Gnezdilnica za čebele samotarke

Čebele samotarke so odlične opraševalke sadnega drevja. Ker ne oprašujejo daleč od svojega gnezda, je zelo pomembno, da imajo možnost gnezdenja v bližini sadovnjaka.

Gnezdilnica za čebele samotarke. Foto: Danilo Bevk

Koristi

Ena čebela samotarka lahko opravi delo kar stotih medonosnih čebel. Ker jih je na območjih z intenzivnim kmetijstvom vse manj, jih ponekod v tujini sadjarji kupujejo, kar pomeni dodaten strošek pri pridelavi. K sreči pri nas to še ni potrebno, saj samotarke v sadovnjake lahko pridejo same, zagotoviti jim moramo le prostor za gnezdenje, v okolici pa ustrezne ekstenzivno rabljene travnike, na katerih lahko najdejo dovolj hrane tudi v preostanku sezone, ko sadno drevje ne cveti. Pomembna je tudi pravilna uporaba FFS.

Najlažje je gojiti čebele samotarke, ki gnezdijo v luknjah v lesu ali votlih rastlinskih steblih. Zanje lahko z nekaj ročnih spretnosti izdelamo preproste gnezdilnice. Vanje se najraje naselijo čebele dišavke, ki so pomembne opraševalke sadnega drevja. Pri izdelavi je treba upoštevati spodaj navedene napotke.

Gnezdilnica. Foto: Danilo Bevk

Velika gnezdilnica za čebele samotarke, ki je narejena iz navrtanega lesa in bambusa.
Foto: Danilo Bevk

Gnezdilnica. Foto: Mojca Pibernik

Gnezdilnica SOOS. Zaradi izmeničnega gnezdenja eno leto v eni in drugo leto v drugi polovici, je gnezdilnico možno vsako leto očistiti.
Foto: Mojca Pibernik

Gnezdilnica SOOS

V gnezdilnicah je gostota čebel samotark razmeroma velika, zato se lahko namnoži tudi veliko zajedavcev. Še posebej to velja za gnezdilnice z velikim številom lukenj. Zaradi zajedavcev lahko čebele gnezdilnico povsem zapustijo. Deloma lahko to rešujemo z manjšimi gnezdilnicami in menjavanjem gnezdilnega materiala. Za reševanje teh težav smo v okviru projekta »Sadjarji za opraševalce in opraševalci za sadjarje« (EIP SOOS) razvili posebno gnezdilnico SOOS. Njena glavna posebnost je, da jo je mogoče vsako leto očistiti in tako preprečiti prekomerno namnožitev zajedavcev. Gnezdilnica je podrobno predstavljena v priročniku (str. 32-37).

Kako?

  • Gnezdilni del gnezdilnice izdelamo iz lesa (najprimernejši je les listavcev) in/ali votlih rastlinskih stebel (bambus, trstika).
  • Gnezdilnica naj ima vsaj 200 lukenj (to je tudi priporočena velikost).
  • Luknje morajo biti različnih premerov, in sicer med 4 in 9 mm (največ naj bo lukenj premera 6−8 mm), in globine 8−15 cm (najbolj priporočljivo 9−10 cm).
  • Zadnja stran luknje naj ostane zaprta, kar pomeni, da lesa ne zvrtamo do konca, v primeru uporabe votlih stebel pa mora biti le-to zadaj zaprto s kolencem.
  • Oblika ohišja ni pomembna.
  • Sprednji del gnezdilnice je priporočljivo z mrežo zaščititi pred pticami. Mreža naj ima okenca dimenzij vsaj 10×10 mm. Med mrežo in gnezdilnim materialom naj bo nekaj cm prostora.
  • Gnezdilnico postavimo na suho, razmeroma sončno mesto na višini 1−2 m nad tlemi.
  • Postavimo jo na robu nasada, in sicer tako. da ne bo izpostavljena zanašanju (driftu) FFS.
  • Pri izbiri lokacije je treba upoštevati, da čebele samotarke oprašujejo (nabirajo hrano) predvsem v polmeru 100 metrov od gnezdilnice.
  • Bolje je imeti več manjših gnezdilnic na različnih lokacijah sadovnjaka kot eno zelo veliko.
  • Čebele samotarke se naselijo same: prvo leto jih je manj, sčasoma pa njihovo število naraste.
  • Najbolj dejavne so spomladi (marca in aprila), ko odložijo jajčeca. Izlegle ličinke se zabubijo in v gnezdilnici prezimijo v obliki zapredkov.
  • Na nekaj let ali v primeru namnožitve zajedavcev (pršic) je treba zamenjati gnezdilni material.

Finančna podpora

V okviru Sheme za okolje in podnebje je na voljo ukrep INP08.11 Ohranjanje biodiverzitete v trajnih nasadih, kjer lahko med drugim pridobite tudi finančno podporo za postavitev gnezdilnice za čebele samotarke (t.i. hotel za koristne organizme). Pomembno je upoštevati zahtevane karakteristike gnezdilnic.

Za postavitev gnezdilnice za čebele samotarje na vrtovih, robovih travnikov in njiv trenutno ni mogoče pridobiti finančne podpore, zato je postavitve prostovoljne narave.

Čebela samotarka ob gnezdilnici. Foto: Jernej Polajnar

Čebele samotarke so odlične opraševalke. Večinoma gnezdijo v tleh, nekatere vrste pa se naselijo tudi v gnezdilnici.
Foto: Jernej Polajnar

Video o čebelah samotarkah

Čebele samotarke – ali jih poznate? (vir: Nacionalni inštitut za biologijo)

Pogosta vprašanja

Čebele samotarke imajo želo in lahko pičijo, vendar ne branijo gnezd, tako da jih lahko brez skrbi opazujemo. Lahko pa pičijo, če jih primemo.

Ose, ki jih poznamo kot nadležne žuželke, gradijo velika gnezda, za gradnjo katerih potrebujejo veliko prostora in cevke zanje niso ustrezne. Se pa lahko vanje naselijo ose samotarke, ki niso nevarne in so (tako kot ostale ose) pomembne plenilke žuželk, tudi uši.

Na trgu je zelo težko dobiti ustrezno gnezdilnico. Najpogostejša napaka so prevelike in prekratke luknje. Z nekaj ročnih spretnosti jo je zelo enostavno izdelati doma, pri tem pa moramo upoštevali zgornja navodila.

Gradiva