Muhe trepetavke

Odrasle muhe trepetavke so opraševalke, ličinke mnogih vrst pa so plenilci in med drugim plenijo tudi listne uši.

Muha trepetavka. Foto: Blaž Koderman

Muhe trepetavke v Sloveniji

Muhe trepetavke so dobile ime po lebdečem načinu letenja. Mnoge vrste z barvo in vzorci oponašajo čebele in ose, da bi jih plenilci pustili na miru. Od čebel jih med drugi lahko ločimo po večjih očeh in krajših tipalnicah.

V Sloveniji je bilo doslej najdenih več kot 360 vrst. Zaradi sprememb v okolju število in pestrost trepetavk upadata.

Muha trepetavka. Foto: Danilo Bevk

Mnoge muhe trepetavke so podobne čebelam ali osam.
Foto: Danilo Bevk

Muha trepetavka. Foto: Blaž Koderman

Od čebele in os jih najlažje ločimo po večjih očesih in krajših tipalnicah.
Foto: Danilo Bevk

Kaj muhe trepetavke potrebujejo?

  • Odrasle trepetavke potrebujejo medičino in cvetni prah, ki ju najdejo predvsem na pisanih travnikih in v mejicah.
  • Prostor za razmnoževanje najdejo v raznoliki, mozaični kmetijska krajini, kjer se prepletajo mejice, ekstenzivni travniki in gozdovi z odmrlim lesom.
  • Mesto odlaganja jajčec je odvisno od prehrane ličink, ki je od vrste do vrste različna. Hranijo se lahko z organskim materialom v vodi, v odmrlim lesom ali z žuželkami.
  • Na kmetijskih zemljiščih mora biti raba FFS čim manjša in pravilna, saj je tako za trepetavke manjša možnost zastrupitve.

Dejavniki ogrožanja

Tako kot pri drugih žuželkah so med glavnimi razlogi za upad populacij spremembe v rabi prostora in s tem povezane izgube življenjskega prostora. Negativen je tudi vpliv pesticidov, ki ne povzročajo le zastrupitev ciljnih organizmov, temveč tudi številnih opraševalcev in drugih nevretenčarjev.

Negativni vpliv ima tudi vnos invazivne vrste harlekinska polonica, ki so jo z namenom biotičnega varstva rastlin v rastlinjakih vnesli kot plenilko škodljivcev. Izkazalo pa se je, da se harlekinske polonice ne hranijo samo z listnimi ušmi, ampak tudi z drugimi žuželkami vključno z ličinkami muh trepetavk.

Zakaj so muhe trepetavke pomembne za kmetijstvo?
  • Odrasle muhe trepetavke so opraševalke.
  • Ličinke, ki se hranijo z ušmi, pomembno prispevajo k varovanju kmetijskih rastlin. Ponekod jih za namen nadzora škodljivcev že komercialno gojijo.
  • Ličinke, ki se hranijo z odmrlim organskim materialom, prispevajo k razgradnji in kroženju snovi.

Kako lahko pomagam?

Ohranjanje pisanih cvetočih travnikov

Muhe trepetavke ogroža intenzifikacija in izginjanje travinja, zato jim pomagamo z ohranjanjem ekstenzivno rabljenih travnikov in pašnikov z večjim deležem zeli, med katerimi so tudi cvetoče rastline. Ekstenzivne travnike ohranjamo predvsem z izogibanjem gnojenju in s pozno košnjo. Na pašnikih zmanjšamo pašno obremenitev pod 0,7 GVŽ/ha. Izogibajmo se paši na težkih tleh, ki so slabo nosilna.

Nepokošeni deli travnikov

Iz košnje lahko izvzamemo kote in robove travnika, na velikih zemljiščih pa tudi pas na sredini. Ti deli naj bodo vsako leto na drugem mestu, da se prepreči zaraščanje z grmovnicami. S tem bomo povečali količino in pestrost hrane za opraševalce tudi po opravljeni košnji.

Način košnje

Kosimo postopno, najbolje vsak teden samo določen del travnikov in ne vseh hkrati.

Ohranjanje mokrotnih travnikov

Nekatere vrste muh trepetavk so vezane tudi na mokrotne travnike, zato jih je pomembno ohraniti ali obnoviti, kjer so že izginili.

Zmanjšajmo rabo fitofarmacevtskih sredstev

Z zmanjšanjem uporabe fitofarmacevtskih sredstev bomo zmanjšali možnost zastrupitve muh trepetavk.

