Travniški pasovi na velikih njivah
Travniški pasovi so pomembno prehranjevališče, gnezdišče in zatočišče za žuželke, ptice in sesalce, koristni pa so lahko tudi za pridelavo, saj predstavljajo habitat za opraševalce.
Koristi
V intenzivno rabljeni in monotoni krajini s prevladujočimi njivskimi površinami skušamo z vzpostavitvijo travniških pasov deloma nadomestiti izgubo travnikov in travniških omejkov oziroma pasov, ki so nekoč razmejevali posamezna manjša zemljišča. Travniški pasovi na velikih sklenjenih njivskih površinah lahko tako pripomorejo k večji mozaičnosti krajine, s čimer se lahko izboljša tudi življenjski prostor mnogim vrstam živali in rastlin.
Na njivah, širših od 400 m, je aktivnost nevretenčarjev na sredini njive znatno nižja, saj je njihov domet običajno med 200 in 250 m ali manj. Če torej na sredini velike njive postavimo travniški pas, omogočimo opraševalcem in drugim nevretenčarjem, da območje lažje naselijo in prehajajo. Hkrati jim travniški pasovi predstavljajo tudi zavetje in primeren habitat za gnezditev in prezimovanje. Da se vzpostavi stabilna združba nevretenčarjev sicer traja nekaj let, a že v prvem letu je aktivnost na samem pasu in v okolici višja kot pred vzpostavitvijo. Pasovi so tudi pomemben del življenjskega prostora plenilskih žuželk in pajkov, ki se prehranjujejo z drugimi nevretenčarji, ki povzročajo škodo na poljščinah.
V travniških pasovih hrano, zavetje in prostor za gnezdo poiščejo tudi različni vretenčarji, kot so poljski zajec, jerebica, poljski škrjanec in veliki strnad.
Travniški pasovi so pomembno prehranjevališče, gnezdišče in zatočišče za nevretenčarje, ptice in sesalce.
Foto: Damijan Denac
Pri vzpostavitvi pasov uporabimo semensko mešanico, zeleni mulč ali seneni drobir iz domorodnih travniških vrst iz lokalnega okolja. Če semenski material ni na voljo, si lahko pomagamo tudi z uporabo komercialnih mešanic, vendar je to manj priporočljivo.
Foto: Katarina Denac
Ključni napotki
- Travniške pasove vzpostavimo na njivah, ki imajo več kot 20 hektarjev sklenjene površine in ki so širše od 400 metrov.
- Posamezen travniški pas naj bo širok 2 metra.
- Na vsaki strani pasu moramo iz tretiranja s FFS izvzeti 5–10 metrov širok prehodni pas, s čimer zmanjšamo zanašanje (drift) FFS in zastrupitve nevretenčarjev na pasu.
- Vzpostavimo ga podobno kot travniški pas ob robovih njiv s pomočjo semenskega materiala s travnikov lokalnega izvora, le da je travniški pas na velikih njivah običajno tudi nekoliko izbočen (dvignjen).
- Pasove vzpostavimo največ 250 m narazen, število pa je odvisno od velikosti njive.
- Ko je travniški pas vzpostavljen, ga pokosimo pokosimo ga enkrat na leto, in sicer v jeseni.