za ohranjanje biotske pestrosti, saj zagotavljajo življenjski prostor številnim vrstam, hkrati pa igrajo ključno vlogo pri blaženju podnebnih sprememb in omogočanju trajnostnih kmetijskih praks, ki prispevajo k zdravju tal in obnovi ekosistemov.
Koristi
Površina vrstno bogatih, naravovarstveno pomembnih travišč na območjih Natura 2000 v Sloveniji se zmanjšuje. Ta proces je posledica intenzifikacije rabe, ki vključuje premeno travišč v njive, povečano gnojenje ter posledično zgodnejšo prvo košnjo in večkratne košnje letno, uvedbo (intenzivne) paše, dosejevanje s komercialnimi mešanicami in apnenje. Drug ključni vzrok za izginjanje ekstenzivnega travinja pa je tudi opuščanje rabe, kar vodi v zaraščanje teh površin z grmovjem in gozdom.
Ekstenzivna raba travinja zagotavlja večjo biotsko in genetsko pestrost, s tem pa tudi bolj stabilen ekosistem, ki je bolj odporen na spremembe v okolju, kar je še posebej pomembno v luči podnebnih sprememb. Zaradi manjše intenzivnosti obdelave te površine delujejo kot ponori ogljika, saj travniška vegetacija in zdrava tla shranjujejo velike količine ogljikovega dioksida. To prispeva k zmanjšanju toplogrednih plinov v ozračju in blaženju učinkov podnebnih sprememb. Ohranjanje takšnih travišč s tradicionalno rabo je tudi pomemben element tradicionalne in mozaično rabljene kulturne krajine, ki odraža lokalne razlike v tleh, ekspoziciji, vodnem režimu in mikroklimi.
Semena navadnega oslada (Filipendula vulgaris).
Foto: Katja Konc
Ohranjanje ekstenzivnih travnikov oziroma njihova obnova so pomembni tako na obrobnih območjih, kjer intenzifikacija kmetijstva zaradi naravnogeografskih omejitev ni mogoča, kot tudi v intenzivni kmetijski krajini, kjer zagotavljajo vrsto ekosistemskih storitev, kot so opraševanje in zmanjševanje učinkov ekstremnih vremenskih pojavov, na primer poplav in suš.
Tavžentroža (Centaurium erythraea).
Foto: Katja Konc
Ključni napotki
-
Prioritetno je, da ohranjamo obstoječe ekstenzivno rabljeno travinje pred intenziviranjem ali opuščanjem rabe, saj je to z vidika upravljanja lažje kot njihova obnova.
-
Obnova ekstenzivnih travnikov lahko poteka na intenziviranih kmetijskih in drugih degradiranih zemljiščih. Odvisno od izhodiščnega stanja gre običajno za večleten postopek, ki zahteva ciljno upravljanje.
-
Obnove se lahko lotimo z uporabo zelenega mulča (sveže pokošenega rastlinskega materiala z zrelimi semeni), semenskih mešanic ali senenega drobirja (posušenega rastlinskega materiala).
-
Semena nabiramo s krtačnim strojem, ročnim puhalnikom ali ročno, in sicer med junijem in septembrom, odvisno od sezone, lokalne mikroklime in tipa travnika.
-
Semena ali zeleni mulč povaljamo, da pridejo v stik s tlemi, po možnosti pred dežjem.
Kako?
Finančna podpora
Za obnovo ekstenzivnih travnikov trenutno ni mogoče pridobiti posebne podpore. Za njihovo vzdrževanje po obnovitvi pa je na določenih območjih Natura 2000 in v nekaterih primerih tudi izven njih mogoče pridobiti kmetijsko-okoljsko-podnebna plačila v okviru različnih shem.