Pravilna uporaba fitofarmacevtskih sredstev

Uporabljamo čebelam manj škodljiva sredstva. Sistemična FFS, ki so čebelam nevarna, se v času cvetenja gojenih rastlin ne smejo uporabljati. Čebelam nevarna kontaktna (dotikalna) sredstva se smejo v času cvetenja uporabljati le v nočnem času oziroma v času od dve uri po sončnem zahodu do dve uri pred sončnim vzhodom, razen če imajo na etiketi navedeno, da se v času cvetenja v celoti ne smejo uporabljati. Bolj kot zgodaj zjutraj priporočamo škropljenje pozno zvečer. Škropimo v brezvetrnem vremenu.

Košnja podrasti v nasadu

V času tretiranja trajnih nasadov s čebelam nevarnimi sredstvi ne smemo pozabiti na cvetočo podrast, ki mora biti odstranjena (pokošena) ali pa moramo na kak drug način preprečiti nanos FFS nanjo.

Travniški pasovi

Ob robovih njive vzpostavimo vsaj 3 metre (na večjih njivah pa do 10 m) širok pas z domorodnimi travniškimi rastlinami. To lahko naredimo z uporabo semenskih mešanic in/ali zelenega mulča, lahko pa rob preprosto izvzamemo iz obdelave in ga zgolj kosimo.

Sejanje in sajenje medovitih rastlin

Predvsem tam, kjer ni dovolj cvetočih travnikov in mejic, lahko prehranske razmere za muhe trepetavke vsaj deloma izboljšamo z medovitimi rastlinami. Koristnost medovitih rastlin zelo izboljšamo, če sejemo mešanice. Različni opraševalci namreč uporabljajo različne rastline, zato s setvijo mešanice omogočimo prehranjevanje več vrstam opraševalcev. Ker vse rastline ne cvetijo istočasno, z mešanicami podaljšamo tudi obdobje cvetenja in razpoložljivosti hrane.

Zmanjšajmo rabo fitofarmacevtskih sredstev

Z zmanjšanjem rabe herbicidov in insekticidov bomo muham trepetavkam zagotovili več hrane in zmanjšali možnost zastrupitve. Iz tretiranja izvzemimo vsaj zunanji (5 m širok) rob njive, še posebej, če se ta nahaja ob mejici, ali pa vzpostavimo travniški pas.

Vzpostavitev prahe

Z vzpostavitvijo prahe povečamo heterogenost območja in s tem količino dostopne hrane za muhe trepetavke. Na večletni prahi lahko, če nimamo težav s prisotnostjo tujerodnih invazivnih rastlin, košnjo opravimo enkrat na dve leti, in sicer v avgustu ali septembru. Vzpostavimo lahko tudi kratkotrajno (eno- ali dvoletno) praho.

Travniški pasovi na velikih njivah

Na zelo velikih njivah, večjih od 20 ha sklenjene površine ali širine več kot 400 m, vzpostavimo 2 metra široke travniške pasove z domorodnimi travniškimi rastlinami tudi na sredini zemljišča. Na vsaki strani pasu moramo iz tretiranja s FFS izvzeti 5–10 metrov širok prehodni pas. Pasove vzpostavimo največ 250 m narazen. Najlažje je, če so vzpostavljeni v smeri utečenih poti obdelave.

Preprečimo odstranjevanje krajinskih značilnosti, zlasti po izvedbi komasacij

Po izvedbi komasacij kmetje na novo zamejenih zemljiščih pogosto odstranijo krajinske značilnosti, kot so mejice ter osamljeni grmi in drevesa. Ti elementi muham trepetavkam zagotavljajo vir hrane in nudijo prostor za razmnoževanje. Pri dnu mejice, grmov in osamljenih dreves zato vzdržujmo travniški pas brez rabe FFS.

Zasaditev mejic

V intenzivni kmetijski krajini bomo z zasaditvijo drevesne ali grmovne mejice izboljšali življenjsko okolje za muhe trepetavke. Mejice lahko posadimo na robove kmetijskih zemljišč, pri čemer izberimo avtohtone drevesne.

Naravi prijazen vrt

Vrtnarimo naravi prijazno, brez uporabe fitofarmacevtskih sredstev. Na vrtu naj bodo tudi medovite rastline.

Video

Divji opraševalci in pridelava hrane
doc. dr. Danilo Bevk (NIB) (vir: projekt EIP KROTA)

Gradiva