Veliki pupek
Veliki pupek naseljuje večje vode z veliko vodne vegetacije in brez rib, pogosto ga najdemo tudi v vodah, ki jih je ustvaril človek (npr. kali ali gramoznice).
Veliki pupek v Sloveniji
Veliki pupek je med največjimi pupki v Evropi. V Sloveniji je splošno razširjen, a razmeroma redek, saj je izredno občutljiv na spremembe v vodnih in kopenskih habitatih.
Veliki pupek je v Sloveniji zavarovana in ranljiva vrsta, ki je uvrščena na Rdeči seznam ogroženih vrst dvoživk. Njegova številčnost se zmanjšuje zaradi izginjanja med seboj povezanih vodnih teles. V preteklih letih se je varstvo vrste začelo tudi s konkretnimi varstvenimi ukrepi – vzpostavljanjem novih stoječih voda.
Veliki pupek spada med evropsko ogrožene vrste, za katere so bila določena posebna ohranitvena območja – območja Natura 2000.
Foto: Aja Zamolo
Velikega pupka pogosto najdemo v večjih osončenih kalih z veliko vodnega rastlinja.
Foto: Aja Zamolo
Kaj ta vrsta potrebuje?
- Mrestišča velikega pupka so občasne in stalne, stoječe ali počasi tekoče vode z veliko vodnega rastlinja in brez rib. Pogosto ga najdemo tudi v antropogenih habitatih, kot so gramoznice, zadrževalniki, mlake za napajanje ali vaški kali.
- Na mrestišča živali običajno pridejo konec februarja ali v začetku marca in se tam zadržujejo do tri mesece. Po oploditvi samica vsako jajce posebej zavije v liste vodnih rastlin, zato je prisotnost vodnega rastlinja ključna.
- Vodo veliki pupek zapusti najkasneje jeseni, ko se napoti proti prezimovališčem, lahko pa tudi že pred tem in dobršen del sezone preživi na kopnem.
- Večina odraslih živali se zadržuje v 250 m pasu ob mrestišču, gostota pupkov pa z razdaljo od mrestišča postopoma upada. Seli se do kilometer daleč od mrestišč, zato je zelo pomembno ohranjanje goste mreže primernih in med seboj povezanih voda.
- V zaledju vodnih habitatov veliki pupek potrebuje pestre kopenske habitate, kot so ekstenzivna travišča, grmišča in mejice z veliko skrivališči, kjer najdemo pestre združbe nevretenčarjev, ki so njegov plen. Kopenske habitate uporablja tudi za prezimovanje.
Dejavniki ogrožanja
Poglavitni razlog za upad populacij velikega pupka pri nas in drugje v Evropi je izsuševanje in sprememba rabe vodnih habitatov, saj vrsta potrebuje med seboj povezane vode brez rib, ki imajo v zaledju tudi pestre kopenske habitate. Ker pogosto naseljuje antropogene habitate, ga ogroža tudi opuščanje rabe in zaraščanje kmetijskih površin, kar privede do zasenčenja in kopičenja mulja. Zelo so občutljivi na kakovost vode, zato nanje negativno vpliva tudi spiranje fitofarmacevtskih sredstev in gnojil, prevelika obtežba s pašno živino in komunalne odplake.
Ogroža ga tudi:
- intenziviranje rabe travnikov in spreminjanje travnikov v njive,
- intenzivna paša, zaradi katere lahko pride do evtrofikacije voda na pašnikih,
- vode s prestrmimi bregovi brez vodne vegetacije, ki predstavljajo ekološko past, saj predvsem mlade, pravkar preobražene živali ne morejo zapustiti vode,
- poenotenje kmetijske krajine in sečnja obrežne vegetacije, mejic in ostalih krajinskih značilnosti,
- vnos rib, ki plenijo mreste, ličinke in mlade živali ali pa objedajo vodno vegetacijo, v liste katere samice zavijajo jajca,
- povečana uporaba fitofarmacevtskih sredstev in gnojil v kmetijstvu,
- urbanizacija in cestna infrastruktura.
Veliki pupek potrebuje v bližini mrestišč kopenske habitate, kjer lahko prezimi. Na kmetiji so to včasih tudi kletni prostori.
Foto: Aja Zamolo
Veliki pupek se seli le na kratke razdalje (do enega kilometra), zato je za ohranjanje ključna gosta mreža primernih voda, obdanih s pestrimi kopenskimi okolji.
Foto: Aja Zamolo
Kako lahko pomagam?
Video
Gozdarji za Naturo 2000: Dvoživke v Sloveniji
(Vir: Ministrstvo za naravne vire in prostor, Natura 2000 Slovenija)
Video
Varstvo dvoživk in plazilcev v kmetijski krajini
Aja Zamolo (CKFF) (vir: projekt EIP KROTA)