Mlake (male stoječe vode)
Mlake so pomembna življenjska okolja za dvoživke. Tu odlagajo mreste, jajca ali ličinke, nekatere pa se tudi po obdobju parjenja zadržujejo v vodi ali ob njej.
Koristi
Mlake so majhne do velike kotanje s stoječo vodo. V dobro strukturiranih mlakah z različno globokimi predeli je voda stalna, le ob največji suši se izsušijo tudi najgloblji deli. Vodno rastlinje, ki je redno prisotno v stalnih mlakah, nudi dvoživkam skrivališča in mesta za odlaganje jajc.
Izguba vodnih habitatov v povezavi s kmetijstvom je bila prepoznana kot ena izmed ključnih groženj dvoživkam in se dogaja še dandanes. Vodna okolja pa so tudi mnogo več kot pomembne točke biodiverzitete v kmetijski krajini. Večina ključnih ekosistemskih storitev mokrišč, med katere sodijo tudi manjše stoječe vode, je vezanih na uravnavanje razmer v okolju. Ne glede na to, ali gre za tekoče ali stoječe, stalne ali začasne vode, imajo mokrišča zelo pomembno vlogo pri ohranjanju čiste pitne vode in uravnavanju klime. V bližini voda prav tako ne prihaja do prekomernega izsuševanja tal.
Zelena rega (na sliki) in druge vrste dvoživk mlake uporabljajo kot mrestišča, skrivališča in tudi prehranjevališča.
Foto: Katja Konc
S postavitvijo ograje okrog mlake na pašnikih z večjo obtežbo živine lahko preprečimo evtrofikacijo (prekomerno kopičenje hranil).
Foto: Aja Zamolo
Ključni napotki
- Mlako je najbolje vzpostaviti tam, kjer je že bila v preteklosti ali kjer imamo nepropustnost dna že zagotovljeno z glineno podlago.
- V neposredni bližini mlake vzpostavimo tudi nova zatočišča, kot so mejice in skladnjaki, in sicer predvsem v krajini, kjer le-teh primanjkuje.
- Neprepustnost dna mlake zagotovimo z uporabo naravnih neprepustnih danosti, glinenim nanosom ali uporabo neprepustne folije.
- Kotanja naj ima različno globoke predele za zagotavljanje raznolikega vodnega rastlinja in mikropogojev za odlaganje mrestov oziroma jajčec.
- Osončenost mlake zagotovimo z odstranitvijo grmovne in drevesne zarasti na zemljišču ali delu zemljišča, kjer bo urejena nova mlaka.
- Na brežinah nad najvišjim nivojem vode po vzpostavitvi mlake ponovno razgrnimo travno rušo, ki smo jo dvignili med izkopom mlake.
- Vzpostavimo 10–20 m varovalni pas okrog mlake in preprečimo izpostavljenosti gnojevki ali FFS-jem in drugim škodljivim snovem.
- V mlako ne vlagamo rib. Če so že prisotne, jih odstranimo.
- Če želimo zagotoviti stalnost mlake, jo moramo občasno vzdrževati in s tem zagotavljati primeren habitat za različne vrste dvoživk in drugih na vodo vezanih organizmov.
Kako?
Shematski prikaz vzpostavljene mlake s folijo.
Vir: Center za kartografijo favne in flore
Prikaz vzpostavitve nove mlake s folijo
Finančna podpora
Za vzpostavljanje ali obnovo mlak za dvoživke v kmetijski krajini trenutno ni mogoče pridobiti finančne podpore.
V okviru Strateškega načrta SKP je predvidena nova operacija IRP22 Neproizvodne naložbe, povezane z izvajanjem naravovarstvenih podintervencij SN 2023-2027, v okviru katere bo mogoče predvidoma pridobiti tudi podpore za obnovo mlak.
Pogosta vprašanja
Video
Vzpostavitev in obnova vodnih habitatov (vir: Center za kartografijo favne in flore)