Naravi prijazni načini košnje
S pazljivo košnjo lahko na travnikih ohranjamo vrstno pestro in številčno nevretenčarsko združbo. Močno lahko zmanjšamo tudi smrtnost na tleh gnezdečih ptic in drugih živali, ki iščejo kritje v visoki vegetaciji.
Koristi
Sodobne tehnike košnje povečujejo smrtnost vseh travniških živali: nevretenčarjev, kot so žuželke, sesalcev, plazilcev, dvoživk in na tleh gnezdečih ptic. Poleg mehanizacije, kjer ima najbolj negativen vpliv uporaba rotacijske kosilnice z gnetilnikom, na preživetje travniških organizmov vplivajo tudi višina, hitrost in prostorski potek košnje.
Z naravi prijaznimi načini košnje bomo preko zdrave nevretenčarske združbe zagotovili dobro prehransko osnovo vsem žužkojedim organizmom (številne ptice, nekateri sesalci, plazilci in dvoživke) in hkrati zmanjšali smrtnost živali, ki pogosto postanejo žrtev kosilnice. S tem pomembno pripomoremo k varovanju nekaterih močno ogroženih vrst, saj je med travniškimi specialisti teh še posebej veliko.
Med košnjo lahko poškodujemo ali ubijemo mnoge travniške živali, ki se ne uspejo pravočasno umakniti pred kosilnico zaradi hitrosti in načina košnje. Na sliki je navadni gož, ki se je potuhnil v visoki travi.
Foto: Aja Zamolo
Košnjo opravimo časovno in prostorsko postopno, tako da na primer vsak teden pokosimo samo del travnikov. S tem živalim omogočimo varen umik, opraševalcem in žužkojedim pticam pa hrano v daljšem časovnem obdobju.
Foto: Damijan Denac
Ključni napotki
-
Naravi prijazni način košnje so priporočljivi na vseh vrstah travnikov, saj z njim koristimo vsem travniškim živalim.
-
Če je to mogoče, uporabimo strižno kosilnico namesto rotacijske. Če zaradi obsega površin kosimo z rotacijsko kosilnico, se izogibajmo uporabi gnetilnika. Prilagodimo hitrost in višino košnje.
-
Kosimo od enega roba proti drugemu, od znotraj navzven ali z oblikovanjem nepokošenega »rešilnega otoka« na sredini, v katerega se lahko umaknejo živali.
-
Košnjo na različnih travnikih opravljajmo časovno in prostorsko postopno. Če to vreme dopušča, jo je najbolje opraviti v razmiku nekaj dni ali tednov.
-
Med košnjo na večjih travnikih je priporočljivo puščati nepokošene dele, robove in kote.
-
Mulčenje in požiganje ni primerno za ohranjanje vrstno bogatih travnikov.
Kako?
Finančna podpora
Na vlažnih ekstenzivnih travnikih, ki se nahajajo na določenih območjih Natura 2000, lahko kmetje za naravi prijazno košnjo pridobijo finančno podporo v okviru kmetijsko-okoljskega ukrepa BK.14 Habitati ptic vlažnih ekstenzivnih travnikov (VTR), v katerem so spodbujani tudi različni načini košnje travnika, ki zmanjšujejo možnost pogina kosca in drugih živali ob stiku s kosilnico.
Na površinah, kjer vpis tega ukrepa ni mogoč, se posamezne priporočene prakse naravi prijazne načine košnje spodbuja tudi v okviru nekaterih drugih ukrepov KOPOP za biotsko pestrost na travinju.
Izven območij Natura 2000 za naravi prijazno košnjo trenutno ni mogoče pridobiti finančne podpore.
Pri košnji lahko živalim pomagamo, če v skladu z možnostmi prilagodimo višino, hitrost in način košnje. Zelo pomembna je tudi izbira primerne mehanizacije.
Foto: Damijan Denac