Rosnica
Rosnica je pretežno kopenska vrsta, ki jo lahko opazimo v vodnih okoljih skoraj izključno spomladi – v obdobju parjenja.
Rosnica v Sloveniji
Rosnica je ena izmed štirih vrst rjavih žab, ki živijo v Sloveniji. Razširjena je po vsej Sloveniji do 1.000 m nadmorske višine. Pogostejša je v nižjih in toplejših legah. V Sloveniji je rosnica zavarovana vrsta in uvrščena na Rdeči seznam kot ranljiva vrsta. Stanje vrste zaradi odsotnosti monitoringa ni znano.
Kaj ta vrsta potrebuje?
-
Rosnica naseljuje raznolike kopenske habitate, kot so mokrotni travniki, svetli listnati gozdovi, gozdni robovi in mejice, kjer se zadržuje in prehranjuje večji del leta.
-
Od mrestišč, kjer jo lahko opazimo skoraj izključno v obdobju parjenja (februarja in marca), se lahko oddalji tudi do 1 km daleč. Pestri kopenski habitati, kamor se po odlaganju mrestov živali umaknejo, morajo biti zato z mrestišči dobro povezani. V kmetijski krajini te povezave pogosto predstavlja omrežje mejice in ekstenzivnih travnikov.
-
Samice odlagajo mreste posamič in jih pritrdijo na veje ali bilke v stoječih ali počasi tekočih vodah. Rosnica odlaga mreste tudi v hladnejše in globje stoječe ali počasi tekoče vode.
-
Najprimernejša mrestišča so v bližini gozda ali drugih pestrih kopenskih habitatov, ki nudijo veliko skrivališč in plena.
-
Iz jajc se izležejo rastlinojedi paglavci, ki se nato preobrazijo v mlade živali, ki zapustijo vodo. Preobražene živali so velike dober centimeter, zato je pomembno, da bregovi voda niso strmi in brez obvodne vegetacije, saj drugače vode ne morejo zapustiti.
Za rosnico je značilen podaljšan gobec ter svetlo obarvana trebušna stran in grlo, ki sta brez pik ali lis.
Foto: Aja Zamolo
Oglašanje skupine samcev rosnice.
Audio: Tomi Trilar (Prirodoslovni muzej)
Mrest rosnice, značilno pritrjen na vodno rastlinje.
Foto: Aja Zamolo
Dejavniki ogrožanja
Rosnico pri nas ogroža izginjanje stoječih voda zaradi izsuševanja, zasipavanja in sprememb rabe ter spremembe kakovosti voda zaradi onesnaževanja z ostanki fitofarmacevtskih sredstev, gnojil in komunalnih odplak. Rosnica se seli na relativno dolge razdalje in jo v zgodnjih pomladanskih dneh pogosto opazimo tudi na cestah, na t. i. črnih točkah povozov dvoživk.
Ogroža jo tudi:
-
intenziviranje rabe travnikov in spreminjanje travnikov v njive,
-
intenzivna paša, zaradi katere lahko pride do evtrofikacije voda na pašnikih,
-
opuščanje kmetijske rabe, zaradi katere pride do kopičenja mulja in zasenčenja voda,
-
ekološke pasti – vode s prestrmimi bregovi in brez vodne vegetacije,
-
poenotenje kmetijske krajine in sečnja obrežne vegetacije, mejic in ostalih krajinskih značilnosti,
-
vnos rib, ki plenijo mreste, paglavce in mlade živali ali pa objedajo vodno vegetacijo, na katero rosnica pritrjuje mreste,
-
povečana uporaba fitofarmacevtskih sredstev in gnojil v kmetijstvu,
-
urbanizacija in cestna infrastruktura.
Rosnice takoj po mrestenju zapustijo vodo in se preostali del leta zadržujejo na kopnem.
Foto: Aja Zamolo
Kako lahko pomagam?
Video
Varstvo dvoživk in plazilcev v kmetijski krajini
Aja Zamolo (CKFF) (vir: projekt EIP KROTA)