Skladnjak

Kompostni kupi, kupi skal in kamenja, štori in odrez lesne vegetacije v kmetijski krajini plazilcem in drugim živalim zagotavljajo skrivališča, mesta za odlaganje jajc, prezimovališča, parišča in mesta za sončenje.

Skladnjak. Foto: Aja Zamolo

Koristi

»Skladnjak« je strukturni element, ki ga naredimo z združevanjem različnih materialov (prst, les in kamen), zato presega običajne skalnjake ali kupe dračja. Združuje tako vkopavanje kot odlaganje materiala na površino.

Elementi kot so skale, kamni, lesna masa, sušice ali štori nudijo primerna skrivališča tako za plazilce, kot so kuščarice in kače, kot za druge organizme. V kmetijski krajini, iz katere se »odvečni material« vse bolj iznaša, skladnjaki služijo več namenom hkrati – kot prezimovališče (vkopan material z vmesnimi praznimi prostori), mesto za sončenje in odlaganje jajc ali preprosto kot skrivališče za dvoživke, plazilce, male sesalce in druge vrste živali.

Navadni gož na skladnjaku. Foto: Katja Konc

Plazilci, kot je navadni gož, so koristni organizmi v kmetijstvu, ki v krajini potrebujejo številne strukturne elemente, kot so skladnjaki, mejice in suhi zidovi.
Foto: Katja Konc

Shema skladnjaka. Vir: CKFF

Prikaz skladnjaka z vkopavanjem in odlaganjem materiala.
Vir: Center za kartografijo favne in flore

Ključni napotki

  • Skladnjak in druge majhne strukturne elemente umestimo tako, da so osončeni, v zavetrju in na območjih, kjer ni možnosti poplav.
  • Zagotovimo, da so v neposredni bližini kakovostni kopenski habitati, kot so gozd, gozdni otoki in mejice, do katerih živali lahko zlahka pridejo (najbolje preko ekstenzivno rabljenega travnika ali pašnika).
  • Skladnjak ali drugi strukturni elementi naj bodo trajno na istem mestu.
  • V oddaljenosti 10 do 20 metrov okrog skladnjaka ne uporabljajmo fitofarmacevtskih sredstev ali drugih živalim škodljivih snovi.

Kako?

  • V tla izkopljemo vsaj pol metra globoko luknjo velikosti približno 2 m × 2 m.
  • V luknjo naložimo izkopani material, pomešan s kamenjem, lubjem, lesnim odrezom ali odmrlim lesom. Vkopljemo lahko tudi večji štor. Z vkopanim materialom skladnjak pozimi služi tudi kot prezimovališče živali, poleti pa skrivališče ali mesto za odlaganje jajc.
  • Na vrh naložimo večje skale in kose lesa, ki bodo nudili primerna mesta za sončenje.
  • Strukturni elementi, kot je skladnjak, morajo biti povezani z mejicami, grmišči ali zaplatami gozda, sicer je za živali prehajanje med življenjskimi okolji oteženo.
  • Najbolje je, da element vzpostavimo na južni osončeni strani – ob gozdnem robu, mejici ali pasu obrežne vegetacije.
  • Strukturni element bo lahko opravljal svojo funkcijo zgolj, če bo zagotovljena njegova stalnost. Odstranjevanje tovrstnih elementov iz krajine je lahko zelo škodljivo, saj tako živalim odvzamemo skrivališča, ali pa jih celo zmotimo med hibernacijo ali uničimo že odložena jajca. Ko je skladnjak vzpostavljen, ga zato na istem mestu pustimo trajno ali več let.
  • Uporaba fitofarmacevtskih sredstev je za plazilce, dvoživke in druge živali škodljiva, zato okrog skladnjaka zagotovimo vsaj 10–20 m širok varovalni pas, kjer se ne gnoji ali uporablja fitofarmacevtskih sredstev.
  • Najbolje je, da je varovalni pas travnik ali pašnik, po možnosti ekstenzivno rabljen, saj z vzdrževanjem nizke vegetacije ohranjamo tudi primerno osončenost skladnjaka.
Skladnjak. Foto: Aja Zamolo

Pri pripravi skladnjaka je pomembno, da material vkopljemo tudi pod zemljo, saj tako za živali omogočimo več zatočišč in možnost prezimovanja.
Foto: Aja Zamolo

Kje se skriva kuščarica?
Z miško podrsajte po fotografiji in jo poiščite.

Kuščarica v skladnjaku. Foto: Katja Konc

Foto: Katja Konc

Finančna podpora

Ukrepi, ki se nanašajo na vzpostavljanje majhnih strukturnih elementov, so prostovoljne narave in zadnje trenutno ni mogoče pridobiti finančne podpore.

Pogosta vprašanja

Kače predstavljajo pomemben člen v prehranjevalnih verigah. S svojim plenjenjem lahko na kmetiji poskrbijo, da se mali glodavci ne namnožijo preveč. Hkrati so izredno plašne živali, ki se bodo človeku umaknile. V primeru, da vam kača zaide v gospodarsko poslopje ali hišo in ne veste kako ravnati, se lahko obrnete na Kačofon (📞 040 322 449, 📧kaca.telefon@gmail.com) ali Herpetološko društvo (📞 070 171 414, 📧 info@herpetolosko-drustvo.si), kjer vam bodo strokovnjaki podali napotke, kako postopati.

Merila za velikost skal ni. Če uporabljamo velike skale, moramo zagotoviti več materiala med njimi, da ne ustvarimo prevelikih in prepišnih prostorov med njimi. Večje kamnite površine bodo nudile več mest za sončenje, kar je dobrodošlo. Najbolje je, da uporabimo nekaj velikih in tudi več manjših skal in kamenja.

Skladnjak ne potrebuje posebnega vzdrževanja. Predvsem se ga ne sme premikati. Z materiali (npr. dodatnimi skalami) se ga lahko dopolnjuje predvsem v času prezimovanja, ko so živali manj aktivne. Z leti bo les v skladnjaku preperel kar lahko povzroči pogrezanje naloženih materialov, zato je dobro te dopolniti, da so nekoliko privzdignjeni nad okolico. Okrog skladnjaka bo najverjetneje potrebna košnja, razen, če se ta nahaja na pašniku.

Pri skladnjaku so pomembni vmesni prostori med različnimi materiali, kar pomeni, da špranj ne zapolnimo z zemljo. Seveda pa lahko začimbnice in trajnice nasadimo v okolici in s tem preprečimo zaraščanje z visokimi travami in ostalimi pleveli, ki bi materiale v skladnjaku preveč zasenčili.