Gnezdilnica za smrdokavro in velikega skovika
Veliki skovik in smrdokavra sta ogroženi gnezdilki visokodebelnih sadovnjakov, ki se pogosto soočata s pomanjkanjem ustreznih gnezdilnih mest – dupel. Pomagamo jima lahko z namestitvijo ustreznih gnezdilnic.
Koristi
Veliki skovik in smrdokavra sta gnezdilca mozaične kmetijske krajine, v kateri naseljujeta predvsem visokodebelne sadovnjake in ekstenzivno rabljene travnike z bogatim mozaikom mejic in drugih krajinskih značilnosti ter njiv z nizkimi kulturami (oljne buče, krompir). Obe vrsti sta sekundarna duplarja, kar pomeni, da si gnezdilnih lukenj ne tešeta sama, temveč zasedata opuščena dupla drugih ptic, kot so veliki detel in zelena žolna, in druge odprtine, ki nastanejo v lesu starejših dreves. Pomemben dejavnik, ki omejuje njuno številčnost, je zato pomanjkanje primernih gnezdilnih mest, ki jih najdeta predvsem v visokodebelnih sadnih in drugih posameznih drevesih ter v starih drevesih v mejicah. Intenzivni nasadi so zanju manj primerni, saj je število dupel v pozitivni povezavi z debelino drevja, poleg tega pa v takšnih nasadih uporabljajo tudi številne pesticide, ki so strupeni za njun plen. S pravilno namestitvijo ustreznih gnezdilnic lahko zato pomembno prispevamo k ohranjanju gnezdišč velikega skovika in smrdokavre, saj jih zelo rad zasedeta.
Raziskave na Goričkem so pokazale, da so poglavitni plen smrdokavre in velikega skovika bramorji, različne vrste kobilic in poljski murni, prehranjujeta pa se tudi z ličinkami žuželk (hroščev, metuljev in dvokrilcev), pajki, strigalicami in nočnimi metulji. Ugotovili so tudi, da lahko v »mišjih« letih, ko se močno namnožijo populacije malih sesalcev, le-ti pri velikem skoviku predstavljajo pomemben delež v prehrani mladičev. Obe vrsti lovita predvsem v krogu nekaj 100 metrov od gnezda, zato lahko v okolici domačije in na kmetijskih zemljiščih pripomoreta tudi k uravnavanju nevretenčarjev na poljščinah, v trajnih nasadih in na kmečkem vrtu.
Gnezdilnica na drevesu z dodatno zaščito na deblu pred domačimi mačkami in kunami.
Foto: Damijan Denac
Gnezdilnice so lahko zelo pomembne tudi za ciljne raziskave ogroženih ptic. Na sliki je mladič velikega skovika iz raziskave na Goričkem.
Foto: Mojca Podletnik
Ključni napotki
-
Gnezdilnico izdelamo iz lesa debeline 2 do 2,5 cm. Natančno sledimo navodilom glede ustreznih dimenzij gnezdilnice. Ključna je predvsem velikost odprtine, ki mora imeti premer med 5 in 7 cm.
-
Za smrdokavro gnezdilnico namestimo 2-3 m od tal, za velikega skovika pa okoli 5 metrov visoko na deblo starejših dreves.
-
Da preprečimo dostop domačim mačkam ali kunam, deblo na višini 1-2 m od tal obdamo s širokim pasom pločevine.
-
V okolici gnezdilnice se izogibajmo uporabi fitofarmacevtskih sredstev.
-
Z namestitvijo gnezdilnice prevzamemo odgovornost za njeno vzdrževanje, zato jo je treba redno pregledovati, popravljati in pred novo gnezditveno sezono tudi očistiti.
-
Če so gnezdilnico zasedle druge vrste ptic, žuželke, polhi in podobno, jih ne preganjajmo.
-
Pri nameščanju in vzdrževanju gnezdilnice najprej poskrbimo za lastno varnost!
Kako?
Video
Izdelava in namestitev gnezdilnice za smrdokavro
(vir: JZ Krajinski park Goričko)
Finančna podpora
Izdelava in namestitev gnezdilnic je prostovoljne narave in zanjo trenutno ni mogoče pridobiti finančne podpore.