Kmečki vrt
Raznolik vrt, poln domorodnih okrasnih rastlin, dišavnic, začimb in domače ekološke zelenjave ni samo lep, prijeten in poln okusne hrane, temveč tudi dom mnogim rastlinam in živalim.
Koristi
Z dobrim načrtovanjem vrta lahko vanj vključimo zelo raznolike življenjske prostore, ki bodo koristili vsem skupinam živali. Z večjo raznolikostjo vrst bo drugačna tudi pridelava hrane – naravni plenilci bodo nadzorovali škodljivce in tako zmanjšali potrebo po sredstvih za varstvo rastlin. Z zagotavljanjem ustreznega mesta za razmnoževanje in prehranjevanje opraševalcev ter sajenjem rastlin, ki jih potrebujejo za prehrano, lahko tudi povečamo njihovo število in raznolikost v našem vrtu. Ker večina vrtnin za opraševanje potrebuje opraševalce, se lahko na ta način izboljša tudi naša letina domače zelenjave in sadja.
Beloprsi jež je pretežno nočno aktivna vrsta, ki jo pogosto srečamo na zelenici ob vrtu.
Foto: Katja Konc
Navadni slepec se večinoma prehranjuje s polži in lazarji, zato je odličen varuh naše zelenjave. Omogočimo mu prostor za počitek v toplem kompostu.
Foto: David Knez
Ključni napotki
-
Sadimo predvsem rastline, ki so v Sloveniji avtohtone, nujno pa se izogibamo sajenju invazivnih vrst rastlin.
-
Vrt gnojimo z naravnimi gnojili, kot sta kompost ali gnoj, in ne uporabljamo fitofarmacevtskih sredstev.
-
Organske odpadke kompostiramo.
-
Posadimo rastline, ki živalim ponujajo hrano – to vključuje medovite rastline in rastline, ki proizvedejo veliko sadežev in semen.
Foto: Damijan Denac
Kako?
Finančna podpora
Za urejanje naravi prijaznega vrta trenutno ni mogoče pridobiti finančne podpore.