Veliki skovik
Veliki skovik je majhna sova raznolike kulturne krajine z mejicami, drevesnimi otoki ali sadovnjaki.
Veliki skovik v Sloveniji
V Sloveniji je veliki skovik najpogostejši na jugozahodu države, in sicer na Krasu, v Koprskih brdih, na Pivškem, na jugozahodnem delu Snežnika in Javornikov ter na Banjšicah. V večjem številu ga najdemo tudi na Goričkem, na Ljubljanskem barju, v Posavskem hribovju in v Sotelskem in Voglajnskem gričevju. Drugod je redek, marsikje se pojavlja zgolj občasno.
Na Krasu je populacija velikega skovika v zmernem upadu. Na Goričkem se je njegova številčnost v obdobju 1997–2013 zmanjšala za več kot 70 % in se zmanjšuje še naprej. Nasprotno je na Ljubljanskem barju populacija vsaj na videz v porastu (za okrog 5 % v obdobju 2004–2023), čeprav se zanesljivo povečuje le število pojočih samcev, dokazov za večje število uspešnih gnezditev pa ni.

V Sloveniji je veliki skovik najpogostejši na jugozahodu države.
Foto: Gregor Bernard

Veliki skovik z mladiči v gnezdilnici.
Foto: Damijan Denac

Gnezdilnica za skovika sredi kmetijskih zemljišč.
Foto: Damijan Denac
Kaj ta vrsta potrebuje?
-
Veliki skovik se pri nas pojavlja večinoma v gričevnatem svetu, kjer izbira tople lege. Strnjenemu gozdu se izogiba.
-
Gnezdi v duplu ali gnezdilnici, lahko pa tudi na podstrešjih in v zidnih luknjah hiš. Gnezdišča najde večinoma v visokodebelnih sadovnjakih in mejicah, pogosto v vaseh ali njihovi bližini.
-
Za lov potrebuje odprte površine. Prehranjuje se predvsem na ekstenzivnih travnikih, lahko v začetnih stopnjah zaraščanja, občasno pa tudi v mejicah, trajnih nasadih in na njivah z nizkimi kulturami. Na Goričkem veliki skoviki za lov uporabljajo približno 6–24 ha velika območja, ki so izjemoma lahko tudi večja.
-
Njegovo prehrano večinoma sestavljajo velike kobilice (vključno z murni in bramorji) in različne ličinke žuželk, lahko pa pleni tudi male sesalce.
-
Lahko se pojavlja v mestnih parkih in drevoredih, če so na voljo ustrezna gnezdilna mesta in prehranjevališča.
-
Je naša edina sova, ki se seli na dolge razdalje. Prezimuje v tropski Afriki in se v naše kraje vrača aprila in maja, gnezditev pa se zaključi do prve polovice avgusta.
-
Veliki skoviki lahko na začetku gnezditvene sezone oblikujejo kličoče skupine, ki štejejo do nekaj 10 samcev na razmeroma majhnem območju. V ugodnih razmerah lahko tudi gnezditev poteka pol-kolonijsko, kar pomeni, da v neposredni bližini – na primer v isti vasi – gnezdi več parov velikih skovikov.
Dejavniki ogrožanja
Velikega skovika ogroža izginjanje ekstenzivnih travnikov zaradi premene v njive ali zaraščanja, s čimer izgublja prehranjevalni habitat. Zaradi izginjanja in propadanja visokodebelnih sadovnjakov ter urbanizacije in z njo povezanih sprememb v urejanju okolice hiš izgublja tudi gnezdilna mesta. Verjetno ga prizadene tudi uporaba strupov proti bramorju in polžem. Ogroža ga tudi uničevanje mejic, ki so za velikega skovika ključnega pomena.
Raziskave na Krasu in opažanja drugod so kot dejavnik ogrožanja prepoznale tudi avtoceste in hitre ceste. Hrup s tovrstnih cest velike skovike močno ovira pri zvočni komunikaciji in lovu, pogosto pa so tudi žrtve trkov z vozili.
Na selitvi je veliki skovik izpostavljen izjemnim vremenskim dogodkom, kot so različna neurja, katerih pogostost se bo s podnebnimi spremembami povečala.

Gnezdilnica za velikega skovika v visokodebelnem sadovnjaku.
Foto: Katarina Denac
Kako lahko pomagam?
Gradiva
Dokumentarni film o velikem skoviku in smrdokavri na Goričkem
(vir: JZ Krajinski park Goričko)