Bela štorklja
Bela štorklja je verjetno najbolj karizmatična gnezdilka podeželskih naselij v nižinah. V zadnjih letih se iz vzhodne Slovenije širi tudi proti zahodu.
Bela štorklja v Sloveniji
Večina belih štorkelj v Sloveniji naseljuje panonski svet, zlasti Mursko, Dravsko in Krško ravan, Slovenske in Dravinjske gorice, Dolenjsko podolje, Belo krajino in Goričko. Preostanek populacije najdemo na ravninah in podoljih predalpskega in dinarskega sveta.
Populacija bele štorklje je v Sloveniji v zmernem porastu. Leta 2023 je pri nas gnezdilo 300 parov, kar je največ doslej. Območje razširjenosti se širi predvsem proti zahodu, npr. na Gorenjsko, kjer se je od leta 1999 število gnezdečih parov povečalo iz 1 na 18. Nasprotno se zmanjšuje populacija na Murski ravni, kjer je običajno zabeležena tudi najslabša rodnost, in na Šentjernejskem polju.
Bela štorklja je velika črno-bela ptica z dolgim vratom in rdečim kljunom.
Foto: Alen Ploj
Ekstenzivni travniki so za belo štorkljo najugodnejši prehranjevalni habitat.
Foto: Martin Schneider-Jacoby
Rade se prehranjujejo na sveže pokošenih travnikih, saj tam hitro opazijo svoj plen, zato je zanje koristno, če košnja poteka mozaično.
Foto: Damijan Denac
Kaj ta vrsta potrebuje?
-
Največ belih štorkelj pri nas gnezdi na drogovih (električnih ali namensko postavljenih), nekaj več kot 15 % pa na dimnikih. Zelo redko lahko gnezdi tudi na drevesu. Pri nas gnezdijo vsaj 6 metrov nad tlemi.
-
Ustrezajo ji visoke temperature v maju, ko mladiči še ne zmorejo uravnavati telesne temperature.
-
Najugodnejši prehranjevalni habitat bele štorklje je kombinacija ekstenzivnih travnikov in pašnikov. Čeprav se lahko prehranjuje tudi na njivah, je na območjih z večjim deležem njiv zanjo na voljo manj hrane, kar se odraža v nižji gnezditveni uspešnosti.
-
Domači okoliš enega para bele štorklje je običajno velik 1–10 km2, lahko pa je tudi večji. Okrog 80 % prehranjevanja štorklje opravijo v radiju 1,5 km od gnezda, razdalja pa se zmanjšuje, ko postajajo mladiči večji.
-
Bela štorklja se prehranjuje z žuželkami, lovi pa tudi male sesalce, dvoživke, plazilce, ribe in deževnike. Kadar je na voljo malo plena, se lahko hrani z mrhovino. Na dan zaužije približno 300 g hrane.
-
V letih s slabimi prehranjevalnimi razmerami lahko bele štorklje izvržejo enega ali več mladičev iz gnezda, s čimer povečajo verjetnost preživetja ostalih mladičev in lastno preživetje.
-
Večina belih štorkelj prezimuje v tropski Afriki, vedno več pa jih zimo preživi v Evropi, tudi v Sloveniji. V naše kraje se vrača aprila, gnezditev pa se zaključi do sredine julija.
Dejavniki ogrožanja
Belo štorkljo ogroža izginjanje travnikov in povečevanje monokulturnih njivskih površin, saj se s tem zmanjšuje količina njene hrane. Oboje je tudi posledica osuševanja nekoč poplavnih ravnic v okolici nižinskih rek in izvedbe komasacij.
Mlade bele štorklje na gnezdu spomladi (do konca maja) še ne zmorejo uravnavati telesne temperature in se lahko v primeru slabega vremena podhladijo. Zanje so nevarne tudi vse pogostejše poletne nevihte s točo.
Pomemben dejavnik smrtnosti odraslih ptic in poletelih mladičev je elektroudar in trk z električnimi vodniki.
Kot selivka je bela štorklja izpostavljena številnim grožnjam na selitvi in prezimovališčih. Te vključujejo predvsem lov in zastrupitev z onesnaženimi viri hrane.
Bele štorklje pogosto gnezdijo na električnih ali namensko postavljenih drogovih. Mladiči imajo za razliko od odraslih črn kljun.
Foto: Alen Ploj
Kako lahko pomagam?
Pogosta vprašanja
Video
Klopotanje belih štorkelj