Obrežna vegetacija
Obrežna vegetacija je linijsko lesnato, grmičasto ali zelnato rastje vzdolž vodotoka, ki prispeva k ohranjanju kakovosti vode in biotske pestrosti, še posebej v kmetijski krajini.
Koristi
Obrežna vegetacija senči vodno gladino, upočasnjuje veter in posledično tudi izmenjavo toplote med vodo in zrakom. Koreninski sistem obrežne mejice utrjuje brežine in zmanjšuje hitrost toka. Hkrati se povečuje privzem vode v okolico, s čimer se voda zadržuje v pokrajini, izhlapevanje pa je zaradi že omenjene neprepišnosti in osenčenosti manjše. Obrežna vegetacija je koristna tudi zato, ker lahko deloma prestreza spiranje gnojil in fitofarmacevtskih sredstev v vodotoke in zmanjšuje erozijo tal.
Z ohranjanjem in vzpostavitvijo obrežnih mejic ohranjamo in izboljšujemo kakovost vode tako za vodne živali kot za človeka ter ohranjamo pestra življenjska okolja tudi za kopenske vrste, kot so mali sesalci.
Obrežna vegetacija nudi zatočišče mnogim kopenskim vrstam, kot so na primer ptice, ki v njej pogosto gnezdijo.
Foto: Katja Konc
Obrezovanje, redčenje in sečnjo obrežne mejice opravimo v zimskem času.
Foto: Aja Zamolo
Ključni napotki
-
Pri strukturiranosti in vzdrževanju obrežne mejice veljajo iste smernice kot pri vzpostavitvi in vzdrževanju mejic, ki ležijo med kopenskimi zemljišči.
-
Upravljanje z obrežno vegetacijo je vezano na področno zakonodajo (vode, kmetijstvo in narava). Lastniki sami jo neposredno vzdržujemo ob vodah 2. reda.
-
Obrezovanje, redčenje in sečnjo dreves opravimo v zimskem času, najprimernejši čas je med oktobrom in februarjem, pri čemer ne posegamo v vodo.
-
Če obrežna vegetacija meji na kmetijsko zemljišče, poskrbimo, da s kmetijskimi opravili vanjo ne posegamo.
-
Ob obrežni vegetaciji vzpostavimo prehodni pas v širini vsaj 5 metrov (odvisno od velikosti vodotoka), kjer ne uporabljamo fitofarmacevtskih sredstev, saj so ta za živali škodljiva. Še bolje je, če ta pas trajno zatravimo v travniški pas.
Kako?
Finančna podpora
Za ohranjanje določenih obrežnih mejic na območjih Natura 2000 je mogoče pridobiti finančno podporo.
Foto: Aleš Pintar