Rumeni in veliki strnad
Rumeni in veliki strnad sta gnezdilca kmetijske krajine v nižavjih in gričevjih, s težiščem razširjenosti v JZ (veliki strnad) oziroma SV Sloveniji (rumeni strnad).
Rumeni in veliki strnad v Sloveniji
Rumeni strnad je pogost gnezdilec nižin, gričevij in hribovij predvsem v osrednji in vzhodni Sloveniji. Izogiba se sklenjenim gozdovom, visokogorju, naseljem in povsem odprti krajini. Na zahodu ga v predelih z vplivom Sredozemlja nadomešča plotni strnad.
Glavnina populacije velikega strnada gnezdi v nižinah in gričevjih jugozahodne Slovenije, dokaj pogost pa je tudi na Krško-Brežiškem polju, Ljubljanskem barju in Cerkniškem jezeru ter ponekod na Goričkem, Pomurski ravni in v Slovenskih goricah.
Populacija velikega strnada v Sloveniji se je v obdobju 2008–2023 zmanjšala za malo manj kot 40 %, vendar v zadnjih letih ne upada več in je trenutno ocenjena kot stabilna. V istem obdobju je populacija rumenega strnada upadla za skoraj 50 %, prihodnost vrste pa je zaskrbljujoča predvsem zato, ker se zmanjševanje številčnosti nenehno nadaljuje tudi v zadnjih letih.
Velikega strnada najpogosteje opazimo v nižinah in gričevjih jugozahodne Slovenije.
Foto: Alen Ploj
Rumeni strnad med petjem v grmovju.
Foto: David Knez
Audio: Mario Slatki (xeno-canto)
Rumeni strnad poseljuje grmišča in mejice, medtem ko imam veliki strnad raje posamezna nižja drevesa ali grme.
Foto: Damijan Denac
Kaj ti dve vrsti potrebujeta?
- Rumeni strnad prebiva v mozaični kulturni krajini, ki je bogata z grmišči, mejicami ali obraščenim gozdnim robom. Izogiba se naseljem, intenzivnim vinogradom in sadovnjakom ter velikim odprtim površinam brez omenjenih krajinskih značilnosti.
- Veliki strnad gnezdi v bolj odprti kmetijski krajini s posameznimi izpostavljenimi strukturami, kot so na primer nižja drevesa, grmi in električni pastirji. Pri nas je pogost na kraških poljih ter ekstenzivnih travnikih in pašnikih.
- V času gnezdenja obe vrsti potrebujeta življenjski prostor, ki je bogat z nevretenčarji, saj so ti glavna hrana za mladiče. To so navadno robovi in meje med travniki in njivami, neobdelani pasovi zemljišč, kolovozi in robovi jarkov. Za vsa našteta območja je značilna strukturno pestra zeliščna vegetacija. Rumeni strnad se lahko hrani tudi na gozdnem robu.
- Pozimi se rumeni in veliki strnadi hranijo večinoma s semeni, zato so zanje v tem času pomembna žitna strnišča in ostanki plodeče zeliščne vegetacije, na primer zapleveljeni robovi njiv ali praha.
- Obe vrsti gnezdita na tleh ali zelo blizu tal, v gosti vegetaciji, ki gnezdu nudi dobro kritje. To navadno najdeta na različnih robnih površinah, kot so travniški robovi njiv, nekošeni robovi travnikov, pri dnu grmovnih mejic ali na robu jarkov.
- Rumeni in veliki strnad pričneta z gnezditvijo konec aprila ali v maju, ta pa kdaj traja tudi do konca avgusta, saj imata lahko obe vrsti dve legli. Pozimi oblikujeta jate, ki se klatijo v iskanju hrane in se pogosto pomaknejo nekoliko južneje.
Dejavniki ogrožanja
Rumenega in velikega strnada ogrožajo predvsem spremembe v kmetijstvu, zaradi katerih izgubljata primerna mesta za prehranjevanje in gnezdenje. Glavni vzroki za upadanje njunih populacij so intenzifikacija travnikov (povečano število košenj, gnojenje in sprememba v obdelovalne površine), odstranjevanje mejic in grmišč, zasipavanje in čiščenje jarkov ter zložbe kmetijskih zemljišč (komasacije).
Na njivah je problematično predvsem opuščanje žitnih njiv, uporaba fitofarmacevtskih sredstev (predvsem pesticidov in herbicidov), ožanje kolobarja in pestrosti poljščin ter bolj učinkovita žetev, zaradi katere zelo malo žitnih semen ostane na njivi.
Glavni vzroki za upadanje populacij velikega in rumenega strnada je intenzifikacija travnikov.
Foto: David Knez
Kako lahko pomagam?
Video
Rumeni strnad
Veliki strnad