Hribski škrjanec
Hribski škrjanec naseljuje mozaično krajino, v kateri najdemo ekstenzivne travnike ali pašnike z velikim deležem golih tal, pa tudi posamezna drevesa in grme ter v okolici nekaj gozda.
Hribski škrjanec v Sloveniji
Večji del populacije hribskega škrjanca v Sloveniji najdemo na jugozahodu države, kjer gnezdi v Goriških Brdih, na Banjšicah, na južnem robu Nanosa in Trnovskega gozda, v Vipavski dolini, na Krasu s Slavniškim hribovjem, na Pivškem, v Koprskih brdih in Brkinih. Izven JZ Slovenije gnezdi še na Goričkem ter v Posavskem hribovju, drugod pa se pojavlja občasno in posamič.
Populacija hribskega škrjanca je v Sloveniji v zmernem upadu, in sicer se je med letoma 2008 in 2023 zmanjšal za okrog 30 %. Najslabše mu gre na Goričkem, kjer se je njegova številčnost po letu 1997 zmanjšala za 80 %. V JZ Sloveniji je situacija manj zaskrbljujoča, saj je tam trend na večini območij stabilen oziroma negotov.
Hribskega škrjanca najpogosteje najdemo na jugozahodu države.
Foto: Alen Ploj
Prehranjevališče hribskega škrjanca na prahi (Hodoško jezero)
Foto: Katarina Denac
Kaj ta vrsta potrebuje?
-
Hribskega škrjanca najdemo na območjih s toplimi poletji in milimi zimami. Običajno gnezdi na dobro odcednih površinah, zaradi česar ga pogosto srečamo v gričevjih in hribovjih.
-
Njegov značilni habitat je razgibana krajina, kjer se izmenjujejo različni tipi travnikov, pašniki, manjše njive, neobdelane površine, sadovnjaki, vinogradi in kolovozi.
-
Nujno potrebuje posamezna drevesa in grme, lahko tudi mejice ali manjše gozdiče, saj mu omogočajo pregled nad okolico ter služijo kot pevska mesta.
-
Prehranjuje se v nizki in redki vegetaciji, kjer gola tla predstavljajo 40–50 % površine. Najde jo na suhih ekstenzivnih travnikih, pa tudi na pozno obdelanih njivah, njivah z nizkimi kulturami, v vinogradih ter na kolovozih.
-
Gnezdi v jamici na tleh, običajno na mestu z malce gostejšo vegetacijo. Gnezda so lahko na njivah ali travnikih, pogosto v bližini dreves oziroma gozdnega roba. Gnezditev običajno poteka med marcem in junijem.
-
Hribski škrjanci v manjših skupinah pri nas tudi prezimujejo, pogosto v bližini gnezdišč.
Dejavniki ogrožanja
Na Goričkem, območju z najizrazitejšim upadom hribskega škrjanca v Sloveniji, glavno grožnjo predstavlja izginjanje ekstenzivnih travnikov in mozaične kmetijske krajine, saj prihaja do odstranjevanja mejic in drevja, izginjanja neobdelanih pasov zemlje in povečanja njivskih površin. Povečuje se tudi intenzivnost rabe kmetijskih tal, pogosto v škodo ekstenzivnih travnikov. Na Goričkem te procese pospešujejo zlasti komasacije (zložbe kmetijskih zemljišč).
V JZ Sloveniji hribskega škrjanca ogroža zaraščanje travnikov zaradi opuščanja rabe, problematična pa je lahko tudi uporaba fitofarmacevtskih sredstev v vinogradih. Ta namreč vplivajo na količino dostopne hrane (žuželk), kar ima lahko velik vpliv na preživetje mladičev.
Gnezdo hribskega škrjanca
Foto: Katarina Denac
Kako lahko pomagam?
Gradiva
Petje hribskega škrjanca