Ekstenzivna raba travinja
Ekstenzivna travišča so travniki in pašniki z majhnimi letnimi vložki hranil in dela, zato običajno kmetiji nudijo nizek pridelek in krmno vrednost. Hkrati pa so izjemnega pomena z vidika ohranjanja biodiverzitete in tradicionalne kmetijske krajine.
Koristi
Travišča so združbe, v katerih med rastlinami prevladuje zelnata vegetacija, posebej trave oz. travam podobne rastline. Ta tip vegetacije se oblikuje ob rednem odstranjevanju nadzemne vegetacije s košnjo ali pašo in hkrati brez obdelave tal, kot to poteka na ornih površinah.
Ekstenzivna travišča pri nas so nastala v preteklih stoletjih, ko so ljudje le s širjenjem kmetijskih površin na slabša, t.j. strmejša, zakisana, s hranili siromašna, vlažna ali suha zemljišča lahko pridelali dovolj krme za domače živali. Pridelek hranljivih snovi s takih travišč je sicer majhen, vendar glede na vložek dela omogoča preživetje več domačih živali (govedo, konji, drobnica, osli) kot ista površina gozda.
Za številne tipe evropskih polnaravnih travišč je značilna velika diverziteta rastlin, žuželk in ptičev. Največje gostote rastlinskih vrst v svetovnem merilu so do površine nekaj deset m2 našli prav v ekstenzivnih traviščih Evrope; na večjih prostorskih skalah (hektar in več) namreč omenjena travišča po diverziteti prehitijo celo tropski deževni gozd. Travišča pa poleg zagotavljanja krme nudijo tudi številne druge ekosistemske storitve za človeka.
Ekstenzivno rabljeni travniki so bivališče številnih ogroženih pomembnih vrst, kot je na primer čeladasta kukavica.
Foto: Damijan Denac
Razlogi za ogroženost
V zadnjih sto letih so se površine trajnih in s tem tudi vrstno bogatih travišč v srednjeevropskem prostoru močno zmanjšale in postala so eden izmed najbolj ogroženih življenjskih okolij v Evropi. Razlog spreminjanja značilnih travniških združb in posledično njihovega ogrožanja je sprememba rabe travniških površin v dve poglavitni smeri. Prvo predstavljajo intenzivnejše oblike gospodarjenja in drugo opuščanje rabe ter zaraščanje v grmišča in gozdove. Posledice so siromašenje rastlinske vrstne sestave, izguba krajinske mozaičnosti in biodiverzitete nasploh, kažejo pa se tudi v upadanju ekosistemskih storitev travniških habitatnih tipov, kot so npr. opraševanje in biološka kontrola škodljivcev.
Sušenje sena na tleh omogoča zanesljivejši umik travniških živali in boljši raztros semen rastlin v primerjavi s tehnologijo skladiščenja pokošene biomase v silažnih balah.
Foto: Klemen Eler
Intenziviranje gospodarjenja s travišči najpogosteje opažamo na položnejših in nižinskih predelih v kontinentalni Sloveniji, saj je tam lažje izvedljivo. Načini za povečanje produktivnosti travišč vključujejo gnojenje, izsuševanje, pogosto košnjo ali prepašenost, dosejavanje travnih mešanic in/ali spreminjanje trajnih ekstenzivnih travnikov v sejane travnike in njive. Značilen negativen vpliv na spremembo videza in vrstne sestave travišč imajo tudi številne nove kmetijske prakse, kot so spremembe v načinu in času košnje ter spravilu biomase, uvedba intenzivne paše na nagnjenih zemljiščih (v strminah) kot poglavitne rabe, medtem ko so v preteklosti pasli na teh traviščih predvsem v pozno-poletnem in jesenskem času, paša pa je bila kombinirana s predhodno košnjo.
Opuščanju kmetijske rabe so po drugi strani podvržene predvsem obrobne površine na legah, ki so manj primerne in težje dostopne za obdelavo s strojno mehanizacijo. Nevarnost opuščanja je v Sloveniji še zlasti velika na območjih z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost (OMD), kjer so zemljišča na večjih nadmorskih višinah in strmih terenih. Pa tudi tam, kjer je parcelna struktura izrazito razdrobljena, na odmaknjenih in težje dostopnih območjih ter na kmetijskih območjih, ki so na splošno manj rodovitna (npr. hribovje, mokrišča in kraški teren). To so hkrati tudi demografsko ogrožena območja, od koder se je veliko ljudi izselilo, veliko pa jih je tudi prenehalo s kmetovanjem in se jih zaposlilo v drugih dejavnostih, saj so bile kmetije premajhne, da bi omogočale dostojno preživetje. Po podatkih Zavoda za gozdove Slovenije se je površina gozda z dobre tretjine ozemlja v 150 letih povečala na skoraj dve tretjini državnega ozemlja. V veliki meri je to posledica zaraščanja ekstenzivnih travišč, in sicer tistih najmanj produktivnih, ki so praviloma najbolj pestra.
