Pravilna uporaba FFS

Uporaba fitofarmacevtskih sredstev v kmetijstvu mora biti preudarna in skladna z navodili, da je vpliv na okolje in naravo čim manjši.

Čebela samotarka. Foto: Blaž Koderman

Koristi

S tretiranjem s FSS poskušamo bolezni in škodljivce poljščin na nadzorovan način omejevati na pragu škodljivosti, vendar pa z njihovo uporabo ne vplivamo samo na ciljne organizme, temveč tudi na številne druge. Največ pozornosti se namenja škodljivosti FFS za čebele oziroma opraševalce, vendar pa prizadenejo tudi druge žuželke, ptice in rastlinske vrste. Mnoge med njimi so pomembne tudi za kmetijsko pridelavo, saj z vzdrževanjem pestrega in odpornega kmetijskega ekosistema na naraven način preprečujemo, da bi se številčnost posameznih vrst močno povečala. Zastrupitev plenilcev škodljivcev s FFS na primer pomeni, da se bodo slednji lahko še bolj namnožili, posledično pa bomo naslednjič potrebovali še več FFS.

Z zmanjšanjem rabe herbicidov in insekticidov bomo različnim živalskim vrstam zagotovili več hrane in zmanjšali možnost zastrupitve, povečala se bo tudi številčnost opraševalcev.

Ostanki FFS na pridelku in spiranje v podzemne in površinske vode ima številne negativne posledice na širše okolje in zdravje ljudi. Pravilna raba FFS pa je pomembna tudi za zdravje kmeta.

FFS in žuželke. Foto: Danilo Bevk

Nepravilna uporaba pesticidov je za opraševalce lahko usodna.
Foto: Danilo Bevk

Čmrlji in fitofarmacevtska sredstva

Čeprav bi mogoče sklepali, da so čmrlji zaradi velikosti manj občutljivi na FFS kot medonosna čebela, to ne drži. Zaradi drugačnega življenjskega kroga in dnevne dejavnosti so jim lahko še bolj izpostavljeni. Zelo dejavni so namreč že zgodaj zjutraj, par ur prej kot medonosna čebela, zato so bolj izpostavljeni morebitnim ostankom prepoznega jutranjega škropljenja. Ker so dlje dejavni tudi zvečer, jih ogroža tudi prezgodnje večerno škropljenje.

Pri čmrljih spomladi večino opraševanja v sadovnjakih opravijo matice, delavke so v tem času še redke. To pomeni, da so v primeru napak pesticidom neposredno izpostavljene matice, njihova zastrupitev pa pomeni propad gnezda. Nasprotno čebelja matica nikoli ne nabira hrane, zato pesticidom nikoli ni izpostavljena neposredno.

Če želimo s FFS povzročiti čim manj škode opraševalcem, je najbolje škropiti zelo pozno zvečer. Pomladi je to po 21. uri, poleti po 22. uri. Tako bo zjutraj, ko postanejo dejavni čmrlji, na cvetovih manj ostankov FFS.

Travniški sadovnjaki. Foto: Damijan Denac

Opraševalci so v trajnih nasadih bistvenega pomena za količino in kakovost pridelka, zato FFS uporabljamo tako, da jim čim manj škodimo.
Foto: Damijan Denac

Gnezdilnica za čebele samotarke. Foto: Danilo Bevk

Če v bližino trajnih nasadov postavimo gnezdilnico za čebele samotarke, moramo poskrbeti, da v njeno bližino ne zanašamo FFS.
Foto: Danilo Bevk

Kako?

  • Razmislimo o možnostih za zmanjšanje rabe FFS. Prednost pred tretiranjem s FFS dajmo preventivnim ukrepov, kot sta ustrezen kolobar na njivah in uporaba odpornih sort, in alternativnim možnostim zatiranja. Razmislimo lahko tudi o prehodu na ekološko kmetovanje.
  • Na ornih površinah iz tretiranja izvzemimo zunanji (vsaj 5 m širok) rob njive ali pa vzpostavimo travniški pas v širini vsaj 3 m s prehodnim pasom 2 m na njivi brez rabe FFS. Prehodni pas je še posebej pomemben, če se ta nahaja ob mejici.
  • Pri rabi FFS se držimo načela, da tretiramo le takrat, ko je to nujno, ob pravem času in v minimalnem obsegu, ki je potreben. V ta namen je treba pojavljanje bolezni in škodljivcev redno spremljati tako v trajnih nasadih kot na ornih površinah.
  • Uporabljamo čebelam (opraševalcem) manj škodljiva sredstva.
  • Sistemična FFS, ki so čebelam nevarna, se v času cvetenja kmetijskih rastlin ne smejo uporabljati.
  • Bolj kot zgodaj zjutraj je priporočljivo škropljenje pozno zvečer (po 21. uri oziroma poleti po 22. uri), saj tako od tretiranja do jutra, ko opraševalci postanejo aktivni, mine več časa.
  • Čebelam nevarna kontaktna (dotikalna) sredstva se smejo v času cvetenja uporabljati le ponoči oziroma od dve uri po sončnem zahodu do dve uri pred sončnim vzhodom, razen če je na etiketi navedeno, da se v času cvetenja v celoti ne smejo uporabljati.
  • Škropimo v brezvetrnem vremenu.
  • V času tretiranja trajnih nasadov s čebelam nevarnimi sredstvi ne smemo pozabiti na cvetočo podrast (zeleni pasovi), ki mora biti odstranjena (pokošena) ali pa moramo drugače preprečiti nanos FFS. Če tega ne storimo, namreč za opraševalce ustvarimo t.i. ekološko past, saj jih privabimo na površine, na katerih se lahko zastrupijo.

Finančna podpora

Za zmanjšanje in pravilno rabo FFS je mogoče pridobiti več različnih oblik podpor. Poleg naložbenih podpor za nakup ustrezne mehanizacije lahko za pridelavo v trajnih nasadih in na njivskih površinah pridobite podporo v okviru različnih shem Kmetijsko-okoljsko-podnebnih plačil (KOPOP).

Gradiva