Medovite rastline

Predvsem tam, kjer ni dovolj cvetočih travnikov in mejic, lahko prehranske razmere za opraševalce na njivah deloma izboljšamo s setvijo medovitih rastlin.

Medovite rastline. Foto: Blaž Koderman

Koristi

Ena največjih težav opraševalcev, kot so čmrlji, čebele samotarke in muhe trepetavke, v kmetijski krajini je pomanjkanje hrane, ki je še posebej izrazito v poletnem času. Problem pomanjkanja hrane za opraševalce je največji na območjih z intenzivno kmetijsko rabo, kjer prevladujejo njivske površine in primanjkuje ekstenzivnih, pozno košenih travnikov, ki bi zagotavljali cvetoče rastline skozi celotno rastno sezono. Pomanjkanje hrane lahko vsaj deloma ublažimo s setvijo in sajenjem medovitih rastlin. To zelo spodbujajo tudi čebelarji, saj z njimi medonosni čebeli zagotovijo dodatne prehranske vire.

Cvetoč travnik. Foto: Katarina Denac

S setvijo medovitih rastlin na območjih z intenzivno kmetijsko rabo lahko nekoliko omilimo problem pomanjkanja hrane za opraševalce, ki nastane zaradi pomanjkanja ekstenzivno rabljenih travnikov.
Foto: Katarina Denac

Kako?

Izbor rastlin
  • Za setev lahko uporabimo naslednje medovite enoletnice: sončnica, facelija, ajda, boreč, bela gorjušica in oljna redkev.
  • Bolje je sejati mešanico različnih medovitih rastlinskih vrst kot pa eno samo eno vrsto. Različne vrste opraševalcev se namreč prehranjujejo na različnih rastlinah.
  • Ker vse rastline ne cvetijo istočasno, s sajenjem mešanic različnih medovitih rastlin podaljšamo tudi obdobje cvetenja in s tem razpoložljivost hrane.
Medovite rastline. Foto: Blaž Koderman

Priporočljivo je, da uporabimo mešanico različnih medovitih vrst.
Foto: Blaž Koderman

Medovite rastline. Foto: Danilo Bevk

Nepravilna uporaba FFS je za opraševalce lahko usodna, zato jih na njivah z medovitimi rastlinami ne uporabljamo.
Foto: Danilo Bevk

Nikoli ne sejemo ali sadimo invazivnih medovitih rastlin!
  • Invazivne rastline so tujerodne rastlinske vrste, ki so k nam zašle s človeško pomočjo in se potem zelo razširile (ali imajo potencial, da se razširijo).
  • Med njimi so tudi medovite vrste, kot so japonski dresnik, kanadska zlata rozga in žlezava nedotika, zato so ponekod k njihovemu širjenju pripomogli tudi čebelarji.
  • Čeprav mnoge predvsem v poznem poletju res zagotavljajo čebeljo pašo, pa je zaradi izjemne sposobnosti izpodrivanja domorodnih rastlin vpliv invazivnih rastlinskih vrst na okolje negativen.
  • Povzročajo tudi drugo škodo, nekatere celo alergije, zato škoda zaradi sajenja invazivnih medovitih vrst v ekosistemih zelo presega kratkotrajne koristi.
Čas setve
  • Če medovite rastline zasejemo spomladi, bo ta površina celo leto namenjena opraševalcem. V primeru setve mešanice različnih medovitih vrst rastlin, pa hrano opraševalcem zagotovimo tudi tekom poletja do jeseni.
  • Medovite rastline lahko posejemo tudi poleti kot strniščni dosevek, vendar te rastline zacvetijo šele jeseni, ko večina opraševalcev že zaključi svoj življenjski krog. Učinek je zato manjši kot v primeru spomladanske setve.
Sončnice. Foto: Marija Tomšič

Sončnice sodijo med medovite kmetijske rastline, ki privabljajo opraševalce.
Foto: Marija Tomšič

Finančna podpora

Za setev medovitih rastlin v obliki naknadnih posevkov lahko pridobite finančno podporo v okviru SOPO sheme INP08.05 Naknadni posevki in podsevki.

Pogosta vprašanja

Mešanica medovitih rastlin na višku cvetenja lahko opraševalcem zagotovi bogat vir hrane, vendar pa ne zagotavlja ostalih koristi ekstenzivnih travnikov, kot so prostor za gnezdenje opraševalcev ter življenjski prostor travniških rastlin in živali. Setev medovitih rastlin je zato smiselna predvsem za obogatitev območij z intenzivnim kmetijstvom, kjer ni možno ohraniti dovolj pisanih travnikov. Kjer je možno varovati obstoječe travnike ali jih obnoviti, pa mora biti to glavna prioriteta. Pisani travniki namreč zagotavljajo tudi bolj raznolike vire hrane za različne opraševalce.

Cvetenje rastlin še ne zagotavlja medenja. Nekatere sorte kmetijskih rastlin so s selekcijo (nehote) postale manj medovite. Še bolj to velja za nekatere okrasne rastline, ki imajo tako spremenjene cvetove, da so za opraševalce medovniki in/ali prašniki nedosegljivi. Na medenje vplivata tudi rastišče in vreme.