Odpravljanje zaraščanja na travinju
Opustitev kmetijske rabe vodi v prevlado grmovnih in drevesnih vrst, ki ima poleg izgube kmetijskih zemljišč negativne posledice tudi za rastline in živali, ki potrebujejo odprto, ekstenzivno rabljeno kmetijsko krajino.
Koristi
Do zaraščanja zemljišč pride po več letih (včasih tudi desetletjih) opustitve kmetijske rabe, saj na površini pride do naravnega procesa sekundarne sukcesije v gozd z razrastom najprej visokih steblik, visokoraslih trav, kasneje grmovnih in nato drevesnih vrst. Ponekod v Sloveniji so konec 19. stoletja in v začetku 20. stoletja obnovo gozdov tudi načrtno spodbujali z zasajevanjem dreves, predvsem črnega bora, s čimer so želeli predvsem na kraškem svetu zaustaviti negativne učinke pretirane paše in erozije.
Danes je opuščanje kmetovanja in zaraščanje kmetijskih zemljišč splošno razširjeno v številnih, predvsem obrobnih delih Slovenije. Ta proces je pogosto povezan z depopulacijo in izgubo ekonomskih priložnosti, pa tudi z razmeroma drobno zemljiško strukturo, ki otežuje prestrukturiranje kmetij, ki za profesionalizacijo svojega poslovanja potrebujejo večje, pogosto sklenjene površine kmetijskih zemljišč.
Zaraščen planinski pašnik v Julijskih Alpah (planina Viševnik nad Bohinjem). Prevladujejo iglaste vrste dreves (macesen, smreka), kar je za odstranjevanje manj zahtevno, saj ne izraščajo iz panjev. Za uspeh ukrepov odprave zaraščanja je ugodna tudi relativno velika zastrtost tal z zelnatimi rastlinami, značilnimi za alpske planine.
Foto: Klemen Eler
Intenzivno izraščanje malega jesena in drugih listnatih vrst iz panjev na Krasu (Dolenja vas) po krčitvi borovega gozda, v katerem so bili vrasli avtohtoni listavci. Le s pašo ovc ni bilo mogoče omejevati lesnatih vrst. Vidna je tudi slaba pokritost tal s travniškimi vrstami rastlin, saj ni bilo izvedenega vnosa ustreznega semenskega materiala.
Foto: Klemen Eler
Zaraščanje povzroča izgubo mozaične kmetijske krajine, krajinskih značilnosti in ekstenzivno rabljenih travišč, med katerimi so še posebej izpostavljena polnaravna suha in polsuha travišča. Za območje matičnega Krasa je bilo na primer ocenjeno, da se je v zadnjih 250 letih površina travišč zmanjšala iz 82 na 20 %, površina gozda pa se je v istem obdobju povečala s 17 % na 73 %. Izguba teh travnikov je povzročila tudi manjšanje populacij številnih vrst ptic, ki so vezane na bolj ali manj odprto kmetijsko krajino, kot so poljski in hribski škrjanec, veliki skovik in vrtni strnad. Kraška krajina pri tem izgublja tudi svojo identiteto, ki je vezana na kamnito kraško gmajno in ne na gozd.
Odpravljanje zaraščanja in ponovna obuditev naravovarstveno ustreznega ter ekonomsko in socialno vzdržnega kmetovanja na tovrstnih zemljiščih je zato zaželeno tako z vidika kmetijskega sektorja kot tudi varstva narave. Obuditev ustrezne rabe lahko na bolj sušnih območjih, kot je Kras, zmanjša tudi požarno ogroženost, saj zmanjša količino biomase, ki je izpostavljena gorenju.
Za nekatere vrste, ko sta barjanski okarček in podhujka, pa so zgodnje sukcesijske faze tudi zelo koristne, zato je v prostoru smiselno ohranjati kombinacijo redno rabljenega travinja in travinja, ki ga za nekaj let izvzamemo iz rabe.
Ključni napotki
-
Metodologijo odstranjevanja zarasti in obnove travišča prilagodimo obsegu zaraščenosti, lesnatim vrstam, ki se pojavljajo, terenu (strmini, kamnitosti) in razpoložljivosti strojev oz. živali.
