Veliki pupek

Veliki pupek naseljuje večje vode z veliko vodne vegetacije in brez rib, pogosto ga najdemo tudi v vodah, ki jih je ustvaril človek (npr. kali ali gramoznice).

Veliki pupek. Foto: Marta Jakopič

Veliki pupek v Sloveniji

Veliki pupek je med največjimi pupki v Evropi. V Sloveniji je splošno razširjen, a razmeroma redek, saj je izredno občutljiv na spremembe v vodnih in kopenskih habitatih.

Veliki pupek je v Sloveniji zavarovana in ranljiva vrsta, ki je uvrščena na Rdeči seznam ogroženih vrst dvoživk. Njegova številčnost se zmanjšuje zaradi izginjanja med seboj povezanih vodnih teles. V preteklih letih se je varstvo vrste začelo tudi s konkretnimi varstvenimi ukrepi – vzpostavljanjem novih stoječih voda.

Veliki pupek. Foto: Aja Zamolo

Veliki pupek spada med evropsko ogrožene vrste, za katere so bila določena posebna ohranitvena območja – območja Natura 2000.
Foto: Aja Zamolo

Habitat velikega pupka. Foto: Aja Zamolo

Velikega pupka pogosto najdemo v večjih osončenih kalih z veliko vodnega rastlinja.
Foto: Aja Zamolo

Kaj ta vrsta potrebuje?

  • Mrestišča velikega pupka so občasne in stalne, stoječe ali počasi tekoče vode z veliko vodnega rastlinja in brez rib. Pogosto ga najdemo tudi v antropogenih habitatih, kot so gramoznice, zadrževalniki, mlake za napajanje ali vaški kali.
  • Na mrestišča živali običajno pridejo konec februarja ali v začetku marca in se tam zadržujejo do tri mesece. Po oploditvi samica vsako jajce posebej zavije v liste vodnih rastlin, zato je prisotnost vodnega rastlinja ključna.
  • Vodo veliki pupek zapusti najkasneje jeseni, ko se napoti proti prezimovališčem, lahko pa tudi že pred tem in dobršen del sezone preživi na kopnem.
  • Večina odraslih živali se zadržuje v 250 m pasu ob mrestišču, gostota pupkov pa z razdaljo od mrestišča postopoma upada. Seli se do kilometer daleč od mrestišč, zato je zelo pomembno ohranjanje goste mreže primernih in med seboj povezanih voda.
  • V zaledju vodnih habitatov veliki pupek potrebuje pestre kopenske habitate, kot so ekstenzivna travišča, grmišča in mejice z veliko skrivališči, kjer najdemo pestre združbe nevretenčarjev, ki so njegov plen. Kopenske habitate uporablja tudi za prezimovanje.

Dejavniki ogrožanja

Poglavitni razlog za upad populacij velikega pupka pri nas in drugje v Evropi je izsuševanje in sprememba rabe vodnih habitatov, saj vrsta potrebuje med seboj povezane vode brez rib, ki imajo v zaledju tudi pestre kopenske habitate. Ker pogosto naseljuje antropogene habitate, ga ogroža tudi opuščanje rabe in zaraščanje kmetijskih površin, kar privede do zasenčenja in kopičenja mulja. Zelo so občutljivi na kakovost vode, zato nanje negativno vpliva tudi spiranje fitofarmacevtskih sredstev in gnojil, prevelika obtežba s pašno živino in komunalne odplake.

Ogroža ga tudi:

  • intenziviranje rabe travnikov in spreminjanje travnikov v njive,
  • intenzivna paša, zaradi katere lahko pride do evtrofikacije voda na pašnikih,
  • vode s prestrmimi bregovi brez vodne vegetacije, ki predstavljajo ekološko past, saj predvsem mlade, pravkar preobražene živali ne morejo zapustiti vode,
  • poenotenje kmetijske krajine in sečnja obrežne vegetacije, mejic in ostalih krajinskih značilnosti,
  • vnos rib, ki plenijo mreste, ličinke in mlade živali ali pa objedajo vodno vegetacijo, v liste katere samice zavijajo jajca,
  • povečana uporaba fitofarmacevtskih sredstev in gnojil v kmetijstvu,
  • urbanizacija in cestna infrastruktura.
Veliki pupek. Foto: Aja Zamolo

Veliki pupek potrebuje v bližini mrestišč kopenske habitate, kjer lahko prezimi. Na kmetiji so to včasih tudi kletni prostori.
Foto: Aja Zamolo

Mlaka. Foto: Aja Zamolo

Veliki pupek se seli le na kratke razdalje (do enega kilometra), zato je za ohranjanje ključna gosta mreža primernih voda, obdanih s pestrimi kopenskimi okolji.
Foto: Aja Zamolo

Kako lahko pomagam?

