Gnezdilnica za čebele samotarke
Čebele samotarke so odlične opraševalke sadnega drevja. Ker ne oprašujejo daleč od svojega gnezda, je zelo pomembno, da imajo možnost gnezdenja v bližini sadovnjaka.
Koristi
Ena čebela samotarka lahko opravi delo kar stotih medonosnih čebel. Ker jih je na območjih z intenzivnim kmetijstvom vse manj, jih ponekod v tujini sadjarji kupujejo, kar pomeni dodaten strošek pri pridelavi. K sreči pri nas to še ni potrebno, saj samotarke v sadovnjake lahko pridejo same, zagotoviti jim moramo le prostor za gnezdenje, v okolici pa ustrezne ekstenzivno rabljene travnike, na katerih lahko najdejo dovolj hrane tudi v preostanku sezone, ko sadno drevje ne cveti. Pomembna je tudi pravilna uporaba FFS.
Najlažje je gojiti čebele samotarke, ki gnezdijo v luknjah v lesu ali votlih rastlinskih steblih. Zanje lahko z nekaj ročnih spretnosti izdelamo preproste gnezdilnice. Vanje se najraje naselijo čebele dišavke, ki so pomembne opraševalke sadnega drevja. Pri izdelavi je treba upoštevati spodaj navedene napotke.
Velika gnezdilnica za čebele samotarke, ki je narejena iz navrtanega lesa in bambusa.
Foto: Danilo Bevk
Gnezdilnica SOOS. Zaradi izmeničnega gnezdenja eno leto v eni in drugo leto v drugi polovici, je gnezdilnico možno vsako leto očistiti.
Foto: Mojca Pibernik
Kako?
Finančna podpora
V okviru Sheme za okolje in podnebje je na voljo ukrep INP08.11 Ohranjanje biodiverzitete v trajnih nasadih, kjer lahko med drugim pridobite tudi finančno podporo za postavitev gnezdilnice za čebele samotarke (t.i. hotel za koristne organizme). Pomembno je upoštevati zahtevane karakteristike gnezdilnic.
Za postavitev gnezdilnice za čebele samotarje na vrtovih, robovih travnikov in njiv trenutno ni mogoče pridobiti finančne podpore, zato je postavitve prostovoljne narave.
Čebele samotarke so odlične opraševalke. Večinoma gnezdijo v tleh, nekatere vrste pa se naselijo tudi v gnezdilnici.
Foto: Jernej Polajnar
Video o čebelah samotarkah
Čebele samotarke – ali jih poznate? (vir: Nacionalni inštitut za biologijo)