Varstvo gnezd pribe

Priba je ogrožena ptica, ki gnezdi pretežno na njivah, zato med kmetijskimi opravili pogosto pride do nenamernega uničenja njenih gnezd. Njeno gnezditveno uspešnost lahko izboljšamo, če se spomladi z mehanizacijo izognemo njenim gnezdom.

Gnezdo pribe. Foto: Tilen Basle

Koristi

Prvotno je priba gnezdila na vlažnih travnikih in barjih z nizko vegetacijo in mestoma golimi tlemi. Takšne površine so bile z izsuševanjem in spreminjanjem v obdelovalne površine v preteklosti večinoma izkrčene, zato je priba začela drugotno gnezditi tudi na njivah, ki so z vidika njenih ekoloških potreb nekoliko podobne prvotnim gnezdiščem.

Gnezditveni uspeh prib pa je na njivah običajno zelo slab. Pri spomladanskih kmetijskih opravilih, kot so oranje, brananje, sejanje in nanašanje gnojil, ki časovno sovpadajo z obdobjem njene gnezditve (od sredine marca do junija), namreč prihaja do nenamernega uničenja njenih gnezd, ki so običajno dobro skrita na tleh.

Če majhen del njive v neposredni okolici gnezda izvzamemo iz obdelave, dokler pribe ne zaključijo z gnezditvijo, pribam omogočimo možnost, da varno speljejo svoje mladiče. Na ta način lahko zagotovimo bistveno večji gnezditveni uspeh te vrste in prispevamo k postopnemu okrevanju njene gnezditvene populacije v Sloveniji, ki se je v zadnjih 15 letih zmanjšala za kar tretjino.

Odrasla priba. Foto: Alen Ploj

Priba je talna gnezdilka, ki je zaradi izsuševanja mokrišč pričela gnezditi na ornih površinah, kjer so gnezda pod pritiskom mehanizacije.
Foto: Alen Ploj

Označeno gnezdo pribe. Foto: Tilen Basle

Najdeno gnezdo ornitolog nevpadljivo označi s tankimi količki. To kmetu omogoča, da se lahko gnezdu med kmetijskimi opravili izogne.
Foto: Tilen Basle

Ključni napotki

  • Varstvo gnezd pribe v okviru sheme SOPO poteka na Dravsko-Ptujsko-Središkem polju in na Ljubljanskem barju.
  • Ornitologi na terenu poiščejo gnezdo pribe in ga označijo s količki.
  • Lokalni kmetijski svetovalec opravi terenski obisk gnezda s kmetom in mu razloži potek ukrepa za varstvo pribe.
  • Na označenem delu njive niso dovoljena nobena dela s traktorjem ali drugo mehanizacijo, ki bi lahko poškodovala gnezdo do datuma, ki omogoča uspešno gnezditev. Na preostalem delu njive obdelava poteka normalno.

Kje je priba naredila gnezdo?

Z miško podrsajte po fotografiji in ga poiščite.

Mladiči pribe. Foto: Blaž Blažič

Foto: Blaž Blažič

Kako?

