Grmišča
Grmišča so pomembne krajinske značilnosti, ki povečajo mozaičnost kulturne krajine in omogočijo večjo lokalno pestrost vrst in življenjskih okolij. So ključnega pomena za ohranjanje določenih ogroženih vrst.
Koristi
Grmišča so z grmovno vegetacijo zaraščeni deli parcel, ki so v kmetijski krajini velikokrat prehodna stopnja pri zaraščanju travišč v gozd in so podvržena stalnim spremembam. Ko se raztezajo v liniji, jih imenujemo mejice. Predvsem v intenzivno rabljeni krajini so pomemben strukturni element, ki nudi življenjski prostor številnim živalim, med katerimi so tudi ogrožene vrste, kot sta pisana penica in hromi volnoritec. V zaraščajoči kmetijski krajini pa ima lahko velik obseg grmišč na vrste, ki so vezane na odprto krajino, tudi negativen vpliv.
Cvetoči grmi, kot so glog, črni trn, šipek in robidnica, predstavljajo hrano opraševalcem, plodovi pa so pomemben del hrane ptic in drugih živali zlasti v jesenskem in zimskem času. V grmiščih živijo tudi nevretenčarji, kot so različni hrošči, kobilice in metulji, ptice, kot sta rjavi srakoper in rumeni strnad, ter sesalci, kot sta poljski zajec in jež.
Grmišča se ob primernem vzdrževanju ne razširjajo na travinje in orne površine, zato ne ogrožajo kmetijske pridelave. V njihovi okolici se zaradi zavetrja in sence spremeni posebna mikroklima in s tem se poveča pestrost življenjskih okolij. Ob robu gozda grmišča delujejo kot prehodno območje, ki zmanjša vnos hranil in vpliv FFS na gozd.
Slivov repkar za svoj razvoj potrebuje črni trn, glavno hranilno rastlino gosenic in skoraj nikoli ne zapusti varnega zavetja mejic in grmišč.
Foto: Barbara Zakšek
Grmišče v zimskem času.
Foto: Damijan Denac
Ključni napotki
-
Vzdržujmo in ohranjajmo obstoječa travišča v intenzivno rabljeni kmetijski krajini (v Sloveniji so to predvsem vsa nižinska območja) in preprečimo njihovo izkrčevanje z namenom povečevanja kmetijskih površin in pozidave.
-
Če je le mogoče grmišča ohranjajmo na istem mestu, saj so tako živali navajene na njihovo lokacijo v krajini. V izrednih primerih, ko je grmišča treba odstraniti, jih nadomestimo na drugem delu kmetije. Skrbimo, da so grmišča in mejice po krajini razporejena čim bolj enakomerno.
-
Grmišča so izredno dinamična, zato je za njihovo ohranjanje občasno potrebno postopno pomlajevanje sestoja.
-
Odmrlih lesnih delov iz narave ne odstranjujemo, saj so izrednega pomena za nekatere glive in nevretenčarje.