Mezotrofni do evtrofni gojeni travniki (Arrhenatheretalia elatioris) (HT 6510)
Visoka pahovkovja v Sloveniji predstavljajo daleč najpogostejšo obliko travišč, vendar so zaradi različnih sprememb v načinu rabe danes v neugodnem (slabem) stanju.
Stanje v Sloveniji
Travniki s prevladujočo visoko pahovko oziroma visoka pahovkovja so razširjena od nižin do montanskega pasu na globljih in rodovitnih tleh, ki so bolj ali manj pognojena, zato je naravna produktivnost takih travišč velika. Večinoma so to večkrat košeni travniki, značilnost nekaterih območij sredogorja je kombinirana raba, kar pomeni, da so košeni, na koncu sezone pa tudi popaseni.
Glede na talne dejavnike ločimo več podtipov: od visokih pahovkovij na srednje vlažnih, težkih tleh do tistih na zmerno suhih, rjavih pokarbonatnih tleh na sončnih legah pobočij.
Vlažno visoko pahovkovje z dominantnim travniškim lisičjim repom na Radenskem polju.
Foto: Klemen Eler
Vrstno razmeroma siromašno visoko pahovkovje (polsuhi podtip), ki je bilo v preteklosti občasno v njivski rabi (okolica Divače).
Foto: Klemen Eler
Kljub razširjenosti pa se stanje teh travnikov z naravovarstvenega vidika poslabšuje. V zadnjem poročilu (obdobje 2013–2018) o ohranitvenem stanju po 17. členu Direktive o habitatih je bilo ocenjeno, da je habitatni tip 6510 v neugodnem – slabem stanju (U2), kar je posledica različnih sprememb v načinu rabe.
Zaradi rodovitnih tal so zemljišča na območju teh travnikov prva izbira kmetov za večje hektarske donose bodisi s spremembo v njivske površine bodisi v zelo intenzivirane, tudi sejane ali dosejavane travnike. Zaradi ukrepov za povečanje pridelka in kakovosti krme, kot so povečan vnos hranil ter pogostejša in zgodnejša raba, najpogosteje pride do siromašenja tipične vrstne sestave teh travnikov, saj se v združbi povečuje zastopanost trav in zmanjšuje zastopanost večine značilnih zeli.
Kako izgledajo rastišča?
- To so mezofilni, zmerno do intenzivno gnojeni travniki na bogatih, bolj ali manj svežih do vlažnih, rahlo bazičnih do rahlo kislih tleh od nižin do submontanskega pasu.
- Gre za visoko produktivne travnike, ki pa so ob zmernem gnojenju in ne prezgodnji prvi košnji še vedno razmeroma vrstno bogati.
- Po nižinah in hribovjih do okrog 800 m nadmorske višine uspeva na nekoliko dvignjenih, rahlo nagnjenih ali od vodotokov odmaknjenih površinah na svežih, globokih rjavih in prepustnih tleh združba visoke pahovke z navadnim rebrincem (Pastinaco-Arrhenatheretum), naša najpogostejša travniška združba.
- Na nekoliko bolj vlažnih, vendar le občasno poplavljenih površinah, na težjih, pogosto oglejenih tleh, običajno na dnu dolin, uspeva združba plazeče zlatice in lisičjega repa (Ranunculo repentis-Alopecuretum pratensis), kjer visoko pahovko zamenjuje lisičji rep.
- Nekatere oblike se razvijejo tudi na dovolj osončenih naklonih, kjer voda hitreje odteka. Tu se primešajo vrste suhih travnikov s pokončno stoklaso. Te sestoje mnogi interpretirajo tudi kot »suhe travnike«, saj je primešanih nekaj brometalnih vrst (tistih, ki spremljajo pokončno stoklaso). Primer takega suhega visokega pahovkovja je združba visoke pahovke z gomoljasto zlatico (Ranunculo bulbosi-Arrhenatheretum elatioris).
Vlažnejši tip mezotrofnega nižinskega travnika.
