Plevelna vegetacija
Na njivske plevele največkrat gledamo kot na nadlogo, saj vplivajo na količino in kakovost pridelka, a so številne vrste z napredkom kmetijstva postale zelo ogrožene.
Plevelna vegetacija v Sloveniji
Najbogatejšo plevelno (segetalno) vegetacijo smo pred dvema desetletjema našli v Slovenski Istri. Tam je bila leta 1993 opisana posebna združba trirogljate lakote in njivne zlatice (Galio tricornuti-Ranunculetum arvensis). Na tamkajšnjem flišu sicer plavica ne uspeva, je bilo pa obilje zgoraj naštetih vrst iz zveze Caucalidion. Tudi na drugem koncu Slovenije, v Prekmurju, lahko še srečamo žitne njive, polne plavice, in sicer tudi na ravninskem delu, kjer gre za večje površine. Na Goričkem, kjer so žitne njive manjše, pa še vedno naletimo na kokalj, oklast in enoletni mešič. Slednja dva sta izrazito značilna za nerodovitne, prodnate njive na vrhovih gričev.
Navadni mak (Papaver rhoeas) in njivska ostrožnica (Consolida regalis) v prahi.
Foto: Mitja Kaligarič
Njivski plevel, predvsem okopavinski, je kurja češnjica (Anagalis spp.), ki v Sloveniji nastopa v oranžnih in modrih različicah.
Foto: Mitja Kaligarič
Kako izgledajo rastišča?
V večini primerov gre za motena rastišča z veliko dinamiko, torej za povsem sekundarna življenjska okolja, kjer lahko veljajo zelo različne ekološke razmere: od suhih do vlažnih, od mezotrofnih do evtrofnih, od kislih do bazičnih. Pomembna je tudi intenziteta motnje, na primer stalna hoja, način obdelovanja in količina hranil.
Delitev plevelne vegetacije je veliko; novejše temeljijo na temeljitih statističnih analizah velikega seta podatkov iz fitocenoloških popisov. Preprostejša, a manj znanstveno utemeljena pa je razdelitev na tri pomembnejše razrede:
Delitev plevelne vegetacije je veliko; novejše temeljijo na temeljitih statističnih analizah velikega seta podatkov iz fitocenoloških popisov. Preprostejša, a manj znanstveno utemeljena pa je razdelitev na tri pomembnejše razrede:
Dejavniki ogrožanja
Tradicionalno pridelovanje žita je temeljilo na tem, da so del zrnja shranili za setev v prihodnjem letu. S tem so sejali tudi plevele. Semena tradicionalnih žitnih plevelov so bila namreč približno iste velikosti kot žitna zrna, zato ločevanje s sitom ni bilo uspešno. V Sloveniji in širši okolici je bila ta praksa razširjena vse do konca 20. stoletja, ko se je spremenila tehnologija pridelave žit. Danes »svoje« seme seje le še redko kateri kmet, saj semena poljščin večinoma kupimo. Kupljena semena so največkrat hibridna, zato niso dobro kaljiva naslednje leto, očiščena žitnih plevelov in sterilizirana.
Pomembni vzroki za izginjanje njivskih plevelov pa je tudi širitev uporabe herbicidov na ornih površinah, evtrofikacija zaradi večjega vnosa gnojil, bolj gosta setev žit in pojavljanje tujerodnih vrst (predvsem na okopavinskih njivah).
Semena navadnega kokalja (Agrostemma githago) so strupena, po velikosti primerljiva z drobnejšimi žitnimi zrni, zato je včasih med sejanjem ostal v žitu. Danes, ko kmetje kupijo prečiščena hibridna semena, tega »problema« ni več.
Foto: Branko Bakan
Kako lahko pomagam?
Travniški in prehodni pas ob robu njive
Ob njivah lahko vzpostavimo travniški pas in nato ob njem še nekaj metrov širok prehodni pas s pleveli, s čimer pustimo, da se semena akumulirajo v talni semenski banki. Če lokacijo teh pasov menjamo, sčasoma lahko obogatimo večje površine. Pri tem pazimo, da se na teh površinah ne razraščajo invazivne tujerodne rastline.
Obogatimo gensko zalogo teh rastlin v krajini
Nikakor ne uporabljajmo kupljenih mešanic, kot so na primer plavice, saj gre za kultivarje. Trenutno v Sloveniji ni mogoče kupiti avtohtonih semen teh vrst. Če ne gre za ogrožene vrste, jih z dovoljenjem lastnika zemljišča lahko naberemo sami v naravi. Priporočamo, da nabiramo žitne plevele v stanju zrelih semen – če nabiramo prej, delamo škodo. Škodo naredimo tudi, če poberemo vsa semena na njivi. Nabiramo le na delu prisotnih rastlin (5–10 %). Nato semena posejemo v domačem vrtu in v kakih dveh letih pridobimo zadostno količino semen, da jih del shranimo za prihodnje setve, del pa jih lahko vračamo v naravo v žitne njive tam, kjer imajo možnost, da se ohranijo v talni semenski banki.
Žitna stoklasa (Bromus secalinus).
Foto: Branko Bakan