Na kamnitih terenih in nosilnih tleh je pravilno vodena paša travojedih domačih živali ustrezen način ohranjanja ekstenzivnih travišč. Zahteva pa več znanja v primerjavi s košnjo, da karakteristične sestave združbe rastlin in živali ne okrnimo.
Foto: Klemen Eler
Razdelitev travišč Slovenije
Travišča pokrivajo skoraj petino območja Slovenije, kjer jih delimo na naravna in polnaravna travišča. Naravna travišča so se vzpostavila zaradi različnih naravnogeografskih omejitev, ki preprečujejo razvoj lesnate vegetacije (grmišč in gozda). V Sloveniji se naravna travišča pojavljajo predvsem nad gozdno mejo v visokogorju (alpinska in subalpinska travišča), redko pa jih najdemo tudi nižje, in sicer predvsem na območjih obrečnih (prodišča), surovih in skeletnih tal (skalovja, melišča), na zelo strmih legah ali v zelo vlažnih okoljih (npr. nizka barja). Poseben primer so tudi naravni slani »travniki« ob morju.
Polnaravna, sekundarna oz. antropogena travišča so se razvila na območjih s primarno gozdno vegetacijo. Ustvaril jih je človek za pridobivanje krme in stelje za živino, zato košnja ali paša predstavljata nujen pogoj za njihovo ohranjanje. Glede na ekološke (abiotske) značilnosti rastišča in posledično vrstno sestavo jih lahko razvrstimo vzdolž treh gradientov:
- vlažnost tal: od izrazito suhih, pogosto kamnitih travnikov (kserofilni travniki), preko srednje vlažnih (mezofilni travniki) do izrazito vlažnih oziroma mokrotnih travnikov, ki so lahko podvrženi periodičnim poplavam (hidrofilni travniki);
- hranljivost podlage: od pregnojenih travnikov, ki so nasičeni s hranili oziroma z dušikom (nitrofilni oz. evtrofizirani travniki), takšnih, ki imajo srednjo količino hranil v tleh (mezotrofni travniki), do travnikov, ki so s hranili zelo revni (oligotrofni travniki);
- kemijska reakcija (pH) tal: ločimo acidofilne, nevtrofilne in bazifilne travnike, kar je pogojeno z matično podlago in določenimi lastnostmi tal (starost tal, vsebnost organske snovi, vlažnost).
Polnaravna travišča od nižin do alpskih planin Slovenije združujemo v tri (3) velike razrede vegetacije:
- Razred suhih in polsuhih travnikov in pašnikov na bazični podlagi (Festuco-Brometea) združuje red subatlantsko-submediteranskih (»kontinentalnih«) suhih in polsuhih travišč (Brometalia erecti) in red ilirsko-submediteranskih suhih in polsuhih travišč (Scorzoneretalia villosae);
- Razred suhih in polsuhih travišč na kislih tleh in resave pod gozdno mejo (Calluno-Ulicetea);
- Razred mezotrofnih do evtrofnih travnikov (Molinio-Arrhenatheretea), ki vključuje red oligotrofnih mokrotnih travnikov, vlažih travnikov na hranljivih tleh in visokih steblik (Molinietalia), red nižinskih zmerno do intenzivno gojenih zmerno vlažnih do polsuhih travnikov (Arrhenatheretalia) in pašnikov (Cynosurion) ter red gorskih travnikov in pašnikov (Poo alpinae-Trisetetalia).
Poleg teh v večjih nadmorskih višinah od subalpinskega do alpinskega pasu najdemo travišča različnih združb, ki so le delno pod vplivom človeka (paše v planinah), večinoma pa je to naravna traviščna vegetacija, ki zaradi kratke rastne dobe obstane tudi brez človekove rabe.
V širšem smislu med polnaravna travišča sodijo tudi združbe nizkih barij, saj so pogosto kombinirane z mokrotnimi travniki in zato (vsaj občasno) v kmetijski rabi. Tradicionalno so se uporabljala predvsem za pridobivanje stelje.
Kako?
Video
Ohranjanje in obnova traviščnih habitatnih tipov
prof. dr. Mitja Kaligarič (FNM UM) (vir: projekt EIP KROTA)
Finančna podpora
Na upravičenih območjih lahko za določene tipe travišč zaprosite za nekatere ukrepe v okviru Kmetijsko-okoljsko-podnebnih plačil.