Metulji mejic
Veliko vrst metuljev lahko preživi le v mozaični kmetijski krajini z mejicami in grmišči, kjer najdejo hrano vse njihove razvojne stopnje.
Metulji mejic v Sloveniji
Pri metuljih razvoj poteka s popolno preobrazbo, pri čemer imajo ličinke (gosenice) druge potrebe kot odrasli metulji. Za svoj razvoj gosenice nujno potrebujejo gostiteljske rastline. Za odrasle dnevne metulje in nekatere vrste nočnih metuljev pa je ključna tudi prisotnost cvetočih rastlin z nektarjem, ki so vir hrane odraslim živalim. Nekatere vrste za svoj razvoj potrebujejo lesne vrste, kasneje v odrasli dobi pa rastline s prisotnim nektarjem – takšne vrste lahko preživijo le v strukturirani krajini z različnimi krajinskimi značilnostmi, med katerimi so zelo pomembne mejice.
Med najbolj izstopajočimi predstavniki metuljev mejic so hromi volnoritec in vrste dnevnih metuljev iz skupine repkarjev.
Mozaična kulturna krajina je izredno pomembna za različne vrste metuljev.
Foto: Barbara Zakšek
Hromi volnoritec.
Foto: Barbara Zakšek
Kaj metulji potrebujejo?
-
Mozaična kmetijska krajina, ki vključuje ekstenzivne travnike z mejicami, osamelimi drevesi, gozdnim robom, zaraščajočimi površinami in podobnimi krajinskimi značilnostmi, nudi metuljem mejic nabor vseh virov hrane, ki jih potrebujejo za svoj razvoj.
-
Gosenice velikokrat za svoj razvoj potrebujejo lesne vrste, odrasli osebki pa cvetoče rastline z nektarjem, ki jih lahko najpogosteje najdejo na ekstenzivno rabljenih travnikih.
-
Vrste teh metuljev prezimijo v stadiju jajčeca na lesnih rastlinah in so zato zelo občutljive na odstranjevanje zarasti v zimskem času, saj s tem odstranimo tudi jajčeca na grmovnih in lesnih vrstah.
-
Hromi volnoritec za svoj razvoj nujno potrebuje gostiteljske rastline – v Sloveniji sta to črni trn in glog.
-
Uporaba FFS na ornih površinah v neposredni bližini mejic lahko zaradi raznašanja povzroči zastrupitve nemobilnih stadijev metuljev (jajčeca, gosenica, buba), ki se nahajajo v mejici.
Dejavniki ogrožanja
Hromega volnoritca in ostale metulje mejic ogrožajo številni dejavniki:
- izginjanje mejic in s tem mozaične krajine;
- vzdrževanje mejic brez travniškega pasu (košnja do drevesnega ali grmovnega sloja);
- uporaba fitofarmacevtskih sredstev tik ob mejicah brez prehodnega pasu, kjer se jih ne uporablja;
- izginjanje ekstenzivnih travnikov v bližini mejic;
- požiganje mejic;
- odstranjevanje lesne vegetacije iz mejic, ko so na njih nemobilni stadiji metuljev (jajčeca, gosenice in zapredki gosenic – gnezda).
Gosenice hromega volnoritca si spomladi na črnem trnu ali glogu iz svilene niti spredejo zapredke, ki jih imenujemo gnezda gosenic.
Foto: Barbara Zakšek
Kako lahko pomagam?
Video
Varstvo metuljev v kmetijski krajini
Barbara Zakšek (CKFF) (vir: projekt EIP KROTA)
Finančna podpora
Na upravičenih območjih lahko zaprosite za Kmetijsko-okoljsko-podnebnih plačila v okviru sheme Ohranjanje mejic.