Kmečka in mestna lastovka
Kmečka in mestna lastovka sta splošno razširjeni v Sloveniji, njun prihod iz Afrike pa ljudem že stoletja naznanja začetek pomladi.
Kmečka in mestna lastovka v Sloveniji
Kmečka in mestna lastovka sta najpogostejši vrsti lastovk v Sloveniji. Sta splošno razširjeni v nižinah, gričevjih in hribovjih, izogibata pa se večjim površinam sklenjenega gozda. Medtem ko srečamo gnezdeče mestne lastovke tudi ponekod v gorah, se kmečke lastovke visokogorju izogibajo.
Populaciji obeh vrst sta pri nas v zmernem porastu in sta se v obdobju 2008–2023 povečali za dobrih 20 %. Podatki na ravni Evrope so manj spodbudni, saj se populacija kmečke lastovke zmanjšuje, trend mestne lastovke pa je negotov. Mestna in kmečka lastovka sta potencialno ogroženi zaradi zaskrbljujočega zmanjšanja številčnosti letečih žuželk (njunega plena), na nekaterih območjih pa tudi zaradi opuščanja govedoreje.
Kmečko lastovke prepoznamo po škarjastem repu.
Foto: Gregor Bernard
Že speljane mladiče najprej hranijo starši, nato pa jih učijo tudi lova žuželk v letu.
Foto: David Knez
Mestna lastovka je ena najbolj znanih selivk, iz česar tudi izvira pregovor “Prva lastovka še ne prinese pomladi”.
Foto: Mitja Denac
Kaj ti vrsti potrebujeta?
- Obe vrsti se prehranjujeta z majhnimi letečimi žuželkami (do velikosti muhe). Lastovke značilno lovijo v letu, zato jih lahko pogosto opazujemo med prehranjevanjem.
- Kmečka lastovka gradi skodeličasta, zgoraj odprta gnezda iz blata in travnih bilk znotraj hlevov in drugih gospodarskih poslopij. Gnezdo navadno pritrdi ob steno, pogosto s pomočjo kakšne podpore, kot so poličke in tramovi.
- Mestna lastovka gradi zaprta gnezda, ki imajo za vhod le manjšo stransko odprtinico. Gnezda so iz blata in pritrjena na zunanje površine poslopij, lahko pa so tudi pod mostovi, napušči, balkoni in v naravnih skalnih stenah.
- Za lastovke je pomembna bližina površin, kjer lahko nabirajo blato in rastlinski material, ki ga potrebujejo za svoja gnezda. To so kotanje z vodo, luže, travniki, peščena dvorišča, gnojni kupi itd.
- Obe vrsti lahko gnezdita posamič ali kolonijsko, a je kolonijski način gnezdenja bistveno pogostejši pri mestni lastovki. Način gnezdenja oziroma velikost kolonije je odvisna od števila primernih mest za gnezdenje, količine plena in razpoložljivosti materiala za gradnjo gnezd.
- V istem gnezdu lahko lastovke gnezdijo več let, v njem pa tudi prenočujejo.
- Sta selivki, ki prezimujeta v podsaharski Afriki. V naše kraje se prve lastovke vrnejo v začetku marca, odidejo pa najkasneje oktobra. Gnezditev traja dolgo (lahko do začetka septembra), saj imata obe vrsti pogosto dve legli na sezono.
Dejavniki ogrožanja
Največjo grožnjo kmečki in mestni lastovki trenutno predstavlja zmanjševanje populacij njunega glavnega plena – letečih žuželk. To je povezano predvsem z uporabo fitofarmacevtskih sredstev in izginjanjem ekstenzivnih travnikov v kmetijski krajini. Lokalno obe vrsti ogroža tudi odstranjevanje gnezd s poslopij. Kmečko lastovko ogroža opuščanje živinoreje in zapiranje gospodarskih poslopij zaradi higienskih standardov.
Kot selivki sta obe vrsti izpostavljeni tudi nevarnostim na selitvi, kot so lov in izredne vremenske razmere, katerih pogostost se povečuje zaradi podnebnih sprememb. Neugodno vreme vpliva na lastovke tudi med gnezdenjem in je lahko razlog za velika lokalna nihanja v številu gnezdečih lastovk med leti.
Tako kmečko (na sliki) kot mestno lastovko ogroža pomanjkanje njunega plena – žuželk.
Foto: Gregor Bernard
Kako lahko pomagam?
Gradiva
Življenje mestnih lastovk (Češka)