Foto: Mitja Kaligarič
Polsuhi tip mezotrofnega nižinskega travnika na hribovitih predelih v Zasavju.
Foto: Klemen Eler
Podtipi in pokazateljske vrste
Dejavniki ogrožanja
Največji dejavnik ogrožanja je intenzifikacija, ki se kaže v prevelikem vnosu gnojil, prezgodnji in prepogosti košnji ter dosejevanju, saj to spremeni rastlinsko sestavo do monokulture trav z nekaj črne ali plazeče detelje. Na pašnikih je lahko problematična prevelika pašna obremenitev ali neustrezen režim paše. Travniki na ravninah so podvrženi tudi preoravanju v njive ali pa izsuševanju (dreniranju), deloma pa tudi pozidavi. Površine polsuhih travnikov na naklonih pa so najpogosteje podvržene zaraščanju.
Vlažen intenzivno gnojen travnik na težjih, oglejenih tleh (Goriče, Gorenjska) nastane ob močni intenzifikaciji rabe (4- do 5-kratna košnja), ko od združbe vlažnega visokega pahovkovja ostane le nekaj značilnic, pa še te so v ruši redke.
Foto: Klemen Eler
Mezotrofno visoko pahovkovje v otavni podobi na obrečnih, vendar odcednih tleh (Jevnica).
Foto: Klemen Eler
Polsuho visoko pahovkovje na Kočevskem. Prva raba je zakasnjena, kar je pomemben ukrep varstva teh združb, saj omogoča semenenje vrst oziroma krepitev cvetočih zeli.
Foto: Klemen Eler
Kako lahko pomagam?
- Z naravovarstvenega vidika je za ohranjanje tipične vrstne sestave za vse podtipe visokega pahovkovja najbolj optimalna raba dva- do trikratna košnja z zmernim gnojenjem (< 40 kg N/ha/leto), po možnosti le z organskimi gnojili (najbolje hlevski gnoj jeseni), ker se hranila počasneje sproščajo. Od mineralnih gnojil kvečjemu izberemo taka z malo N in več P in K, kar preprečuje razrast trav.
- Košnja na nižinskih travnikih tega tipa lahko poteka večkrat letno, običajno vsaj dva- do trikrat, tudi štirikrat ni izjema. Zmerno gnojenje je običajno.
- Prva košnja naj bo v času zrelega semena dominantnih trav, vsakih nekaj let pa še kasneje.
- Izogibati se moramo pretiranemu gnojenju in vnašanju semenskih mešanic produktivnih trav.
- Ob vsaki košnjo lahko na travniku pustimo določene dele travnika nepokošene. Nepokošen del pokosimo ob naslednji košnji, ko obvezno tudi pospravimo pokošeno biomaso.
- V kolikor je na travniku prisotna zdravilna strašnica in strašničin ali temni mravljiščar, košnjo izvajamo pred 15. 6. in po 15. 9., prav tako travnika ne gnojimo in ne pasemo.
- Ustrezno vodena paša je možna alternativa le na bolj nosilnih, sušnih tleh, drugje pa le kot dopolnilna raba v poznopoletnem ali jesenskem času.
- Na naklonih, kjer so razviti polsuhi travniki, se je zaradi težje košnje in manjše produktivnosti v zadnjem času uveljavila paša. Tu moramo posebej paziti na znake prepašenosti (prezgodnja paša, predolga zasedenost pašnika, prepogosto vračanje živali, puščanje pašnih ostankov), ki sproža (težko popravljivo) erozijo, razrast rozetastih vrst in upad deleža značilnic visokega pahovkovja. Negativni učinki paše se prej pojavijo na težjih, glinenih ali ilovnatih tleh, posebej če s pašo nadaljujemo tudi v času mokrega vremena.
Finančna podpora
Na upravičenih območjih Natura 2000 lahko zaprosite za Kmetijsko-okoljsko-podnebna plačila v okviru ukrepa BK.1 Posebni traviščni habitati (HAB) in BK.2 Travniški habitati metuljev (MET).
Izven območij Natura 2000 ciljne podpore niso na voljo.