Bober
Bober je največji evropski glodavec, ki se po skoraj dveh stoletjih ponovno vrača v slovenske vodotoke.
Bober v Sloveniji
V Sloveniji je evropski bober avtohtona (domorodna) vrsta, ki je do nedavnega veljala za izumrlo. Bobra so v letih 1996 in 1998 ponovno naselili na Hrvaškem, od koder se je po naravni poti razširil tudi v Slovenijo. Prva bobrova družina je bila opažena leta 1996 na sotočju Radulje in Krke. Sledila so opažanja na Sotli (2005), Muri (2005) in Dravi (2006). Danes ga najdemo v porečju Save (vse do Bleda), Drave, Dravinje, Savinje, Krke, Sotle, Kolpe in Mure.
Bobra varuje evropska Direktiva o habitatih, ki je osnova za določitev Natura 2000 območij. Zavarovan je tudi po Uredbi o zavarovanih prosto živečih živalskih vrstah, ki določa varovanje bobrov, njihovih življenjskih okolij in tudi struktur, kot so bobrišča in bobrovi jezovi. Točnih ocen velikosti bobrove populacije v Sloveniji zaenkrat ni, saj se je vzpostavitev monitoringa te vrste pričela šele v letu 2022.
Bober je na kakovost voda manj občutljiv, zato lahko poseljuje tudi močno degradirane in regulirane vodotoke, kjer postavlja svoje jezove.
Foto: Tatjana Gregorc
Drevesa bobru služijo za hrano in gradbeni material.
Foto: Tatjana Gregorc
V ohranjenih rečnih bregovih lahko naletimo na bobrišče.
Foto: Rudi Kraševec
Kaj ta vrsta potrebuje?
- Optimalno življenjsko okolje bobra so vsaj 0,5 m globoke počasi tekoče ali stoječe vode, s stalno (ne nihajočo) vodno gladino in zadostno količino lesne vegetacije. Na kakovost vode bobri niso občutljivi.
- Da si lahko zgradi bobrišče ali izkoplje brlog, mora biti rečni breg naraven (ne sme biti betoniran ali v kamnometu) in poraščen z rastlinami, ki mu služijo kot vir hrane in tudi kot gradbeni material.
- Hrani se izključno z rastlinami, in sicer z zelišči, vodnimi rastlinami, drevesi in grmičevjem. Poleti uživa večinoma zelišča, če jih ni, pa drevesa in grmičevje, pri čemer izbira predvsem vrbe in topole, ki so gospodarsko manj zanimivi. Uživa lubje, liste in poganjke. Odrasla žival dnevno potrebuje približno 2 kg hrane.
- Hrano večinoma išče v 20-metrskem obvodnem pasu, če so v neposredni bližini voda njive, si postreže tudi s koruzo in drugimi poljščinami.
- Bober je pretežno nočna žival. Živali živijo v majhnih družinskih skupnostih s povprečno štirimi družinskimi člani. Družino sestavljata starša, ki sta si zvesta celo življenje, in mladiči dveh generacij.
- Za razliko od mnogih drugih glodavcev samica skoti samo enkrat na leto, v leglu pa so večinoma dva do trije mladiči. Po dveh letih bobri zapustijo domače bobrišče in si poiščejo svoj teritorij in partnerja.
- Bobri so teritorialne živali in meje svojih teritorijev aktivno branijo pred vsiljivci iste vrste. Teritoriji merijo okrog tri dolžinske kilometre vodotoka, znotraj teritorija pa ima lahko družina več bobrišč.
Dejavniki ogrožanja
Bober je ekosistemski inženir, saj s svojo prisotnostjo vzdržuje in uravnava vodne ekosisteme in mokrišča, s tem pa ustvarja življenjski prostor tudi mnogim drugim organizmom. Za jezovi se vodni tok umiri, zadržana voda pa nudi zatočišče za ribe in druge vodne organizme tudi v sušnih obdobjih, ko manjši potoki presahnejo. Zadrževanje vode v lokalnem okolju je pomembno tudi v kmetijstvu, predvsem v luči podnebnih sprememb. S podiranjem dreves vpliva tudi na pomlajevanje obrežnega rastja.
Vrsta je tako pri nas, kot tudi po večini Evrope v preteklosti izginila predvsem zaradi lova. Človek je bobre lovil zaradi izjemno kakovostnega kožuha, mesa in bobrovine (tj. izloček posebnih vonjalnih žlez, ki se je uporabljal v zdravilstvu, pa tudi kot aroma vanilije v prehranski in kozmetični industriji). Iz dlake so delali polst za klobuke, tudi znameniti Napoleonov klobuk je narejen prav iz bobrove dlake. Poleg tega se je s kanaliziranjem vodotokov in posegi v obrečni prostor pomembno poslabšal tudi njihov življenjski prostor.
V preteklosti je bober izginil predvsem zaradi lova.
Foto: Rudi Kraševec
Danes med bobrom in človekom do konfliktov prihaja predvsem tam, kjer je bila ob vodotokih zredčena ali odstranjena lesna obrežna vegetacija, kmetijska in pozidana zemljišča pa so se razširila vse do neposredne bližine vodotoka.
Foto: Tatjana Gregorc
V Sloveniji se bobrova populacija v zadnjih letih povečuje in se ponovno širi v zgodovinske habitate vrste, hkrati pa se je povečalo tudi število konfliktov s človekom. Čeprav ima bober pozitivne učinke na vodna in kopenska okolja, ga kmetje in lastniki zemljišč vse pogosteje označujejo za škodljivca.
Na območjih, kjer so se kmetijske in druge dejavnosti razširile neposredno do voda, so konflikti med bobrom in človekom pogosti zaradi izgube posameznih dreves, glodanja dreves v sadovnjakih in prehranjevanja s koruzo ali drugimi poljščinami na njivah. Zaradi zajezitev manjših rek in potokov, so možne lokalne poplave kmetijskih in gozdnih zemljišč, pa tudi cest in objektov. Zaradi kopanja brlogov lahko pride do erozije brežin in ugrezanja zemljišč v neposredni bližini voda
Kako lahko pomagam?
Video
Posnetki iz bobrovih noči (vir: Lutra, Inštitut za ohranjanje naravne dediščine)
Bober popravlja jez na potoku (vir: Lutra, Inštitut za ohranjanje naravne dediščine)