Suhi zidovi
Suhi zidovi so tradicionalne strukture iz kamna, ki v kmetijski krajini nimajo le kulturnega pomena, temveč živalim zagotavljajo skrivališča, mesta za odlaganje jajc, prezimovališča, parišča in mesta za sončenje.
Koristi
Suhi zidovi (tudi suhozidi) so linijske kamnite strukture brez veziva, ki jih je človek pogosto naredil vzdolž lastninskih meja med zemljišči z namenom razmejitve zemljišč, odstranjevanja kamnov z obdelovalnih površin zaradi lažje košnje in oranja ali podpore ob grajenih terasah in poljskih poteh. Danes je vse bolj prepoznan tudi njihov pomen za biodiverziteto. V vse bolj poenoteni krajini predstavljajo zatočišča, prezimovališča, skrivališča in tudi selitvene poti za mnoge vrste plazilcev, dvoživk, ptic in nevretenčarjev.
Suhi zidovi pritegnejo predvsem toploljubne vrste, kot so kuščarice in kače, ki si na njih poiščejo ustrezna mesta za sončenje, hkrati pa jim množica razpok med kamenjem nudi dovolj skrivališč in mest za odlaganje jajc. Biodiverziteta, ki je vezana na te krajinske elemente, se poveča tudi z grmi in drevesi, ki pogosto spremljajo suhe zidove.
Suhi zidovi so pomemben del kulturne krajine in dediščine.
Foto: Aja Zamolo
Biodiverziteta vezana na suhe zidove se poveča tudi s prisotnostjo grmov in dreves, ki pogosto spremljajo te krajinske elemente.
Foto: Katja Konc
Ključni napotki
-
Suhe zidove umeščamo tako, da so osončeni, v zavetrju in na območjih, kjer ni možnosti poplav.
-
Zagotovimo, da so v neposredni bližini kakovostni kopenski habitati, kot so gozdovi, gozdni otoki in mejice, do katerih živali lahko zlahka pridejo (najbolje preko travnika ali pašnika).
-
Suhi zidovi naj bodo trajno na istem mestu.
-
V pasu 10 do 20 metrih okrog suhega zidu ne uporabljamo fitofarmacevtskih sredstev ali drugih živalim škodljivih snovi.
Kako?
Finančna podpora
Za vzpostavljanje ali obnovo suhih zidov v okviru Skupne kmetijske politike trenutno ni mogoče pridobiti finančne podpore. Podporo za obnove občasno nudijo nekatere lokalne skupnosti preko občinskih razpisov. Suhi zidovi so vključeni v Evidenco krajinskih značilnosti, ki jih je treba ohranjati v skladu s sistemom Pogojenosti (DKOP 8).
Video
Kraški suhi zid (vir: Visokošolsko središče Sežana)
Pogosta vprašanja
Gradiva
Več informacij o kulturni dediščini in obnovi suhih zidov lahko izveste, če stopite v stik s Partnerstvom za ohranitev in popularizacijo kraške suhozidne gradnje.