Smrdokavra

Smrdokavra je barvita ptica mozaične kulturne krajine, ki se pogosto prehranjuje in gnezdi v okolici domačij.

Smrdokavra. Foto: Alen Ploj

Smrdokavra v Sloveniji

Razširjenost smrdokavre v Sloveniji je v grobem omejena na severovzhodni in jugozahodni del države. Na severovzhodu jo srečamo predvsem na Goričkem, v Slovenskih goricah in v Halozah, na jugozahodu, kjer je številčnejša, pa je pogosta na Krasu, v Vipavski dolini in na Pivškem. Posamič se pojavlja tudi drugod, npr. na Ljubljanskem barju, v Posavskem hribovju, na Pomurski ravnini in na Krško-Brežiškem polju.

V Sloveniji je populacija smrdokavre v zmernem porastu in se je v obdobju 2008–2023 povečala za okoli 30 %. Dobro ji gre predvsem na JZ države, pa tudi v osrednji Sloveniji, kjer ponovno gnezdi (vsaj občasno) na Ljubljanskem barju in na Gorenjskem. Nasprotno je v SV Sloveniji v zadnjih letih marsikje izginila, na Goričkem pa se je v obdobju 2003–2013 njena populacija zmanjšala za 85 %.

Smrdokavra. Foto: David Knez

Populacija smrdokavre v Sloveniji je v zmernem porastu.
Foto: David Knez

Ali smrdokavra res smrdi?

Žleze samice in mladičev smrdokavre med gnezditvijo izločajo tekočino z neprijetnim vonjem po gnijočem mesu. Zaradi te tekočine, ki jih ščiti pred plenilci in paraziti, je vrsta dobila svoje ime. Na podeželju je poznana tudi pod imenom »upkač« ali »upkaš«, ki izvira iz njenega petja.

Smrdokavra. Foto: Alen Ploj

Smrdokavra se hrani z nevretenčarji, ki živijo v zgornjem sloju tal, zato se najpogosteje prehranjuje na košenih travnikih, travnatih dvoriščih, kolovozih, robovih cest in pašnikih.
Foto: Alen Ploj

Kaj ta vrsta potrebuje?

  • Smrdokavra gnezdi v duplu ali gnezdilnici, na Krasu pogosto tudi v suhozidih in kupih kamenja. V celinskem delu Slovenije gnezdi skoraj izključno v duplih visokodebelnih sadovnjakov.

  • V SV Sloveniji se smrdokavra najpogosteje prehranjuje na košenih travnikih, travnatih dvoriščih, kolovozih, robovih cest in pašnikih. Tudi na Krasu jo najdemo predvsem v mozaiku suhih travnikov in pašnikov s posameznimi gozdnimi otoki ali na gozdni jasi.

  • Vsem prehranjevalnim habitatom smrdokavre je skupen velik delež golih tal, saj je tam pri lovu najuspešnejša kljub manjši količini plena v primerjavi z območji z gostejšo vegetacijo.

  • Smrdokavra se hrani z nevretenčarji, ki živijo v zgornjem sloju tal, kar ji omogoča specifična oblika kljuna. Najpogosteje pleni bramorje in ličinke metuljev, ki v kmetijstvu običajno veljajo za škodljivce.

  • Smrdokavra je selivka, ki prezimuje v Afriki. V naše kraje se jih večina vrne aprila, gnezditev pa se zaključi do druge polovice julija.

Dejavniki ogrožanja

Smrdokavro ogroža izginjanje travnikov zaradi spreminjanja v njive, zaraščanje travnikov in urbanizacija ter z njo povezane spremembe v urejanju okolice hiš. Zaradi vse hitrejšega izginjanja visokodebelnih sadovnjakov izgublja primerna mesta za gnezditev. Verjetno jo prizadene tudi uporaba strupov proti bramorju, ki je njen glavni plen.

Kot selivka je smrdokavra izpostavljena grožnjam na selitvi, predvsem lovu, ter na prezimovališčih v Afriki.

Gnezdilnica za smrdokavro. Foto: Katarina Denac

Gnezdilnica za smrdokavro
Foto: Katarina Denac

Kako lahko pomagam?

Zmanjšajmo rabo fitofarmacevtskih sredstev

Z zmanjšanjem rabe herbicidov in insekticidov bomo smrdokavri zagotovili več hrane in zmanjšali možnost zastrupitve mladičev. Povečala pa se bo tudi številčnost opraševalcev. Iz tretiranja izvzemimo vsaj zunanji (5 m širok) rob njive, še posebej, če se ta nahaja ob mejici, ali pa vzpostavimo travniški pas. Na netretiranem robu bo tako tudi do trikrat več hrane za smrdokavro. Izogibajmo se uporabi strupov proti bramorju.

Gojenje raznolikih kultur

Z gojenjem raznolikih kultur in izogibanjem velikim monokulturnim njivam ohranjamo pestro življenjsko okolje z več viri hrane za smrdokavro. Posebej ugodne so nizke kulture, ki so tradicionalne na območjih, kjer živi smrdokavra (npr. oljne buče, krompir, lan, ajda in proso).

