Mejice
Mejice so značilni strukturni elementi kulturne krajine. V najširšem smislu tako imenujemo so vse linijske strukture grmovja ali dreves, ki jih pri tleh obrašča bolj ali manj bogat sloj zelišč.
Koristi
Mejice so življenjski prostor številnih organizmov in povezovalni koridorji med različnimi življenjskimi okolji, zato povečujejo vrstno pestrost v pokrajini. Kot mešanica gozda, grmišča in travnika imajo vrstno najpestrejše mejice raznoliko strukturo in rastlinsko sestavo. V takšnih mejicah rastejo mogočna stara drevesa in klijejo mladi drevesni poganjki, v njih pa najdemo tudi odmrla drevesa. Sama rastlinska sestava mejic se med območji Slovenije precej razlikuje zaradi različnega podnebja in ostalih okoljskih dejavnikov. Ne glede na geografsko območje pa povsod velja, da pestrejša, kot je rastlinska sestava mejic, več različnih življenjskih okolij je na voljo živalim.
Mejice imajo pomembno vlogo pri blaženju posledic podnebnih sprememb, saj sodelujejo pri skladiščenju ogljika iz ozračja. Močno prispevajo tudi k bolj kakovostni vodi, saj delujejo kot pregrada, ki zmanjšuje spiranje hranil, gnojil, pesticidov in usedlin v podzemne in površinske vode. Poleg tega rastline v mejicah presežek hranil s kmetijskih površin lahko uporabijo za svojo rast in tako omogočajo kroženje snovi v naravi.
Mejice so značilni strukturni elementi kulturne krajine, ki jo soustvarjata človek in narava.
Foto: Barbara Zakšek
Mejice na različne načine uravnavajo preskrbo posevkov z vodo. Z omejevanjem hitrosti vetra nad površino tal zmanjšujejo izhlapevanje in s skladiščenjem vode blažijo negativne vplive suše. Kmetijska tla mejice ščitijo pred vetrno in vodno erozijo. To zlasti velja za odprte kmetijske površine tako v nižinah, ki so izpostavljene močnemu vetru, kot tudi v gričevjih, kjer močni nalivi zlahka odplavijo nezaščiten rodovitni sloj tal.
Mejice dajejo zaščito tudi pašnim živalim na pašniku, in sicer pred vročino, vetrom in večjimi nalivi. Označujejo meje lastništva zemljišč, razmejujejo zemljišča različnih rab in odvračajo večje živali (jelenjad in divje prašiče) od kmetijskih površin. Rastline, živali, glive in mikroorganizmi v mejicah ugodno vplivajo na nastanek, obnavljanje in ohranjanje rodovitnih tal.
Mejice naj bodo sestavljene iz avtohtonih rastlinskih vrst.
Foto: Damijan Denac
Ključni napotki
-
Vzdržujmo in razširimo že prisotne mejice, saj je njihovo ohranjanje lažje od vzpostavitve novih.
-
Nove mejice je najbolj smiselno vzpostavljati na območjih intenzivne kmetijske krajine, kjer so mejice redkejše.
-
Pri vzpostavitvi mejice uporabimo domorodne drevesne in grmovne vrste, prilagojene lokalnemu okolju.
-
Mejica naj bo sestavljena tako, da vsebuje drevesni sloj na sredini in na vsaki strani še grmiščni in zeliščni sloj – oblika piramide.
-
Med orno površino in lesnimi vrstami vzdržujmo zeliščni in travniški pas brez rabe FFS.
-
Mejico redno vzdržujmo, vendar ne prepogosto. Zeliščni pas pokosimo na vsakih nekaj let. V kolikor so prisotne invazivne rastlinske vrste, zeliščni pas kosimo vsaj enkrat na leto.
-
Ob vzdrževanju ne prekinemo zveznosti krošenj oziroma strnjenosti grmičevja.
-
Iz mejic ne odstranjujemo padlih dreves in ne redčimo pritalnega dela. Strukturiran pritalen sloj z odmrlo lesno maso je pomemben življenjski prostor številnih organizmov.
Kako?
Finančna podpora
Na upravičenih območjih Natura 2000 lahko zaprosite za finančno podporo v okviru Kmetijsko-okoljsko-podnebnega ukrepa BK.10 Ohranjanje mejic.