Čebele samotarke
Čeprav jih največkrat sploh ne opazimo, opravijo zelo pomemben delež opraševanja. Še posebej pomembne so v sadjarstvu.
Čebele samotarke v Sloveniji
Čebele samotarke so zelo raznovrstne, tako po videzu kot tudi po načinu življenja. Najmanjše so velike samo tri milimetre in jih zlahka spregledamo, največje pa kar 25 mm in jih ljudje pogosto zamenjajo za čmrlje. V Sloveniji je bilo doslej najdenih več kot 500 vrst čebel samotark. Največja pestrost samotark je v toplejših delih Slovenije.
Kar desetini vrst čebel samotark v Evropi grozi izmrtje, pri mnogih vrstah pa populacije upadajo, zato je ponekod že ogrožena kmetijska pridelava. Upadanje števila čebel samotark opažamo tudi v Sloveniji.
Nekatere čebele samotarke so precej manjše od medonosne čebele in jih zlahka spregledamo.
Foto: Mojca Pibernik
Zaradi načina prenosa cvetnega prahu (na zadku, v prašni obliki) so samotarke zelo dobre opraševalke.
Foto: Jernej Polajnar
Dišavke lahko k sadovnjakom zvabimo s pomočjo gnezdilnic. Boljše je postaviti več manjših kot eno veliko gnezdilnico, saj je treba upoštevati, da po hrano letajo (oprašujejo) do 100 metrov od gnezda.
Foto: Danilo Bevk
Kaj čebele samotarke potrebujejo?
- Čebele samotarke so tako ime dobile zaradi načina skrbi za zarod. Večina vrst (a ne vse) živi samotarsko, kar pomeni, da vsaka samica sama poskrbi za gnezdo in zarod. V nasprotju s čmrlji torej ni delavk in matic.
- Čebele samotarke morajo imeti na voljo hrano od pomladi do jeseni, ki jo najdejo predvsem na pisanih travnikih in v mejicah.
- Na kmetijskih zemljiščih mora biti raba FFS čim manjša in pravilna, saj je tako za čebele manjša možnost zastrupitve.
- Samica potrebuje varen prostor za gnezdenje, ki ga zagotavlja raznolika, mozaična kmetijska krajina, kjer se prepletajo mejice in ekstenzivni travniki.
- Mesto gnezdenja je zelo različno. Najbolj znane so vrste, ki gnezdijo v luknjah v lesu ali votlih rastlinskih steblih, a še več vrst gnezdi v tleh v rovih, skalnih razpokah ali na kamnih, kjer gradijo gnezda iz blata in peska.
- V gnezda samice znosijo zalogo hrane, ki jo pripravijo iz mešanice cvetnega prahu in medičine. Nato odložijo jajčeca in gnezdo zaprejo, najpogosteje z blatom. Skrb za zarod je tako končana. Iz jajčec se razvijejo ličinke, ki pojedo zalogo hrane in se zabubijo.
- Večina vrst prezimi v gnezdu in izletijo šele naslednje leto.
Dejavniki ogrožanja
Čebele samotarke se soočajo s pomanjkanjem hrane. Mnogi travniki so vedno bolj gnojeni ter zgodaj in pogosto košeni, zato ne zacvetijo in opraševalcem ne zagotavljajo hrane. Ponekod pa so travnike zamenjale velike njive monokultur. Na razpoložljivost hrane negativno vplivajo tudi podnebne spremembe, ki se kažejo kot pozebe ali suše, ter ponekod tudi velika gostota medonosnih čebel.
Ogrožajo jih tudi pesticidi, še posebej ob nepravilni uporabi. Primanjkuje tudi primernih mest za gnezdenje, kar je posledica odstranjevanja krajinskih značilnosti, kot so mejice in travniški pasovi (omejki).
Največje čebele samotarke so večje od čmrljev. Največja je lesna čebela.
Foto: Danilo Bevk
Kako lahko pomagam?
Video
Čebele samotarke – ali jih poznate?
(vir: Nacionalni inštitut za biologijo)
Divji opraševalci in pridelava hrane
doc. dr. Danilo Bevk (NIB) (vir: projekt EIP KROTA)