Ohranimo in obnavljajmo stoječe vode
Ohranjajmo obstoječe stoječe vode, kot so mlake in kali. Ko takšne vode presušijo prehitro, da bi omogočile preobrazbo paglavcev v mlade živali, ki preidejo na kopno, jih je treba obnoviti. V večini primerov to ni pogosteje kot na pet let. Obnovimo jih z odstranjevanjem mulja, zagotavljanjem nepropustnosti dna in ohranjanjem osončenosti. Po potrebi poskrbimo tudi za odstranjevanje rib. Nikoli ne obnavljamo hkrati vseh voda na nekem območju, ampak jih ohranjamo v različnih sukcesijskih stanjih stopnjah zaraščanja.
Vzpostavimo novo mlako
V bližini gozdnega roba ali mejice (najbolje na ekstenzivnem pašniku ali travniku) lahko vzpostavimo novo mlako z dovolj plitvinami, položnimi brežinami in bogatim vodnim rastlinjem. Za velikega pupka se priporoča večje vode (100–500 m2), ki naj bodo popolnoma oziroma čim bolj osončene.
Ohranimo mejice in skupine dreves
Preprečimo odstranjevanje obstoječih mejic in skupin dreves, ki so ključnega pomena za selitev velikih pupkov med kopenskimi in vodnimi habitati. To je še posebej pomembno po izvedbi komasacij in drugih agrotehničnih operacij. Pritalni del mejice naj bo raznolik in naj vsebuje elemente kot so zeleni odrez, štori in skale. Zeliščni pas pokosimo na vsakih nekaj let, v kolikor so prisotne invazivne rastlinske vrste pa vsaj enkrat na leto. Do roba obdelovalne površine vzpostavimo tudi širši travniški pas, ki ga kosimo letno.
Zasaditev mejic
Z zasaditvijo drevesne ali grmovne mejice bomo izboljšali življenjsko okolje tudi za velikega pupka. Mejice lahko posadimo na robove kmetijskih zemljišč, predvsem v bližini mlak. Mejico umestimo tako, da se njena linija ne zaključi ob prometni cesti. Izberimo avtohtone drevesne (npr. maklen, jesen, brek, dob) in grmovne vrste (npr. glog, brogovito, rdeči dren, črni trn in črni bezeg).
Ekstenzivna raba travinja

Na travnikih opravimo največ dve košnji na leto, te pa izvedemo na enega izmed naravi prijaznih načinov. Višina košnje naj bo nad 10 cm. Zmanjšajmo obseg gnojenja oz. se mu, če se le da, odpovejmo. V pasu 10–20 metrov okrog mlak, počasi tekočih potokov in drugih mrestišč velikega pupka ne uporabljamo fitofarmacevtskih sredstev in ne gnojimo. Najbolje je, da tam vzpostavimo ekstenzivne travnike s pozno košnjo ali pašnike z zmanjšano obtežbo. Izognimo se uporabi kmetijske mehanizacije zvečer in ponoči, ko so dvoživke najbolj aktivne.

Ekstenzivna paša in dostop živine do mlake

Izogibajmo se paši na težkih tleh, ki so slabo nosilna. Na pašnikih z večjo obtežbo in kjer so mlake na dnu vrtač in podobnih reliefnih struktur, da mlako ogradimo, da preprečimo povečan vnos organskih snovi. Za napajanje pašne živali lahko vodo speljemo iz mlake v korito.

Ohranjanje mokrotnih travnikov

Mokrotni travniki so primerno kopensko okolje za prehranjevanje odraslih velikih pupkov, vendar jih danes pogosto ogroža intenzifikacija njihove rabe in premena v njive. Prednostno takšne travnike kosimo pozno in se izogibajmo gnojenju in poglabljanju melioracijskih jarkov, saj s tem površino osušimo, vrstno spremenimo vegetacijo na travniku in povečamo možnosti za vdor invazivnih vrst, kot je zlata rozga.

Spomladi vozimo previdno

V pomladanskih mesecih poteka selitev velikih pupkov med kopenskimi habitati (gozdovi, mejice ali drugi manjši strukturni elementi v krajini, kjer živali prezimujejo) in mrestišči. Kljub temu, da gre za vrsto, ki se seli na krajše razdalje, prihaja do povozov (t. i. črne točke), kjer selitvene poti prečkajo ceste, ko te ležijo blizu mrestišč. Med vožnjo bodimo v tem času zato posebej pozorni in prilagodimo hitrost. Kritičen čas je predvsem zvečer in ponoči, saj takrat selitev poteka najbolj intenzivno.

Video

Gozdarji za Naturo 2000: Dvoživke v Sloveniji
(Vir: Ministrstvo za naravne vire in prostor, Natura 2000 Slovenija)

Video

Varstvo dvoživk in plazilcev v kmetijski krajini
Aja Zamolo (CKFF) (vir: projekt EIP KROTA)

Gradiva