-
Le redko je enkratno odstranjevanje zarasti dovolj. Zaradi izraščanja lesnatih rastlin iz panjev in podzemnih organov je treba odstranjevanje zarasti v ustreznem času sezone ponavljati več let.
-
Na neravnih terenih z veliko površinsko kamnitostjo (npr. kraški svet, planine) je najbolj priporočljiv oz. izvedljiv način odpravljanja zaraščanja z ustrezno vodeno pašo, ki jo po potrebi kombiniramo s strojnim ali ročnim odstranjevanjem lesne zarasti.
-
Pri paši je najbolje, če uporabljamo mešano pašo s kombinacijo masovnih jedcev, kot so govedo in konji, in smukačev, tj. koz ali oslov. Izbiramo nezahtevne pasme živali. Posebej koze lahko olupijo drevesa in grme do lesa, kar učinkovito omejuje lesnate rastline. Podoben učinek ima tudi obročkanje (odstranjevanje skorje dreves pri tleh), kar pa je zamudno opravilo.
Paša koz na Cerkniškem jezeru (Lipsenj) za omejevanje krhlike. Ob velikih gostotah živali so se le-te primorane lotiti tudi skorje, kar je neugodno za lesnato zarast. Pri taki metodi odpravljanja zaraščanja je potrebno kasnejše odstranjevanje vej in vnos ustreznega semenskega materiala za obnovo travišč, saj sicer lahko pride do nasemenitve neželenih vrst. Velik izziv pri paši drobnice pri nas je tudi varovanje živine pred napadi velikih zveri.
Foto: Klemen Eler
Primer uspešne rekultivacije zaraščenega območja na Kočevskem (Kačji potok) z ustrezno sestavo travne ruše in ugodno strukturo zemljišča (puščena posamezna drevesa, skupine dreves, grmi). Uporabljena je bila kombinacija odstranjevanja zarasti z motorno žago (material odstranjen) ter paše goveda. Na nekaterih predelih grmov tudi večletno odstranjevanje izraščanja iz panjev in paša še nista povsem odstranila.
Foto: Klemen Eler
-
Za obnovo kosnih travnikov uporabimo strojno odstranjevanje lesne zarasti. Nadaljnje izraščanje iz panjev in podzemnih organov nadzorujemo s košnjo, ki naj ne bo prepozna (konec maja do sredina junija), saj takrat še ni olesenevanja in tudi bolje izčrpavamo drevesne in grmovne vrste. Iz okoljskih vidikov za zatiranje olesenelih rastlin ne uporabljajmo herbicidov.
-
Mulčenje in podobni posegi, ki rastline odrežejo do tal, pogosto spodbudijo intenzivno izraščanje iz panjev in podzemnih delov, kar je lahko problematično, če v ustreznem času izrastkov ne uspemo pokositi (s kosilnicami, ročnimi ali motornimi kosami) ali popasti s živalmi. Zato naj bo zemljišče, kjer izvajamo odpravo zaraščanja, take velikosti, da smo z njim glede na razpoložljiva sredstva sposobni ustrezno gospodariti.
-
Po odstranitvi lesnih vrst čim prej spodbudimo obnovo travne ruše z uporabo zelenega mulča, senenega drobirja ali semenske mešanice, ki jo pridobimo iz okoliških ekstenzivno rabljenih travnikov, da preprečimo nasemenitev neželenih rastlin
-
Na obnovljenem travniku ali pašniku pustimo posamezna drevesa in grme, ob robovih zemljišča pa obnovimo tudi mejice, suhe zidove in skladnjake.
Kako?
Galerija
Finančna podpora
Za ureditev ekstenzivnih pašnikov je na določenih območjih Natura 2000 mogoče pridobiti naložbeno podporo v okviru ukrepa IRP22 Neproizvodne naložbe, povezane z izvajanjem naravovarstvenih podintervencij.
Za vzdrževanje že vzpostavljenih travnikov in pašnikov lahko na nekaterih območjih Natura 2000 v zahodnem delu Slovenije pridobite finančno podporo v okviru KOPOP ukrepa BK.6 Suhi kraški travniki in pašniki.