Strašničin in temni mravljiščar
Strašničin in temni mravljiščar poseljujeta ekstenzivne vlažne in mokrotne travnike, kjer za svoj razvoj potrebujeta zdravilno strašnico in določene vrste rdečih mravelj.
Strašničin in temni mravljiščar v Sloveniji
Strašničin mravljiščar je v Sloveniji razširjen od Ilirske Bistrice in Vipavske doline pa vse do Goričkega, s centri razširjenosti na Ljubljanskem barju, v Vipavski dolini in Postojnski kotlini. Temni mravljiščar pa je omejen le na severovzhod države. V Prekmurju (predvsem na Goričkem) in v Celjski kotlini še živijo večje populacije, drugje pa so populacije razdrobljene in pogosto izolirane.
Strašničin in temni mravljiščar sta v Sloveniji ogrožena in njune populacije so v upadu. Na določenih območij sta tudi lokalno izumrla. Stanje strašničinega mravljiščarja je slabo v osrednjih Slovenskih goricah in na Ljubljanskem barju v okolici Bevk. Stabilno stanje je v območjih na Goričkem in ob Nanoščici, kjer se izvaja monitoring vrste. Temni mravljiščar je v Slovenskih goricah tik pred izumrtjem. Na Goričkem je bilo v območju, kjer spremljamo stanje vrste, zabeleženo zmanjšanje površine, ki jo poseljuje.
Mokrotni travniki, kjer raste zdravilna strašnica in so prisotne določene vrste rdečih mravelj, so življenjski prostor strašničinega in temnega mravljiščarja.
Foto: Barbara Zakšek
Strašničin mravljiščar.
Foto: Barbara Zakšek
Kaj mravljiščarja potrebujeta?
- Strašničin in temni mravljiščar živita na ekstenzivnih vlažnih in mokrotnih travnikih, kjer za svoj razvoj nujno potrebujeta zdravilno strašnico in mravlje iz rodu rdečk.
- V času pojavljanja odraslih osebkov (večinoma v juliju) morajo na travniku zdravilne strašnice cveteti, saj samice odložijo svoja jajčeca prav na socvetja.
- Iz jajčec se izležejo gosenice, ki se v socvetju zdravilne strašnice hranijo 3 do 4 tedne, zato morajo v tem času (julij in avgust) travniki ostati nepokošeni.
- V avgustu ali začetku septembra se gosenice spustijo na tla in mravlje jih po posvojitvenem ritualu odnesejo v svoja mravljišča. V mravljiščih, ki se nahajajo v tleh, gosenice preživijo zimo.
Dejavniki ogrožanja
Strašničinega in temnega mravljiščarja ogrožajo številni dejavniki:
- izginjanje negnojenih in največ dvakrat košenih vlažnih in mokrotnih travnikov zaradi premene v njive, povečanega gnojenja ali števila košenj;
- izginjanje mozaične košnje večjih travniških površin;
- čas košnje, ki zdravilni strašnici ne omogoči cvetenja v času letanja strašničinega in temnega mravljiščarja;
- čas košnje, ko so jajčeca ali gosenice v socvetjih zdravilne strašnice;
- odvoz svežega odkosa iz travnika, ko so jajčeca ali gosenice še v socvetjih zdravilne strašnice;
- paša na površinah, kjer živita strašničin in temni mravljiščar;
- izsuševanje travnikov;
- opuščanje kmetijstva in posledično zaraščanje odprte krajine z gozdom.
Čas košnje močno vpliva na preživetje strašničinega in temnega mravljiščarja.
Foto: Barbara Zakšek
Kako lahko pomagam?
Video
Gorička krajina: metulji
(vir: Javni zavod Krajinski park Goričko)
Varstvo metuljev v kmetijski krajini
Barbara Zakšek (CKFF) (vir: projekt EIP KROTA)
Finančna podpora
Na upravičenih območjih Natura 2000 lahko zaprosite za Kmetijsko-okoljsko-podnebnih plačila v okviru sheme Traviščni habitati metuljev (MET).