  • Ornitologi (biologi, ki se ukvarjajo s pticami) med marcem in majem spremljajo orne površine in beležijo prisotnost prib. Njihova gnezda poiščejo na podlagi vedenja odraslih ptic, kot je svatovanje, preganjanje plenilcev in čepenje na tleh.
  • Dogajanje lahko spremljamo tudi sami, saj so te ptice razmeroma lahko prepoznavne in imajo značilno oglašanje. Če na svojih njivah opazimo pribe, bodimo pri obdelavi še posebej previdni. Gnezda so na tleh dobro skrita, a jih je s pozornim opazovanjem vedenja prib mogoče opaziti tudi med vožnjo s traktorjem.
  • Najdeno gnezdo ornitolog nevpadljivo označi s tankimi količki, ki so zapičeni v razdalji približno 1 m okoli gnezda. Zabeleži tudi natančne koordinate gnezda.
  • Ornitologi koordinate sporočijo Agenciji za kmetijske trge in razvoj podeželja (AKTRP), ta pa obvesti lokalne kmetijske svetovalce, ki se s kmetom dogovorijo za terenski obisk.
  • Na terenskem obisku svetovalec kmetu razloži pomen in potek ukrepa za varstvo pribe. V kolikor se kmet odloči za vpis v shemo, gnezdo fotografira z aplikacijo Sopotnik na mobilnem telefonu. Fotografija služi kot dokazilo vzpostavitve varovanja.
  • Na označenem delu njive niso dovoljena nobena dela s traktorjem ali drugo mehanizacijo, ki bi lahko poškodovala gnezdo. V okolici gnezda pa obdelava lahko poteka normalno.
  • Kmet mora gnezdo z aplikacijo Sopotnik ponovno fotografirati med 15. in 20. junijem, ko preneha njegova obveza varovanja in lahko njivo ponovno obdeluje v celoti brez omejitev.
  • Gnezdu se ne približujmo (še posebej ne peš), razen če je to nujno potrebno zaradi označitve gnezda s količki in terenskega ogleda, saj tako naravne plenilce lahko opozorimo na lokacijo gnezda.

Video s predstavitvijo ukrepa

Varstvo pribe na njivah (Češka)

Finančna podpora

Za sodelovanje v ukrepu lahko nosilci kmetijskih gospodarstev na upravičenih območjih za varstvo posameznega gnezda pridobijo finančno nadomestilo v višini 200 EUR. Podporo pridobite z vpisom v shemo INP08.09 Varstvo gnezd pribe, ki poteka v okviru Sheme za okolje in podnebje (SOPO). Za več informacij se obrnite na svojega kmetijskega svetovalca.

Galerija

Pogosta vprašanja

S sodelovanjem v shemi imate tri obveznosti:

  1. Ob vstopu v ukrep morate z aplikacijo Sopotnik fotografirati označeno gnezdo s količki (običajno je to na terenskem ogledu s svetovalcem, ki vam bo tudi pomagal naložiti aplikacijo na vaš mobilni telefon, če je še nimate).
  2. V času gnezditvene sezone morate med obdelavo svojih ornih površin obvoziti označen del z gnezdom.
  3. Gnezdo s količki morate z aplikacijo Sopotnik ponovno fotografirati med 15. in 20. junijem.

Obveznost sodelovanja v shemi je enoletna. Za to shemo ni predvideno vodenje evidenc niti ni potrebna udeležba na usposabljanjih.

Da. Od trenutka, ko prvič fotografirate gnezdo, je vaša odgovornost le, da na označenem delu njive v neposredni okolici gnezda ne izvajate kmetijskih opravil. Z varstvom gnezda pribam omogočimo možnost, da uspešno speljejo svoje mladiče. Kljub naši skrbi pa se žal lahko zgodi, da bo gnezdo propadlo iz kakšnega drugega razlog, kot je na primer lokalna poplava ob večjem dežju ali izplenitev gnezda s strani naravnih plenilcev. Gre za višjo silo, ki ne vpliva na izplačilo podpore.

Količke moramo v teh primerih nemudoma ponovno namestiti zaradi potreb kontrole oziroma jih nadomestiti sami.

Seveda. V kolikor iz kakršnega koli razloga v shemi ne želite sodelovati, preprosto upoštevajte navodila, ki jih boste prejeli ob posvetu s svojim svetovalcem in se gnezdu izogibajte med obdelavo dokler ne boste opazili, da so ga mladiči zapustili. Po tem lahko ta del njive vključite nazaj v normalno obdelavo.

Če na svoji njivi opazite pribe, lahko svoje opazovanje sporočite na kmetijsko svetovalno službo. Lahko pa tudi sami preverite, ali vaša površina leži znotraj sloja za vpis ukrepa, in sicer na Javnem pregledovalniku RKG (izberite skupino Kontroli sloj in označite sloj VGP: Varstvo gnezd pribe). Edini območji, kjer je vpis ukrepa zaenkrat možen, sta Ljubljansko barje in Dravsko-Ptujsko-Središko polje.