Praha
Vrstno in strukturno raznoliko rastlinstvo, ki se vzpostavi na površinah v prahi, predstavlja pomemben življenjski prostor in vir hrane za številne nevretenčarje, ptice, sesalce in druge živalske skupine.
Koristi
Orne površine, ki jih za določen čas izvzamemo iz rabe (praha), bodo že v prvi zimi predstavljale pomemben vir hrane za semenojede ptice, kot sta na primer rumeni in veliki strnad. Spomladi so lahko odlična gnezdišča za ogrožene talne gnezdilke, kot so priba, hribski in poljski škrjanec, saj je na njih vegetacija nižja in redkejša kot na njivah, hkrati pa se zmanjša verjetnost nenamernega uničenja gnezd med kmetijskimi opravili. Odsotnost kmetijskih opravil omogoča tudi razvoj številnih vrst žuželk, ki kasneje predstavljajo vir hrane za druge živali, nekatere med njimi pa so tudi pomembni opraševalci.
Dlje časa kot orne površine ne obdelujemo, bolj raznolika postaja vegetacija na prahi, pestro rastlinstvo pa predstavlja osnovo za večjo diverziteto vseh živalskih skupin. Večletna praha, ki je pogosta na robovih ter v kotih njiv, lahko zato deluje podobno kot travniški pasovi ob robovih njiv. Povečuje namreč mozaičnost krajine, predstavlja prezimovališče za nevretenčarje, ki plenijo škodljivce, in življenjski prostor manjših sesalcev, plazilcev in dvoživk. Omogoča tudi lažje gibanje večjih živali, predvsem sesalcev, skozi kmetijsko krajino in predstavlja zelo pomemben gnezditveni in prehranjevalni habitat številnih vrst ptic. Takšna praha prispeva tudi k ohranjanju plevelnih vrst, ki so ponekod postale že zelo redke.
Praha izboljšuje kakovost tal in povečuje tudi naravne vodozadrževalne sposobnosti tal, ki pomagajo pri blaženju učinkov suše. Kadar so med rastlinami prisotne detelje in druge metuljnice, poteka naravna vezava dušika iz zraka, kar zmanjša potrebo po gnojenju, ko praho vrnemo v obdelavo.
Praha je zaradi nizke vegetacije, visokega deleža golih tal in odsotnosti motenj pomembna kot gnezdišče in prehranjevališče za številne vrste ptic, divjih opraševalcev in drugih živali. Pozitivne učinke ima tudi na kakovost in vodozadrževalne sposobnosti tal.
Foto: Katarina Denac
Praho vzdržujemo z živalim prijazno košnjo ali pašo.
Foto: Katarina Denac
Ključni napotki
- Vzpostavitev enoletne ali večletne prahe je koristna kjerkoli v kmetijski krajini, za ciljne vrste pa je pomembno smiselno upoštevati določena priporočila.
- Najboljši čas za vzpostavitev prahe je po poletni oziroma jesenski žetvi.
- Pri enoletni prahi njivo pustimo naravnemu razvoju do naslednjega poletja. V tem obdobju ne izvajamo kmetijskih opravil.
- V predhodni kulturi pred praho je priporočljiva zmanjšana raba fitofarmacevtskih sredstev.
- Njivo ponovno obdelamo sredi julija prihodnje leto ali kasneje.
- Večletno praho se običajno vzpostavi na manj produktivnih delih kmetijskih površin, kot so robovi in koti njiv, vendar bodo za živali zelo koristne tudi celotne površine s takšnim režimom upravljanja.
- Za vzpostavitev lahko uporabimo semenske mešanice, pri čemer smo pozorni, da uporabljamo semena avtohtonih rastlinskih vrst.
- Kosimo enkrat letno ali na dve leti, košnjo opravimo mozaično in živalim prijazno. Namesto košnje lahko večletno praho uravnavamo tudi s pašo.
Kako?
Finančna podpora
Za vzpostavitev prahe, s katero bi upravljali v skladu z zgoraj navedenimi smernicami, trenutno ni mogoče pridobiti finančne podpore. V določenih elementih pa se jo na večjih kmetijskih gospodarstvih spodbuja v okviru pravil Pogojenosti.