Hribski urh
Hribskega urha najpogosteje najdemo v začasnih vodah, kot so luže v kolesnicah, korita za napajanje živine ali jarki, ki so dobro osončene in brez rib.
Hribski urh v Sloveniji
Alterniranje dveh samcev hribskega urha.
Audio: Tomi Trilar (Prirodoslovni muzej)
Samci hribskega urha samice privabljajo z značilnim »ukanjem« skoraj izključno v brezvetrju in jasnem vremenu.
Foto: Aja Zamolo
Hribskega urha najdemo tudi v začasnih vodah.
Foto: Aja Zamolo
Kaj ta vrsta potrebuje?
- Hribski urh prvenstveno naseljuje počasi tekoče potoke s tolmuni, manjše stoječe vode in razlitja na močvirnih travnikih. Poleg tega uporablja tudi stalne luže v kolesnicah ali druge uleknine napolnjene z vodo, ki so pogosto posledica delovanja človeka (uporabe težke mehanizacije).
- Najprimernejša mrestišča so osončena in plitva, le mestoma bogata z vodno vegetacijo, z dobro strukturiranimi bregovi in brez rib.
- Razmnoževanje hribskih urhov poteka od konca aprila do avgusta. Med parjenjem samci lebdijo na vodni gladini in se oglašajo z značilnim ukanjem, zato so popolnoma prerasle vode zanje neprimerne.
- Samice po parjenju mreste (skupke jajc) pritrdijo na vodno rastlinje in vejice ali odlagajo kar prosto na dno. Paglavci se iz jajc izvalijo v nekaj dneh in po enem mesecu kot mladi osebki zapustijo vodo. Tako izbirajo vode z vsaj nekaj možnostmi pritrjanja mresta in položnimi brežinami.
- Od mrestišč se hribski urh oddalji le za krajše razdalje (do 500 m), zato potrebuje zatočišča, prezimovališča in primerne kopenske habitate za prehranjevanje v njihovi neposredni bližini.
- Na kopnem si v svetlih gozdovih ob potokih in na močvirnih travnikih poiščejo zatočišča pod odmrlim lesom in kamni ter med koreninami dreves in grmovja, kjer tudi prezimujejo.
Dejavniki ogrožanja
Poglavitni razlog za upad populacij hribskega urha pri nas in drugje v Evropi je intenzifikacija rabe gozdov in kmetijskih zemljišč ter izguba vodnih življenjskih okolij zaradi izsuševanja ali nerabe. Medsebojna povezanost voda in povezanost s primernimi kopenskimi habitati preko omrežja mejic in ekstenzivnega travinja je ključna za varstvo vrste. Kjer selitvene poti hribskih urhov med mrestišči in kopenskimi habitati potekajo čez prometne ceste, grožnjo predstavljajo tudi povozi.
Ogroža ga tudi:
- intenziviranje rabe travnikov in spreminjanje travnikov v njive,
- intenzivna paša, zaradi katere lahko pride do evtrofikacije voda na pašnikih,
- opuščanje kmetijske rabe, zaradi katere pride do kopičenja mulja in zasenčenja voda,
- ekološke pasti – vode s prestrmimi bregovi in brez vodne vegetacije,
- poenotenje kmetijske krajine in sečnja obrežne vegetacije, mejic in ostalih krajinskih značilnosti,
- vnos rib, ki plenijo mreste, paglavce in mlade živali ali pa objedajo vodno vegetacijo, na katero hribski urh pritrjuje mreste,
- povečana uporaba fitofarmacevtskih sredstev in gnojil v kmetijstvu,
- urbanizacija in cestna infrastruktura.
Ob nevarnosti hribski urh izpostavi z opozorilnimi barvami obarvano trebušno stran.
Foto: Katja Konc
V obdobju parjenja se samec oprime samice v tesen paritveni objem, ki ga imenujemo ampleksus.
Foto: Katja Konc
Kako lahko pomagam?
Video
Dvoživke (hribski urh) v projektu Vezi narave
(vir: Udruga Hyla)
Varstvo dvoživk in plazilcev v kmetijski krajini
Aja Zamolo (CKFF) (vir: projekt EIP KROTA)