Invazivne tujerodne rastline
Invazivne rastline zmanjšujejo pridelek, povečujejo stroške pridelave in povzročajo škodo na zemljiščih in infrastrukturi, nekatere pa so strupene tudi za rejne živali. Izpodrivajo tudi domorodne vrste in povzročajo slabšanje stanja njihovih habitatov.
Koristi odstranjevanja
Tujerodne rastline uspevajo v območjih, kamor se same po naravni poti zaradi velikih razdalj ne bi mogle razširiti, temveč jih je tja zanesel človek namerno (kot kulturne, okrasne, meliorativne, gozdne) ali nenamerno (skupaj z različnim tovorom, zemljino, sadikami, krmo ipd.). Le približno vsaka stota zanesena rastlinska vrsta pa v našem okolju postane invazivna, kar pomeni, da je dovolj konkurenčna, da se začne spontano širiti ter pri tem povzročati škodo.
Negativni učinki invazivnih rastlin se zelo razlikujejo od vrste do vrste. V kmetijstvu kot pleveli zmanjšujejo pridelek, povečujejo stroške pridelave in povzročajo škodo na zemljiščih. Kmetovalce silijo v agrotehnične postopke, ki jih prej ni bilo treba izvajati tako skrbno ali tako pogosto (zatiranje plevelov, čistilne košnje, večkratna obdelava strnišč, čiščenje mehanizacije). Nekatere vrste so tudi problematične za domače živali, saj so strupene ali pa imajo slabo krmno vrednost. Nekatere drevesne in steblikaste vrste poškodujejo tudi stavbe, nasipe in brežine rek.
Tujerodne rastline so škodljive v naravovarstvenem smislu, saj lahko izpodrivajo in ogrožajo domorodne (avtohtone) rastlinske in živalske vrste, spreminjajo izgled pokrajine in delovanje ekosistemov. Tudi povečana raba herbicidov zaradi zatiranja invazivnih plevelov pomeni večjo grožnjo okolju.
Nekaj vrst je škodljivih tudi za zdravje človeka, saj so bodisi alergene (vrste iz rodu ambrozija) ali pa povzročajo hudo vnetje kože (kobulnice).
Invazivne vrste se k nam zelo pogosto razširijo s prometnimi tokovi ljudi in blaga, vetrom, živalmi in po rekah. Stalno pa beležimo tudi na novo zanešene rastlinske in živalske vrste, med katerimi je tudi kar nekaj okrasnih in prehranskih vrst.
Foto: Klemen Eler
Vrstno bogati in ustrezno vzdrževani travniki so težje podvrženi vdoru invazivnih vrst. Problem pogosto nastane, če pride do poškodb travne ruše zaradi neustrezne rabe (mulčenje) ali prevelike obtežbe pri paši.
Foto: Klemen Eler
Jeseni so mnoga slabo vzdrževana ravninska območja ob rekah, cestah in poteh ter ob gozdnih robovih polna invazivnih rastlin, ki se pogosto razširijo tudi na kmetijske površine.
Foto: Klemen Eler
Ključni napotki
-
Preprečimo vnos tujerodnih vrst tako, da se izogibamo gojenju invazivnih ali potencialno invazivnih vrst na kmetijskih zemljiščih in vrtu. Enako velja tudi za vrste, ki se uporabljajo v biotičnem varstvu rastlin. Če nismo prepričani, preverimo pri strokovnjakih ali v strokovni literaturi.
-
Redno pregledujmo in vzdržujmo kmetijska zemljišča in robna območja, kot so gozdni robovi, travniški pasovi (ozare), poljske poti in zemljišča ob poslopjih
-
Če na sosednjih parcelah opazimo razrast invazivnih rastlin, na to opozorimo lastnike.
-
Na kmetijskih zemljiščih redno odstranjujmo znane invazivne vrste pred cvetenjem oz. tvorbo semen po priporočenih postopkih za posamezno vrsto.
-
Odkošenih ali izkopanih invazivnih rastlin (posebej stebel s semeni in koreninskih delov) ne kompostiramo, odlagamo v naravo ali na gnojišče, temveč jih sežgemo ali odložimo na za to določena mesta s strani občinskih komunalnih podjetij.
-
Pazljivo ravnamo tudi z zemljino, ki je okužena s semeni ali koreninskimi deli invazivnih rastlin. Ne odlagamo je na ustrezne deponije, v vodotoke ali na območja, kjer so te vrste že prisotne.
-
Očistimo mehanizacijo, ki je bila v stiku z invazivnimi vrstami ali okuženo zemljino. Če je mogoče, čiščenje izvajamo na mestu opravljenega dela.
-
Ob zemeljskih delih ali erozijskih dogodkih čim hitreje ozelenimo odprta tla z zelenim mulčem (sveže pokošen rastlinski material z zrelimi semeni), senenim drobirjem (posušen rastlinski material) ali semensko mešanico iz vrstno bogatih in pozno košenih travnikov v okolici. Na ornih površinah lahko uporabimo tudi hitrorastoča žita (oves, ječmen) ali razmeram prilagojeno travno-deteljno mešanico.
-
Izobražujmo se o novostih na tem področju in izmenjujmo izkušnje z drugimi kmetovalci. Če na svojih površinah odkrijemo neznane, agresivne plevelne ali druge rastlinske vrste, to javimo ustreznim inštitucijam.
Kako?
Galerija
Finančna podpora
V skladu z Odredbo o ukrepih za zatiranje škodljivih rastlin iz rodu Ambrosia je treba odstraniti škodljive rastline s koreninami vred ali odstraniti njihov nadzemni del na način, da se škodljiva rastlina v tej rastni dobi ne obraste več. Opraviti je treba tudi nadaljnja redna opazovanja zemljišč v rastni dobi do konca septembra. Odstranjevanje teh rastlin poteka na stroške lastnika zemljišča.
Prejemniki podpor Skupne kmetijske politike morajo v skladu s pravili Pogojenosti na celotnem kmetijskem gospodarstvu izvajati ukrepe za omejitev širjenja tujerodnih rastlin z invazivnim potencialom, kar pomeni, da ne smejo cveteti ali semeniti oziroma se širiti v primeru lesnih rastlin. Mednje sodijo rudbekija, kanadska in orjaška zlata rozga, enoletna suholetnica, ambrozija, sirska svilnica, žlezava nedotika, navadna barvilnica (Phytolacca americana), veliki pajesen in dresnik.
Na območjih Natura 2000 je prepovedano tudi vzpostavljanje novih in obnavljanje obstoječih nasadov naslednjih tujerodnih rastlin z invazivnim potencialom: miskant, goji jagode, topinambur, aronija in abesinska gizotija.
Na površini upravičenih kmetijskih zemljišč (GERK) s trajnim travinjem, na katerih je več kot 30 % površine prerasle z invazivnimi tujerodnimi rastlinskimi vrstami, lahko zaprosite za finančno podporo pri obvladovanju širjenja v okviru ukrepa KOPOP BK.11 Obvladovanje invazivnih tujerodnih rastlinskih vrst. V ukrep se je mogoče vpisati na nekaterih območjih Natura 2000, na katerih se izvajajo naravovarstveni ukrepi KOPOP.