Vzpostavitev prahe

Praho vzpostavimo na njivah v mozaični krajini. Tako povečamo heterogenost območja ter s tem količino dostopne hrane za smrdokavro. Na večletni prahi lahko, če nimamo težav s prisotnostjo tujerodnih invazivnih rastlin, košnjo opravimo enkrat na dve leti, in sicer v avgustu ali septembru. Vzpostavimo lahko tudi kratkotrajno (eno- ali dvoletno) praho.

Travniški pasovi ob robovih njive

Ob robovih njive vzpostavimo vsaj 3 metre (na večjih njivah pa 10 m) širok pas z domorodnimi travniškimi rastlinami. To lahko naredimo z uporabo semenskih mešanic in/ali zelenega mulča, lahko pa rob preprosto izvzamemo iz obdelave in ga zgolj kosimo.

Ohranjanje ekstenzivnih travnikov

Ekstenzivni travniki so zelo pomembna prehranjevališča smrdokavre. Ohranjamo jih predvsem z izogibanjem gnojenju in s pozno košnjo. To opravimo na živalim prijazen način.

Preprečevanje zaraščanja

S košnjo ali odstranjevanjem lesne vegetacije z zaraščajočih travnikov in s ponovno vzpostavitvijo paše na zapuščenih pašnikih bomo ohranjali prehranjevališča smrdokavre.

Ustrezno vodena in zmerna paša

Ob preveliki pašni obremenitvi se zmanjša količina hrane za smrdokavro. Na pašnikih zmanjšajmo pašno obremenitev pod 0,7 GVŽ/ha. Kjer je to možno, oblikujemo več čredink in vsako leto pašo na eni ali dveh izpustimo. Izogibajmo se paši na težkih tleh, ki so slabo nosilna.

Preprečimo odstranjevanje krajinskih značilnosti, zlasti po izvedbi komasacij

Krajinski elementi, kot so mejice in posamezna drevesa, so velikega pomena za smrdokavro, zato se izogibajmo njihovem odstranjevanju. Tam lahko gnezdi, poje ali pa ji služijo za umik pred plenilci med prehranjevanjem.

Kolovozi

Ohranjajmo travnate in peščene kolovoze. Na njih se bodo hranile številne vrste ptic, tako žužkojede kot semenojede. Smrdokavra se na kolovozih hrani še posebej rada. Travnate robove kolovozov, ki imajo podobno funkcijo kot travniški pasovi, lahko kosimo mozaično, torej ne celotne dolžine naenkrat.

Suhi zidovi

Na suhih kraških travnikih in pašnikih ohranjajmo kamnite pastirske zidove in kupe kamenja, saj smrdokavri služijo kot gnezdilno mesto.

Dvorišča

Ohranjajmo travnata in peščena dvorišča, saj bo na njih smrdokavra našla več hrane kot na tlakovanih in asfaltiranih.

Naravi prijazen vrt

Vrtnarimo naravi prijazno, brez uporabe pesticidov, še posebej za zatiranje bramorja. Ohranjajmo kompostne kupe in odprta gnojišča.

Drevesa in visokodebelni sadovnjaki

V okolici hiše sadimo tradicionalne sorte visokodebelnih sadnih dreves in ohranjajmo vsa velika drevesa, posebej tista z dupli.

Gnezdilnice za smrdokavro

Če v okolici hiše ni naravnih dupel, lahko namestimo gnezdilnico za smrdokavro. Namestimo jo 2–3 m visoko, jo vsako jesen pregledamo in po potrebi popravimo.

Vzdržujmo stare visokodebelne sadovnjake

Visokodebelne sadovnjake vzdržujemo predvsem z odstranjevanjem bele omele z vej ter bršljana, srobota in drugih ovijalk z debel ter pomlajevanjem drevja.

Sajenje novih visokodebelnih sadovnjakov

S sajenjem novih visokodebelnih sadovnjakov smrdokavri zagotavljamo življenjski prostor za leta vnaprej. Sadimo lokalnim razmeram prilagojene sorte, ne preblizu skupaj (na 10–30 m) in ne preblizu hiš (vsaj 10 m stran). Posebej jablane imajo v starosti veliko dupel.

Ohranjanje dupel in nameščanje gnezdilnic

Ob pomlajevanju starega sadnega drevja ne zapirajmo ali zapolnjujmo naravnih dupel. Če naravna dupla niso prisotna, lahko namestimo gnezdilnico za smrdokavro. Namestimo jo 2–3 m visoko, jo vsako jesen pregledamo in po potrebi popravimo.

Odmrle veje

Pri obrezovanju sadnega drevja ne porežimo vseh odmrlih vej, saj jih lahko smrdokavra uporablja kot pevsko mesto. Ohranimo predvsem izpostavljene veje, na primer na vrhu dreves.

Zmanjšajmo rabo fitofarmacevtskih sredstev

Z zmanjšanjem uporabe fitofarmacevtskih sredstev v vinogradih in drugih nasadih bomo smrdokavri zagotovili več hrane (nevretenčarjev), manjša pa bo tudi možnost zastrupitve.

Video

Dokumentarni film o smrdokavri na Goričkem
(vir: JZ Krajinski park Goričko)